Pralietas kraujas Baltarusijoje: pranešta apie žuvusį protestuotoją, yra sužeistų papildyta 07.20 val.

Baltarusijoje vienas žmogus žuvo per protestuotojų susirėmimus su policija, vykusius antrą naktį iš eilės po savaitgalį įvykusių ginčijamų prezidento rinkimų, suteikusių šeštąją kadenciją autoritariniam lyderiui Aleksandrui Lukašenkai.

Pirmadienį vakare tūkstančiai žmonių išėjo į sostinės Minsko gatves sakydami, kad A. Lukašenka pavogė rinkimų pergalę iš netikėtai iškilusios politikos naujokės Svetlanos Tichanovskajos.

(123 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Protestai Baltarusijoje

Policija prieš protestuotojus naudojo gumines kulkas, kurtinamąsias granatas ir ašarines dujas, bet demonstrantai atsakė akmenimis ir pirotechniniais užtaisais, taip pat statė barikadas, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai, protestuotojai ir įvykių liudininkai.

„Per daug žmonių yra prieš Lukašenką, – AFP sakė 34 metų protestuotojas, vardu Pavelas. – Mūsų tikslas – nuversti Lukašenką. Jis nevertas būti prezidentu.“

Pasak ten buvusio AFP fotografo, viename neramumų židinyje Minske protestuotojai – daugiausiai vyrai, bet taip pat kelios moterys – statė barikadas iš maišų, kibirų ir metalinių užtvarų.

S. Tichanovskajos, pareiškusios, kad ji laiko save sekmadienį vykusių rinkimų nugalėtoja, ir paraginusia A. Lukašenką atsistatydinti, buvimo vieta pirmadienį vėlai vakare nebuvo žinoma.

Vienas vyras žuvo pirmadienio vakarą jo rankoje detonavus nežinomam sprogstamajam įtaisui, pranešė milicija. Jis tapo pirmąja oficialiai pripažinta po rinkimų vykusių protestų auka.

„Vienas iš protestuotojų mėgino nusviesti nenustatytą sprogstamąjį užtaisą į teisėsaugos pareigūnus. Jis sprogo jo rankoje“, – pranešė Vidaus reikalų ministerija ir pridūrė, kad tas asmuo mirė nuo sužeidimų.

REKLAMA

Baltarusijos nakties įvykiai nuotraukų galerijoje

Viena milicijos atstovė sakė kol kas neturinti informacijos, kiek žmonių buvo sužeista per susirėmimus naktį iš pirmadienio į antradienį.

S. Tichanovskaja anksčiau sakė nedalyvausianti demonstracijose, kad išvengtų „provokacijų“.

„Tarnybos turėtų pagalvoti, kaip taikiai perduoti valdžią mums“, – ji sakė žurnalistams.

Ši 37 metų dviejų vaikų motina nusprendė balotiruotis į prezidento postą, kai buvo areštuotas jos vyras – populiarus tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis. Jis pats mėgino tapti kandidatu, bet nebuvo įregistruotas.

S. Tichanovskajos kampanija suaktyvino opoziciją. Šis judėjimas tapo rimčiausiu iššūkiu A. Lukašenkai – buvusiam kolūkio pirmininkui, geležiniu kumščiu valdančiam Baltarusiją nuo 1994 metų ir pramintam „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“.

Buvimo vieta nežinoma

Vėlai pirmadienį S. Tichanovskajos buvimo vieta jos štabui nebuvo žinoma, AFP sakė kandidatės atstovė Ana Krasulina.

Pirmadienį S. Tichanovskaja nuvyko pateikti skundo Centrinei rinkimų komisijai ir praleido ten tris valandas, nurodė A. Krasulina.

Kai kandidatė išėjo iš CRK būstinės, ryšys su ja nutrūko, pridūrė atstovė, bet daugiau detalių nepateikė.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius irgi sakė negalįs su S. Tichanovskaja ir nerimaujantis dėl jos saugumo.

„Kelias valandas mėginau su ja susisiekti, bet nežinoma jos buvimo vieta po to, kai ji apsilankė rinkimų komisijoje, norėdama įteikti protestą dėl balsų skaičiavimo. Advokatas iš ten išėjo, bet neaišku, kur ji yra, apie tai nežino ir štabas“, – BNS sakė L. Linkevičius.

REKLAMA

„Tai kelia susirūpinimą dėl jos saugumo ir dėl situacijos“, – pridūrė ministras.

Anksčiau pirmadienį rinkimų pareigūnai patvirtino, kad A. Lukašenka buvo perrinktas šeštai kadencijai, surinkęs daugiau kaip 80 proc. balsų, o S. Tichanovskaja liko antra, gavusi beveik 10 procentų balsų.

Baltieji rūmai „giliai susirūpinę“

Baltieji rūmai pirmadienį pareiškė esantys „giliai susirūpinę“ dėl įvykių Baltarusijoje ir pridūrė, kad „opozicijos kandidatų bauginimas ir taikių protestuotojų areštai“ yra vieni iš daugelio faktų, temdančių rinkimus ir vėlesnę padėtį.

JAV Atstovų Rūmų užsienio reikalų komiteto vadovas Eliotas Engelis ir šio komiteto aukščiausio rango respublikonas Michaelas McCaulas (Maiklas Makolas) irgi pareiškė esą susirūpinę įvykiais Baltarusijoje.

„Esame giliai sunerimę dėl smurtinių areštų ir griežtų veiksmų prieš taikius protestuotojus, demokratijos aktyvistus ir žurnalistus, už kuriuos atsakingi Baltarusijos pareigūnai – tiek uniformuoti, tiek civiliai. Vietoje rinkimų, kurie buvo klastojami nuo pat pradžių, Baltarusijos žmonės nusipelnė išsirinkti savo pačių atstovus ir būti laisvi nuo baimės ir smurto, naudodamiesi šiomis pagrindinėmis teisėmis“, – sakoma Atstovų Rūmų tinklalapyje paskelbtame pranešime. 

“Palaikome tuos, kas drąsiai rizikuoja savo saugumu, kovodami už laisvą ir demokratinę valstybę, taip pat raginame prezidentą Aleksandrą Lukašenką baigti šiuos beprasmius smurto veiksmus. Baltarusijos suverenitetas ir nepriklausomybė gali būti tik sustiprinti, jeigu vyriausybė visiškai priims demokratinius principus, kurių reikalaudami žmonės užtvindė gatves“, – pridūrė įstatymų leidėjai.

REKLAMA

JAV Senato užsienio ryšių komitetui vadovaujantis respublikonas Jimas Rischas (Džimas Rišas) irgi pasmerkė Baltarusijos saugumo pajėgų smurtą prieš protestuotojus.

„Savaitgalį Baltarusijos žmonės mėgino dalyvauti demokratijos procese ir tikėjosi, kad jų balsai bus suskaičiuoti teisingai, o jų pasirinkimas dėl vadovybės bus gerbiamas. Faktas, kad prezidentas Lukašenka pasirinko atsakyti opozicijai ir protestuotojams smurtu ir represijomis, yra nesuvokiamas“, – sakoma pirmadienį paskelbtame J. Rischo pranešime.

„Ponas Lukašenka turėtų leisti teisingai suskaičiuoti vakarykščius balsus ir atsistatydinti, jeigu, kaip rodo pranešimai, jis nebuvo demokratiškai išrinktas. Jis taip pat turėtų nedelsdamas nutraukti žiniasklaidos slopinimą, interneto trikdymą ir areštus bei smurtą prieš tuos, kas siekia Baltarusijai kito kelio. Teikus valdžios perėjimas yra gyvybiškai svarbus Baltarusijos ir jos suvereniteto ateičiai“, – pabrėžė senatorius.

Europos šalių vyriausybė irgi kėlė klausimų dėl balsavimo rezultatų. Vokietija pareiškė, kad jai kyla „didelių abejonių“ dėl balsavimo eigos, o Prancūzija paragino elgtis santūriai.

Tačiau A. Lukašenką su pergale pasveikino Minsko sąjungininkas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas).

Pats A. Lukašenka taip pat neketino pasiduoti ir žadėjo neleisti „sudraskyti“ Baltarusijos.

Jis taip pat tvirtino, kad šalies saugumo tarnybos stebėjo opozicijos ryšius su tokiomis šalimis kaip Lenkija, Jungtinė Karalystė ir Čekija, kurios esą siuntė nurodymus ir vadovavo tarsi „avims“.

REKLAMA

 Baltarusijos žiniasklaida ir platformos „Telegram“ kanalai praneša apie sužeistuosius per demonstrantų susirėmimus su specialiųjų pajėgų pareigūnais Minske.

Minske prie prekybos centro „Ryga“, kur protestuotojai susirėmė su riaušių policija OMON, yra 10 greitosios pagalbos automobilių, informuoja „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos biuras.

Baltarusijos nakties įvykiai nuotraukų galerijoje

„Prie prekybos centro „Ryga“ stovi 10 greitosios pagalbos automobilių. Atrodo, kad jie suteikia žmonėms pagalbą vietoje“, – pažymi radijas.

Pasak jo žurnalistų, ore juntamas ašarinių dujų kvapas.

Kaip skelbta, prie to prekybos centro protestuotojai statė barikadas, o susirinkusiuosius, kurių buvo apie 5 tūkst., vaikė OMONas.

Televizijos kanalas „Belsat“ pranešė, kad Puškino aikštės apylinkėse nukentėjo jo žurnalistė, taip pat skelbta, kad buvo sužalota leidinio „Naša niva“ žurnalistė Natalija Lubnevskaja. Be to, keli „Telegram“ kanalai pranešė apie sužeistą viešojo transporto vairuotoją.

Pranešama apie vieną žuvusįjį, kuris, VRM teigimu, gyvybės neteko jo rankose sprogus „nenustatytam sprogstamajam užtaisui“.

Žiniasklaidos duomenimis, Minske riaušių policijos pareigūnai prieš protestuotojus naudoja kurtinamąsias granatas, šaudo guminėmis kulkomis.

„Pilnai ekipuotas OMONas naudoja kurtinamąsias granatas, šaudo guminėmis kulkomis. Gatvėje – dūmai. Mūsų korespondentų teigimu, čia susirinkę tūkstančiai žmonių. Sprogimai iš Puškino [aikštės] girdimi už kelių kilometrų“, – praneša Baltarusijos portalas „onliner.by“.

REKLAMA

Baltarusijos sostinėje pareigūnai vaiko protestuotojus

Minske prie prekybos centro „Ryga“ ir prie metropoliteno stoties „Puškinskaja“ teisėsaugos pareigūnai išvaikė protestuotojus, antradienį skelbia vietos žiniasklaida.

„Į demonstrantus prie „Rygos“ vėl svaidomos [kurtinamosios] granatos, speciali mašina griauna barikadas“, – informuoja „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) Baltarusijos biuras.

„Evroradio“ savo ruožtu pranešė, kad OMONo pareigūnai išvalė metropoliteno stoties „Puškinskaja“ teritoriją.

„Tai įvyko po to, kai didelė dalis demonstrantų pati išsivaikščiojo“, – nurodė radijas.

Pirmadienį Minske ir kituose Baltarusijos miestuose antrą vakarą iš eilės žmonės rinkosi protestuoti dėl kontroversiškų prezidento rinkimų, per kuriuos, Aleksandrui Lukašenkai lojalios Centrinės rinkimų komisijos tvirtinimu, jis triuškinama persvara buvo perrinktas dar vienai kadencijai.

Opozicija teigia, kad rezultatai buvo suklastoti.


Rašyti komentarą...
V
Va
2020-08-11 09:01:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip būna kai kišasi "demokratijos" nešėjai kur nereik . Ir kaip liaudis nesupranta ką su jais daro vakarų " kultūra " ???
Atsakyti
-3

N
Nija
2020-08-11 09:32:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ką norėjo žuvusysis tą ir gavo. Tik už Lukošenką! Diktatorius, diktatorium, užtat šalyje tvarka geležinė! Prostestuojus maitina ,,vakarai,, analoginis variantas maidanas Ukrainoje. Įdomu, kad namų šeimininkė į prezidentus užsimanė, juokas pro ašaras!
Atsakyti
-5

P
Petras
2020-08-11 08:12:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Debilas susiprogdino rankoje savadarbe bomba ir tapo mesos gabalu.
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų