Kuriamos virusą naikinančios kaukės: pradėti platinti ruošiamasi jau gruodį

Didžiojoje Britanijoje kai kurie gydytojai jau šių metų pabaigoje galės dėvėti specialias virusą naikinančias kaukes. Mokslininkai sukūrė vario nano dalelių sluoksnį turinčias apsaugines kaukes.

Apsauginės kaukės (Fotodiena/ Viltė Domkutė)

Veido kaukės dėvimos siekiant apsisaugoti nuo koronaviruso ir kitų patogenų, perduodamų vieno žmogaus kitam. Kaukės stabdo infekuotus seilių lašelius, kad jie nepatektų į orą. Tačiau nors standartinės trisluoksnės chirurginės kaukės yra veiksmingos, virusas gali išgyventi ant kaukės paviršiaus, jei ji yra nedezinfekuojama ar laiku nepakeičiama.

Notingemo Trento universiteto mokslininko universitetinė kompanija „Pharm2Farm“ sukūrė išskirtinę kaukę. Nanotechnologijų ekspertas dr. Garethas Cave’as sako, kad pirmosios kaukės bus pradėtos gaminti jau lapkričio mėnesį, o į rinką bus išleistos gruodį.

Kaukės atitiks ne tik visus reikiamus medicininius standartus, patvirtinančius, kad kaukė filtruoja 99,98 proc. dalelių, bet šiose kaukėse taip pat bus ir specialios medžiagos, kuri per mažiau nei valandą sunaikina 90 proc. koronaviruso dalelių.

Moteris su kauke

Kaukėse naudos varį

Varis jau seniai žinomas dėl savo antivirusinių savybių – ekspertai ragina jį naudoti prekybos centrų vėžimėlių ir durų rankenoms, siekiant suvaldyti viruso plitimą.

Birmingemo universiteto mokslininkė dr. Felicity de Cogan birželio mėnesį teigė, kad vario rezultatai naikinant koronaviruso daleles – tiesiog puikūs, o tai reiškia, kad varinius paviršius palietę žmonės greičiausiai virusu nuo jų neužsikrės. Jos teigimu, tyrimai rodo, kad net specialiai neapdorotas šis metalas per dvi-šešias valandas 99 proc. efektyvumu sunaikina virusą.

REKLAMA

Gerai žinoma, kad varis turi antimikrobinių savybių, bet dr. De Cogan sako, kad laikas, per kurį tai įvyksta, nėra pakankamas, norint užkirsti kelią koronaviruso plitimui.

Nanotechnologijas gerai išmanantis dr. G. Cave‘as varį prisotino papildomų antivirusinių savybių. Jis sukūrė vario nanodalelių sluoksnį, kuris yra įterpiamas tarp dviejų filtro sluoksnių ir dviejų vandeniui atsparių sluoksnių. Šis jau užpatentuotas procesas leidžia vario jonams išsiskirti tuo atveju, jei atsiranda kontaktas su koronavirusu.

„Smagu matyti, kaip į priekį žengia mūsų technologijos ir kaip galime realiai padėti kovoti su COVID-19 plitimu. Įrodyta, kad mūsų sukurtos kaukės, susidūrus su koronavirusu jį deaktyvuoja – antivirusinis sluoksnis sunaikina tarp dviejų filtro sluoksnių užstrigusias viruso daleles.

Įprastų chirurginių kaukių bėda ta, kad jos virusui tiesiog neleidžia patekti į kaukės vidų ar nuo ją dėvinčio žmogaus į aplinką. Jos neturi jokio aktyvaus mechanizmo, kaip ant kaukės įstrigusias viruso daleles sunaikinti.

Mūsų naujos antivirusinės kaukės yra sukurtos taip, kad būtų išnaudojama jau turima barjerinė technologija. Ji yra derinama su mūsų nanotechnologija, kad kaukės viduje įstrigęs virusas būtų sunaikintas. Pridėjome barjerinį sluoksnį abiejose kaukės pusėse, kad ji apsaugotų ne tik ją dėvintį žmogų, bet ir esančius aplink. Kontakto metu virusas yra sunaikinamas – tai reiškia, kad panaudota kaukė gali būti saugiai išmetama ir tikrai netaps pasyvaus užkrėtimo priemone“, – sakė dr. G. Cave’as.

REKLAMA

Apsauginės kaukės

Būta ir ankstesnių bandymų

Šios kaukės nebus pirmosios, kuriose naudojamas vario sluoksnis, siekiant užkirsti kelią COVID-19. Tačiau tai bus vienas pirmųjų tokio tipo produktų, atitinkančių aukščiausius medicininius standartus.

Britų kompanija „Copper Clothing“ parduoda plaunamas daugkartines „KN99“ veido kaukes su vario infuzija už 29,99 £.

Šios kompanijos tyrimų ir plėtros departamento vadovė Rory Donnelly „MailOnline“ pasakojo, kad jos sukurtos būtent tam, kad naikintų SARS-CoV-2 virusą. Įmonės atliktas klinikinis tyrimas parodė, kad jų unikalus vario sluoksnis yra 99,8 proc. efektyvus po vienos minutės. Varis tampa 99,99 proc. efektyvus po mažiau nei 10 minučių.

Masačiusetso technologijų instituto mokslininkai neseniai taip pat paskelbė apie baterijomis įkraunamos veido kaukės su iki 90°C įkaistančiu vario tinkleliu konceptą. Tyrėjų teigimu, jei tokios kaukės būtų pradėtos gaminti, jos greičiausiai kainuotų brangiau, nei medžiaginės ar chirurginės kaukės bei „N95“ respiratoriai. Tačiau tokios kaitinamos kaukės būtų ideali priemonė tiems, kurie dirba gausiai viruso dalelių prisotintoje aplinkoje – pavyzdžiui, ligoninėse arba sausakimšame viešajame transporte. Be to, tokių kaukių po naudojimo nereikėtų nei išmesti, nei papildomai sterilizuoti.

Varis visada buvo labai plati panaudojimo medžiaga, ypač infekcijų stabdymo srityje, nes jis turi oligodinaminių savybių“, – sako Kroidono universitetinės ligoninės akušerijos konsultantas Abdulas Sultanas.

A. Sultanas yra vadovavęs trims klinikiniams varinių medicininių instrumentų priemonių tyrimams.

„Smagu matyti, kad kompanijos vienijasi ir kuria inovatyvius sprendimus, tokius kaip šis, siekiant ateityje kovoti su bakterijų, grybelių ir virusų plitimu“, – priduria jis.


Rašyti komentarą...
N
Nu nu
2020-11-22 12:40:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Esu jau senai skaičiusi,kad varisbuvo naudojamas nuo ligų apsaugos. jei neklystu,tai prancūzai vykdami į karą užsikabindavo vario nkryžius,vario įvairius dirbinius,kad nesirgtų. Jei jau išrado,tai tikrai didelis progresas bus gydytojams,kurie dėvi kaukes visą darbo dieną.
Atsakyti
0

b
bobutė
2020-11-22 11:59:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad kalbama apie varį, o ne apie cinką.
Atsakyti
0

K
Korooonė
2020-11-22 13:09:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ruoškimės dar plačiau atverti pinigines!
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (24)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų