Žarnyne atrasta 140 000 naujų virusų. Beveik pusė jų mokslui dar nežinomi

Nors ir gali skambėti nemaloniai, jūsų žarnynas yra pilnas gyvybės. Ten gyvena milijonai mažų bakterijų ir virusų, kurie tarpusavyje varžosi dėl jūsų pilve esančių maistingų medžiagų. Dauguma šių „gyventojų“ yra ypač naudingi sveikatai ir netgi yra susiję su žmogaus fizine bei psichine sveikata.

Dabar mokslininkai atrado, kad žarnyne esančios gyvybės įvairovė yra didesnė nei buvo manyta – daug didesnė.

Žurnale „Cell“ publikuoto tyrimo autoriai žmogaus žarnyne atrado 140 000 naujų virusų. Beveik pusė jų dar niekada nematyti. Autoriai tiki, kad šis atradimas padės geriau suprasti, kaip žarnyno mikrobioma (mikroorganizmų visuma) veikia žmogaus sveikatą.

Tačiau nereikia išsigąsti. Nors ši pandemija privertė bijoti virusų, ne visi jie vienodi.

Svarbi žarnyno dalis

„Svarbu prisiminti, kad ne visi virusai yra pavojingi, be to, jie yra svarbi žarnyno ekosistemos dalis, – sakė dr. Aleksandre‘as Alemeida, Europos bioinformatikos instituto ir „Wellcome Sanger“ instituto tyrėjas. – Visų pirma, dauguma mūsų atrastų virusų turi DNR. Tai skiriasi nuo daugeliui žinomų patogenų, tokių kaip SARS-CoV-2 ar Zika, kurie yra RNR virusai. Visų antra, dauguma mėginių buvo paimti iš sveikų žmonių, nesergančių jokiomis specifinėmis ligomis. Iš tiesų nuostabu, kad mūsų žarnyne gyvena tiek daug nežinomų rūšių, ir yra ypač įdomu ieškoti ryšio tarp jų ir žmogaus sveikatos.“

Dauguma atrastų virusų yra bakteriofagai. Jie žmogui yra visiškai nepavojingi, nes jų aukomis tampa bakterijos, kurias virusas infekuoja ir jose dauginasi. Bakteriofagai padeda subalansuoti bakterijų kiekį žarnyne, ir manoma, kad šių virusų skaičiaus pakitimai sukelia bakterinį disbalansą.

Ryšys tarp bakterijų ir įvairių ligų

Daugiausia atrastų virusų priklauso naujai virusų grupei, pavadintai gubafagais. Manoma, kad šie virusai turi bendrą protėvį. Pagal tai, kokias bakterijas jie puola, gubafagai yra panašūs į kitus žarnyne plačiai paplitusius virusus, tačiau norint geriau suprasti gubafagų funkciją, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Pastaruoju metu žarnyno mikrobioma susilaukia vis daugiau dėmesio, nes atlikti tyrimai rado ryšių tarp bakterinio disbalanso žarnyne ir įvairių ligų, tokių kaip depresija ir vėžys. Klestinti žarnyno bakterinė sistema ne tik apsaugo nuo įvairių patogenų, bet ir sąveikauja su imunine sistema, atlieka daugybę medžiagų apykaitos bei imunologinių funkcijų. Vykstantys tyrimai ir toliau bando perprasti mikrobiomą, ypač mechanizmus, kurie skatina jos įsitraukimą kovojant su užkrečiamomis ir neužkrečiamomis ligomis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų