Draudimai ir suvaržymo priemonės neišspręs problemų, susijusių su darbininkų migracija Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) šalyse, tarp jų Rusijoje, į kurią atvyksta daugiausia migrantų, mano Pasaulio banko ekspertai.
Rusija, užimanti antrąją vietą pasaulyje po JAV pagal gyvenančių migrantų skaičių, praėjusių metų pabaigoje įvedė kelis draudimus ir suvaržymus nelegalių darbininkų darbinei veiklai.
Jos valdžia nerimauja dėl migrantų antplūdžio iš NVS šalių, manydama, kad jie atima darbo vietas iš vietinių gyventojų, tuo tarpu nepriklausomi ekspertai mano, kad tokie apribojimai stabdo ekonomikos augimą.
Pasaulio bankas antradienį paskelbė ataskaitą, skirtą migracijos problemoms Rytų Europoje ir Vidurio Azijoje, nurodydamas joje esamų migracijos reguliavimo schemų trūkumus.
"Migracijos politikos, reguliuojančios migracijos iš Europos bei Vidurio Azijos į Vakarų Europą ir priimančias migrantus NVS šalis klausimus, struktūra gali paskatinti nuolatinę ir didelio masto dokumentais neužfiksuotą migraciją", - sakoma ataskaitoje.
"Politikoje dėl nekvalifikuotos darbo jėgos dažnai pernelyg akcentuojamas didelės pasiūlos suvaržymas pasienio kontrolės priemonėmis, nemėginant efektyviai subalansuoti tokią pasiūlą su nekvalifikuotų darbininkų migrantų vidaus paklausa", - pažymima joje.
Todėl, mano banko ekspertai, kokia politika nepajėgs sulaikyti imigracijos augimo.
Bankas taip pat mano, kad imigracijos kvotavimo praktika, kurią nusprendė taikyti Rusija, ne visada pasiteisina.
"Didelė nelegalių migrantų paklausa priimančiose ES ir NVS šalyse rodo, kad kvotos, numatytos... (galiojančiais dvišaliais) susitarimais, gali būti nepakankamos".
Banko nuomone, pamatinės darbo migracijos priežastys artimiausiais metais tebebus aktualios.
"Ekonominių motyvų veiksnys liausis būti lemiamas po dešimtmečio, kai pagrindinė motyvacija migruoti taps demografinė situacija", - pažymima ataskaitoje.