REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų konservatorius Rishi Sunakas sekmadienį paskelbė, kad kandidatuoja pakeisti atsistatydinančią ministrę pirmininkę Liz Truss, taip jau antrą kartą per kelis mėnesius pretenduodamas tapti Jungtinės Karalystės lyderiu, šaliai susiduriant su daugybe krizių.

Britų konservatorius Rishi Sunakas sekmadienį paskelbė, kad kandidatuoja pakeisti atsistatydinančią ministrę pirmininkę Liz Truss, taip jau antrą kartą per kelis mėnesius pretenduodamas tapti Jungtinės Karalystės lyderiu, šaliai susiduriant su daugybe krizių.

REKLAMA

Buvęs iždo sekretorius R. Sunakas teigė, kad ne kartą vykdė savo pažadus ir žada išvesti Didžiąją Britaniją iš „gilios ekonominės krizės“, kurią, ekspertų teigimu, dar labiau pagilino atsistatydinusios premjerės L. Truss nutrauki politiniai planai.

„Noriu pataisyti mūsų ekonominę padėtį, suvienyti mūsų partiją ir padėti mūsų šaliai“, – sakė jis trumpame socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame pareiškime, kuriame patvirtino savo daugelio prognozuotą kandidatavimą.

Šis paprastas pareiškimas gerokai skiriasi nuo jo praėjusio nesėkmingo bandymo tapti Konservatorių partijos lyderiu, kai jis sulaukė kritikos dėl įmantriai sukurto vaizdo įrašo, kuris buvo pristatytas praėjus vos kelioms dienoms po to, kai liepą jo pasitraukimas iš iždo kanclerio pareigų padėjo iš posto išversti buvusį ministrą pirmininką B. Johnsoną.

REKLAMA
REKLAMA

42 metų R. Sunakas yra antrasis konservatorius parlamento narys, paskelbęs, kad sieks partijos vadovo ir premjero posto, po to, kai penktadienį apie savo kandidatavimą paskelbė ministrų kabineto narė Penny Mordaunt.

REKLAMA

Manoma, kad B. Johnsonas taip pat netrukus prisijungs prie savaitę truksiančios kovos dėl premjero posto po to, kai šeštadienį skubiai nutraukė savo atostogas Karibuose, kad grįžtų į Didžiąją Britaniją ir bandytų drąsiai sugrįžti į politiką praėjus mažiau nei dviem mėnesiams po pasitraukimo iš šio posto.

Teigiama, kad 58 metų B. Johnsonas intensyviai telkia kolegas konservatorius, kad iki pirmadienio popietės gautų 100 jų palaikymą ir galėtų dalyvauti visų 357 konservatorių parlamento narių balsavime dėl naujo premjero.

REKLAMA
REKLAMA

„Slaptas aukščiausio lygio susitikimas“

BBC duomenimis, J. Sunakas jau įsiveržė į priekį, nes penktadienį peržengė minimalią ribą ir šiuo metu gali pasigirti 139 konservatorių parlamentarų vieša parama. Palyginimui, B. Johnsoną palaiko 56, o P. Mordaunt – 23 parlamentarai, nors buvusio premjero sąjungininkai tvirtina, kad jis užsitikrino 100 narių palaikymą.

„Boriso kampanijos atstovai man sako, kad jie turi pakankamai balsų, – BBC sakė verslo sekretorius Jacobas Reesas-Moggas. – Akivaizdu, kad jis kandidatuos. Jis sulaukė didelio palaikymo.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo praėjusios vasaros konservatoriams tenka jau antrą kartą rinkti savo lyderį po to, kai L. Truss atsistatydino praėjus vos 44 siaubingoms jos kadencijos dienoms dėl prieštaringai vertinamo vadinamojo mini biudžeto.

Jei po pirmadieninio konservatorių parlamentarų balsavimo liks du kandidatai, dėl naujo premjero balsio apie 170 tūkst. partijos narių, o balsavimo rezultatai bus paskelbti penktadienį.

Verta paminėti, kad pats vos rugsėjo pradžioje iš posto išverstas B. Johnsonas vis dar laikomas paprastų žmonių favoritu. Pasigirstant vis garsesnių raginimų susiskaldžiusiems konservatoriams vienytis, B. Johnsonas ir R. Sunakas vakar iki vėlumos vedė derybas, teigiama sekmadienio pranešimuose.

REKLAMA

Britų spauda skelbia, kad „slaptą aukščiausio lygio susitikimą“, kuris truko kelias valandas „tikintis užkasti karo kirvį ir susitarti dėl bendro valdymo“. Tačiau sekmadienį paskelbtas R. Sunako pareiškimas leidžia manyti, kad jis yra įsitikinęs, jog gali nugalėti B. Johnsoną.

Populiarumas smukęs

P. Mordaunt, kuriai per paskutinius konservatorių lyderio rinkimus pritrūko vos aštuonių balsų patekti į antrąjį turą, tvirtai teigia, kad tik ji viena gali suvienyti partiją.

REKLAMA

„Aš geriausiai galiu suvienyti mūsų partiją“, – BBC sakė 49-erių metų politikė.

Naujausios apklausos rodo, kad konservatoriams būtų naudinga pakeisti lyderį, nes dėl L. Trusso klaidingų žingsnių jų populiarumas smuko į neregėtas žemumas.

Tuo metu opozicinė leiboristų partija, kuri pagal populiarumą dabar gerokai lenkia valdančiuosius konservatorius, reikalauti rengti pirmalaikius parlamento rinkimus. „Šalis turi atsikratyti šio chaoso“, – sakė partijos lyderis Keiras Starmeris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų