Kai kurių Europos šalių politinės ambicijos lėmė tai, kad Gibraltaras vis dar lieka už Europos futbolą valdančios organizacijos UEFA durų, rašo „The Guardian“.
Praėjusį ketvirtadienį Europos Parlamento narys Grahamas Watsonas vadovavo iš Liberalų demokratų partijos narių sudarytai vienuolikei, kuri futbolo aikštėje susikovė su Gibraltaro komanda. Europos Parlamento nariai rungtynes pralaimėjo. Tačiau ko siekė ši politinė jėga? Atsakymas paprastas – atkreipti dėmesį į ydingą UEFA praktiką priimant naujus narius.
Pirmą kartą Gibraltaro futbolo asociacija narystės UEFA paprašė dar dešimtajame dešimtmetyje. Danijos kontroliuojama Farerų salų, turinčių vos 50 tūkst. gyventojų, asociacija nare buvo pripažinta dar 1990 metais ir nuo to laiko laisvai gali dalyvauti visose Europoje vykstančiose varžybose. Turint omenyje šį precedentą, atrodo būtų teisinga, kad Gibraltaras, kuris yra Didžiosios Britanijos kontroliuojama provincija, turinti apie 30 tūkst. gyventojų, taip pat būtų priimtas į UEFA. Tačiau taip nėra.
Sporto arbitražo teismas dukart yra pripažinęs, kad UEFA turi svarstyti Gibraltaro narystės klausimą remdamasi narystę apibrėžiančiais kriterijais. Gibraltaras tuos kriterijus atitinka, tačiau UEFA nepaiso Sporto arbitražo teismo nurodymų. Praėjusį sausį UEFA vėl atmetė Gibraltaro futbolo asociacijos prašymą.
Gibraltaro narystės labiausiai nenori Ispanija, kuri vis dar puoselėja ilgalaikes viltis susigrąžinti šios teritorijos kontrolę. Ispanija baiminasi, kad tokiu atveju, jei Gibraltarui būtų leista dalyvauti europinėse varžybose, tai gali būti tik paskatinti baskų ir katalonų siekiai kurti savarankiškas ir nuo Ispanijos nepriklausomas komandas. Tad nieko nuostabaus, kad būtent Ispanijos futbolo asociacija vaidino pagrindinį vaidmenį užkirsdama kelią Gibraltarui į UEFA. Ispanija grasino pasitraukti iš visų UEFA rengiamų varžybų, jei Gibraltaras taps šios organizacijos nariu. Ispanijos futbolas turi pinigų ir didžiulę įtaką. Gibraltaras to neturi...
Dėl tokių Ispanijos ambicijų kenčia Gibraltaro sportas. Kaip minėta, vos apie 30 tūkst. gyventojų turinčioje teritorijoje iš viso yra registruota daugiau nei 100 futbolo klubų. Tačiau UEFA sprendimas užkerta kelią šios sporto šakos vystymuisi.