Baltarusijoje per išankstinį balsavimą pranešama apie tūkstančius pažeidimų

Kaimyninėje Baltarusijoje jau vyksta išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose, kuriuos pavadinti rinkimais sunkiai verčiasi liežuvis. Balsavimo stebėtojai piktybiškai varomi iš rinkimų apylinkių ir praneša apie tūkstančius pažeidimų: balsavusiųjų protokoluose žmonių prirašoma kelis kartus daugiau nei iš tiesų ateina į apylinkes, balsadėžės tinkamai neapsaugotos ir neužtikrinamas slaptas balsavimas.

„Laba diena, dabar 19 val. 5 min., rugpjūčio 5 d. Mūsų – akredituotų stebėtojų – neįleido į šiandieninių rezultatų ir statistikos patikrinimą. Nedavė stebėti, milicija neleido…“, – sako rinkimų stebėtojai.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Baltarusijoje per išankstinį balsavimą pranešama apie tūkstančius pažeidimų

Rinkimų stebėtojais užsiregistravę baltarusiai į rinkimų apylinkę taip ir nebuvo įleisti Minske. Baltarusijoje jau trečia diena vyksta išankstinis balsavimas vadinamuosiuose prezidento rinkimuose.

„Šiandien mes visi kartu suskaičiavome 126 žmones. O rezultatų protokole matome, kad tik vienoje iš trijų apylinkių balsavo 117 žmonių. O iš viso trys apylinkės“, – pasakojama iš įvykio vietos.

Šiomis dienomis Baltarusijoje sukasi didelio masto balsų klastojimo mechanizmas.

O į rinkimų apylinkes neįleidžiami nepriklausomi stebėtojai klastojimo mastus stengiasi viešinti ir maždaug taip: skaičiuoja balsuoti ateinančius žmones, o tuomet palygina skaičius su dienos pabaigoje skelbiamais protokolais.

Rezultatai stebina, pavyzdžiui, Minsko 104-oje ir 105-oje apylinkėse per pirmą išankstinio balsavimo dieną balsuoti atėjo atitinkamai 44 ir 30 žmonių. O popieriuose įrašyta neva balsavo 64 ir 69. Bet tai dar nieko: štai Smilovičių kaime vietoje 21 atėjusio balsuoti žmogaus pirmą dieną protokole atsirado skaičius 164. Ir panašus vaizdelis visoje šalyje.

REKLAMA

Vienas neįleistas stebėtojas pro duris filmuoja, kaip per pietus komisijos narė tiesiog kažkur išneša neužantspauduotą balsadėžę.

Kitas stebėtojas Stolpcuose, kuriam pasisekė patekti į apylinkės vidų, rodo paliktas visas galimybes sukčiauti.

Tas pats ir Minsko 18-oje apylinkėje.

Nepriklausomi stebėtojai vien per pirmą balsavimo dieną pranešė apie daugiau nei 2,5 tūkst. įvairių pažeidimų. Tuo metu oficialusis Minskas skelbia sunkiai suvokiamą kitą skaičių – aktyvumas per pirmas dvi dienas neva sudarė 13 proc. rinkėjų.  

„Na, skaičius yra visiškai nerealus. Iš karto galima pasakyti, kad 13 proc. nuo visų rinkėjų per dvi dienas ateiti fiziškai, ko gero, negalėjo išankstiniuose rinkimuose. O žinant tai, kad Baltarusijoje išankstiniai rinkimai yra ta pagrindinė priemonė klastoti rinkimus – reiškia, kad Baltarusijos valdžia ruošiasi tam tokiam visiškai masiniam klastojimui. Jie gali nupiešti visiškai priešingus rezultatus, negu buvo", – sako politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.

Pasak apžvalgininko, šiemet kaip niekad pastaraisiais dešimtmečiais sujudo Lukašenkos valdymu nepatenkinta visuomenės dalis, todėl „Batka“ ir imasi drastiškų valdžios išlaikymo priemonių, grubiai šalindamas konkurentus ir į sąmokslus įpindamas Rusijos sukarintų organizacijų narius.

Lukašenka pareiškė, esą prieš Baltarusiją vykdomas hibridinis puolimas, o šalį esą gina jo tolesniam valdymui pritariantys tautiečiai.

„Jie šiandien suprato, kad gali prarasti šalį. Ir tas išankstinis balsavimas, kurio metu žmonės gausiai balsuoja – rodo, kad žmonės išsigando. Jie įsikibo į šitą žemės gabalą ir nenori jo prarasti“, – sako Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

REKLAMA

Jis tęsė toliau: „Čia kai kurie toliau kviečia žmones į Maidaną rugpjūčio 9–10 d. Neduok Dieve, mes užkursime laužą Minsko centre ir mėtysime nuodėgulius po visą miestą. Mes negalime to leisti ir neleisime.“

Valdžios įsikibęs paskutinis Europos diktatorius per rinkimus žada užtikrinti papildomą saugumą. Ekspertai baiminasi, kad baltarusiams išdrąsėjus ir po rinkimų išėjus į gatves, gali kilti dideli smurto protrūkiai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų