• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migracijos duomenys pagaliau yra beveik kiekvienoje pasaulio šalyje. Iki šiol, tokia apskaita tarp tautų buvo nesuderinama, ypatingai pagal lytį ir amžių. Emigrantai linkę nesiregistruoti, kai persikelia į kitą šalį, arba padaro tai labai vėlai. Taip pat nėra aiškaus susitarimo tarp tautų, kaip iš tikrųjų turėtų būti apibūdinamas migrantas.„Pasauliniuose interneto duomenyse nėra tokių spragų„, - teigia mokslininkas Emilio Zagheni, iš instituto Rostoke. „Jūs esate ten, iš kur siunčiate el. paštą“, - priduria. Kartu su Ingmar Weber iš Yahoo! Research organizacijos, jie atsekė el. pašto pranešimus, siųstus iš Yahoo! paskyros visame pasaulyje numanydami siuntėjo buvimo vietą. Kiekvienas mechanizmas, kuris išsiunčia laišką, gali būti įrengtas, bent jau šalies mastu, pagal tarptautinį sunormintą kodą – vadinamąjį IP adresą. Nuo 2009 m. rugsėjo iki 2011 m. birželio, Zagheni ir Weber analizavo šalis, nustatytas iš IP adresų, į tyrimą įtraukdami 43 mln. anoniminių Yahoo! paskyrų naudotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, prie kiekvieno pranešimo datos ir geografinės kilmės, jie sudarė gimtadienių ir lyčių sąrašą. Kai asmuo nuolatos pradėdavo siųsti elektroninius laiškus iš naujos vietos, buvo manoma, kad jis arba ji pakeitė gyvenamąją vietą. Tokiu būdu jie galėjo apskaičiuoti procentinį migracijos dydį beveik kiekvienoje pasaulio šalyje. Tyrimo metu naudoti tik anoniminiai duomenys, tad asmenų nustatymas buvo neįmanomas, o informacija apie gavėjus, susirašinėjimo temą ar pranešimo turinį – neprieinama.

REKLAMA

Tyrimo rezultatai atskleidžia tarptautinės migracijos ypatybes. JAV atveju, Zagheni ir Weber sugebėjo pateikti pirmąją emigracijos pagal amžių ir lytį kreivę. „Jungtinėse Valstijose didelė dalis statistikos duomenų yra surenkami apie žmones, kurie atvyksta į šalį, tačiau dar nėra sistemos, kuri seka žmonių išsikraustymo iš šalies eigą“, - teigia Zagheni.

Zagheni ir Weberio migracijos duomenų gausa kyla ne tik iš didžiulio skaičiaus prieinamų laiškų, bet ir iš mokslininkų nustatyto matematinio modelio, kuris naudojamas koreguoti tipinius trūkumus pašto statistiniuose duomenyse: tie, kurie siunčia elektroninius laiškus neatstovauja visų gyventojų. Kai kurios grupės, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės, el. paštu naudojasi mažiau arba išvis nesinaudoja. Šis tyrimas turi didžiausią potencialą besivystančiose šalyse, kur internetas plinta daug greičiau nei registravimo programų plėtra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų