JAV smaugia Rusijos įtakos projektą: gali nepadėti net ir V. Putino kelionės

JAV jau netrukus gali imtis sankcijų, kurios sutrukdys Rusijai kartu su Vokietija užbaigti „Nord Stream 2“ statybas. D. Trumpo administracija baiminai, kad naujas dujotekis padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų.

JAV smaugia Rusijos įtakos projektą: gali nepadėti net ir V. Putino kelionės (nuotr. SCANPIX)

JAV atstovai nedalyvavo Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikime, kuris vyko šeštadienį, rugpjūčio 18-ąją, Berlyne ir kurios metu rusų lyderis pabandė pasiekti „Nord Stream 2“ projekto įgyvendinimo garantijų, tačiau Vašingtonas turi svertų ir gali paveikti susitarimo eigą, rašoma „The Wall Street Journal“.

Šiuo metu JAV jau parengė sankcijų paketą, kurį gali panaudoti, kad sutrukdytų dujotekio projekto eigą, įvedus sankcijas su jo statybomis susijusioms bendrovėms, ir, galimai, finansų sektoriui, kurio atstovai prisideda prie projekto įgyvendinimo. Pasak dabartinių JAV valdininkų ir ekspertų, šios sankcijos jau yra parengtos, ir jas galima bus pradėti taikyti jau artimiausiomis savaitėmis. Tačiau kol kas apie neišvengiamą jų įvedimą kalbos nėra.

Vienintelis klausimas: ar į sankcijas įtraukti ir investuotojus

Rusijos prezidentas savaitgalį žiniasklaidoje labiau pasižymėjo savo šokiais Austrijos užsienio reikalų ministrės vestuvėse, tačiau jo kelionė į Europą turėjo gerokai pragmatiškesnę užduotį – užsitikrinti aršiai JAV spaudžiamos Vokietijos dalyvavimą „Nord Stream 2“ projekte.

Šiuo dujotekiu gamtinės dujos iš Rusijos į Vokietiją keliaus Baltijos jūra. Projektą realizuoja valstybinė rusų bendrovė „Gazprom“, tačiau jame dalyvauja ir kelios didelės Europos šalių bendrovės, tokios kaip „Royal Dutch Shell“, „Wintershall“, „Uniper“, OMV ir „Engie“.

REKLAMA

V. Putino teigimu, šis projektas leis Europai „užsitikrinti ekonomikos augimui būtinus energetinius resursus“.

Tačiau JAV valdininkai, kartu su kai kuriomis kitomis Europos šalimis (Lenkija, Baltijos šalys), jau seniai perspėja dėl tokio dujotekio statybų keliamų grėsmių. Amerikiečiai pažymi, kad „Nord Stream 2“ dar labiau padidins Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtinių dujų, o tuo pačiu padidins Kremliaus įtaką ir pajamas.

JAV protestas prieš šį projektą sustiprėjo po to, kai Rusija sulaukė kaltinimų dėl kišimosi į 2016-ųjų prezidento rinkimus, o taip pat dėl to, kad D. Trumpo administracija skeptiškai vertina pačios Europos Sąjungos šalių galimybes užkirsti kelią tokiam projektui.

JAV smaugia Rusijos įtakos projektą: gali nepadėti net ir V. Putino kelionės (nuotr. SCANPIX)

Pasak amerikiečių valdininkų, dabar vienintelis sprendimas, kurį reikės priimti prieš paskelbiant sankcijas, yra atsakyti į klausimą, ar reikia sankcijas skelbti tik toms įmonėms, kurios „kloja vamzdžius Baltijos jūros dugne“, ar jas taip pat pritaikyti ir bankams, kurie finansuoja projektą.

Vokiečių atstovai teisinasi, kad Vakarų šalys Rusijos gamtines dujas pirko net ir pačiame Šaltojo karo įkarštyje. Pasak vieno iš A. Merkel patarėjų, JAV noras įvesti sankcijas reiktų sieti su D. Trumpo ketinimais tiekti daugiau suskystintųjų dujų Europai.

JAV atstovų teigimu, apie galimas sankcijas partneriai Europoje bus perspėti iš anksto. Šiuo metu nei A. Merkel vyriausybės, nei „Nord Stream 2“ atstovai komentuoti galimą sankcijų paskelbimą nenorėjo, nes JAV prezidento administracija kol kas nepranešė apie savo galutinį sprendimą.

REKLAMA

Neramina Ukrainos situacija ir Europos energetinė priklausomybė

D. Trumpas ne sykį viešai kritikavo šį Rusijos-Vokietijos projektą. Pasak amerikiečių ir vokiečių diplomatų, jis kėlė šį klausimą ir dvišaliuose susitikimuose su A. Merkel. Dėl energetinės priklausomybės „kliuvo“ ir NATO vadovui Jensui Stoltenbergui, kuriam aljanso šalių vadovų susitikimo metu teko išklausyti JAV prezidento pretenzijų dėl augančios Kremliaus įtakos Europoje grėsmės.

Viena iš nerimo, susijusio su šio dujotekio statybomis, priežasčių, yra Ukrainos situacija. Rusija pradėjus eksploatuoti naująjį dujotekį, bus galima nutraukti dujų tiekimą Ukrainos teritorija jau nuo 2019-ųjų, kuomet baigsis dabar galiojanti sutartis. Ukraina, kuri šiuo metu kariauja nepaskelbtą karą su Maskva, kuomet ši aneksavo Krymą 2014-aisiais, yra tranzitinė Rusijos dujų eksporto į Europą šalis, ir iš to užsidirba.

A. Merkel tikisi, kad V. Putino pažadai tęsti dujų tiekimą per Ukrainos teritoriją net ir pastačius „Nord Stream 2“, nuramins JAV. „Mano manymu, Ukraina turėtų išsaugoti savo vaidmenį dujų tranzito klausimu“, – pareiškė ji žurnalistams rugpjūčio 18-ąją.


Rašyti komentarą...
J
Jonas
2018-08-20 22:29:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jeigu Vokietija pirks dujas is JAV, idomu is kur Lietuva gaus ES ismokas.
Atsakyti
0

E
Eklektik
2018-08-21 07:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Niekada Vokietija nepirks tris kartus brangesniu duju is amerikos. Cia tokias nesamones daro tik tvartelio ozys. Ir ozio myzalu prisigere beretoidai. Putinas niekur nekeliauja del Rusisku duju. Pas ji keliauja visas eurosajuzas ant keliu atsiklaupti. O Rusija kaip visada sutraiskys bet kuriuos agresorius kas puls juos. Istaskys kaip visada istorijoje. Ir bus dar didesne. Todel amerikos menkystos taip bijo.
Atsakyti
-1

p
paul
2018-08-25 11:22:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ir pyzdink i ta Rusija. Ir istorija paskaityk, visada prapisdavo karus visus...
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų