Į stadioną susirinkusius žmones kontroliuoja karine uniforma vilkintys ir Kalašnikovo automatais ginkluoti vyrai, žaidėjai ir žiniasklaidos atstovai meldžiasi per pertrauką ir po finalinio teisėjo švilpuko, o trofėjų nugalėtojams įteikia vienas iš labiausiai Izraelio ieškomų asmenų.
Sveiki atvykę į Gazos stadioną.
Daugiau nei 5 tūkst. žmonių Gazos miesto Palestinos stadione susirinko pažiūrėti ganėtinai reto šioms dienoms reginio – futbolo varžybų. Stadione vyko „Gazos dialogo ir tolerancijos taurės“ finalas, kuriame susitiko „Al Shate“ komanda, maišyta vienuolikė, atstovaujanti tiek „Hamas“, tiek ir „Fatah“ judėjimo nariams iš 80 tūkst. žmonių priglaudusios Al Šato pabėgėlių stovyklos, ir „Al Salah“ islamiškosios asociacijos ekipa, glaudžiai susijusi su „Hamas“ grupuote. Tūkstančiai į stadioną susirinkusių sirgalių, palaikydami savuosius, mojavo geltonomis ir mėlynomis vėliavomis ir žiebė liepsnas iš plaukų lako flakonėlių.
Tačiau, kaip ir nuolatos nutinka Gazos ruože, politika, karas ir vidaus nesutarimai visada yra greta.
Futbolas yra itin populiarus Gazos ruože, kuriame gyvena 1,5 mln. žmonių. Palestinos nacionalinėje rinktinėje yra mažiausiai 15 žaidėjų, atstovaujančių Gazos ruožą, kuriame per pastaruosius 50 metų susikūrė dešimtys futbolo ekipų, atstovaujančių vis kitoms politinių įsitikinimų grupėms.
Net ir „Hamas“ lyderis Ismailas Haniyeh, kuris de facto yra Palestinos premjeras ir kuris slapstosi nuo Izraelio teisėsaugos, palankiai žvelgia į šį žaidimą. Jaunystėje jis buvo talentingas, neklystantis „Al Shate“ komandos gynėjas.
Siekdamas pabrėžti taurės varžybų svarbą ir paraginti tarpusavyje kovojančias grupeles susitaikyti, I. Haniyeh pats atvyko į finalo mačą, kad nugalėtojams įteiktų taurę.
Tačiau reikia pridurti, kad nuo to laiko, kai islamistų grupuotė „Hamas“ 2007 metais iš judėjimo „Fatah“ užgrobė Gazos ruožo valdžią, futbolas atsidūrė ant išnykimo slenksčio. „Hamas“ ėmė kontroliuoti ne tik Gazos ruožo politinį ir ekonominį aparatą. Jie perėmė ir visų pagrindinių sporto klubų, įskaitant ir futbolą, kontrolę.
„Mes kaip sporto žmonės norime pašalinti politiką iš sporto, tačiau politikai abiejose pusėse – tiek „Hamas“, tiek „Fatah“ - tuo naudojasi ir siekia įtraukti sportą į politiką“ - patikino Palestinos futbolo asociacijos viceprezidentas Ibraheemas Abu Saleemas, kuris vadovauja ir futbolui Gazos ruože.
„Pagrindinė problema yra „Hamas“. Kai jie atiduos klubų kontrolę atgal į teisėtų valdytojų rankas, sportas Gazos ruože vėl vyks normaliai kaip ir Vakarų Krante“ - teigė viceprezidentas.
Pasipiktinusi dėl politikų kišimosi į sportą, Palestinos futbolo asociacija, įsikūrusi Vakarų Krante, atsisakė organizuoti lygos varžybas tol, kol klubų kotrolė nebus grąžinta jų savininkams. „Hamas“ tą padaryti atsisakė ir lygos varžybos nevyksta nuo pat to laiko, kai „Hamas“ užgrobė valdžią.
Klubams beliko tik patiems organizuoti smulkius, dažnai nereguliarius turnyrus. Geriausi žaidėjai paprasčiausiai išvyko į Vakarų Krantą, tačiau po praėjusią žiamą vykusios Izraelio karinės operacijos Gazos ruože išeivių srautai sumažėjo dėl taikomų keliavimo apribojimų.
Futbolas „Fatah“ kontroliuojamame Vakarų Krante klesti. Prieš 3 metus čia lygos dar nebuvo. Dabar palestiniečiai gausiai renkasi į rungtynes, kurios kartais sutraukia net iki 15 tūkst. žmonių. Privačios verslo kompanijos savo mėgstamų komandų palaikymui negaili pinigų, o Rytų Jeruzalės prieigose iškilo naujas stadionas, kuriame praėjusiais metais vyko pirmosios Palestinos nacionalinės rinktinės namų varžybos.
„Čia, Vakarų Krante, mes valdyboje turime 2 „Hamas“ narius. Mes turime komandas, kurios atstovauja „Hamas“ ir „Liaudies frontui už Palestinos išlaisvinimą“. Čia yra pastatyta siena tarp politikos ir sporto. Manau, kad tas pats turi įvykti ir Gazos ruože“ - kalbėjo Palestinos futbolo asociacijos prezidentas Jibrilis Rajoubas, kuris kadaise buvo mirusio palestiniečių lyderio Yassero Arafato patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, o dabar yra „Fatah“ judėjimo Centrinio komiteto narys.
Grįžtant į Gazos ruožą, reikia pastebėti, kad „Gazos dialogo ir tolerancijos taurės“ finalą laimėjo nė su vienu politiniu judėjimu glaudžiai nesusijusi „Al Shate“ komanda, kuri įveikė priešininkus rezultatu 2:0.
„Klubų užvaldymas yra pagrindinė priežastis, kodėl mes neturime varžybų ir aš noriu, kad „Hamas“ grąžintų klubus“ - po rungtynių kalbėjo nugalėtojų kapitonas Hamada Shbairas, kuris nuo 2008 metų negali atstovauti Palestinos rinktinei, nes Izraelis ir Egiptas įvedė judėjimo apribojimus Gazos ruožo gyventojams
H. Shbairas šventė pergalę kartu su tūkstančiais sirgalių, kurie laimėta taurę iš stadiono parnešė atgal į pabėgėlių stovyklą. Tai buvo pirmasis per ketvirtį amžiaus iškovotas „Al Shate“ komandos titulas. Ši komanda kol kas išvengė „Hamas“ gniaužtų, kurie užvaldė likusias ekipas.
Tačiau, nepaisant to, komandos kapitonas atvirai išsakė savo nuomonę apie padėtį futbole I. Haniyeh. „Aš jam pasakiau: 'Jūs buvote žaidėjas, prašau kuo greičiau išspręskite šią futbolininkų problemą'. Jis atsakė: 'Dievui panorėjus, aš to tikiuosi'“ - kalbėjo H. Shbairas.
Kol kas „Al Shate“ komanda turi dėl ko švęsti, tačiau kol kas niekas nežino, kada įvyks artimiausios varžybos ir ar jos apskritai vyks. Tačiau H. Shbairas teigia, kad pergalė pasiuntė puikią žinią pabėgėlių stovykloje gyvenantiems žmonėms. Kapitono teigimu, nuo karo ir nuolatinių kovų nukentėję civiliai gali bent jau kuriam laikui pajusti laimės skonį. Be to, jis pridūrė, kad klubas lieka atviras visiems Gazos ruožo žmonėms.