Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Jungtinėms Valstijoms prisiekęs buvęs krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas sąmoningai atsisakė Lietuvos pilietybės, todėl neteisinga kalbėti, kad pilietybė yra atimama.
„Nereikia klaidinti visuomenės kalbant apie tai, kad yra atimama pilietybė. Iš tiesų pilietybės yra atsisakoma“, – interviu Žinių radijui antradienį sakė D. Žalimas.
Jis pabrėžė, kad prisiekdami Jungtinėms Valstijoms nauji piliečiai viešai atsisako nuo bet kokios ištikimybės kitai valstybei.
„Nesunku internete susirasti Jungtinių Amerikos Valstijų natūralizacijos priesaiką, kurią duoda asmuo, įgydamas JAV pilietybę. Ji prasideda tokiais žodžiais: aš šiuo pareiškiu ir prisiekiu, kad aš absoliučiai ir visiškai išsižadu ir atsisakau bet kokių ištikimybės ir lojalumo ryšių su bet kuriuo užsienio valdovu, suverenu ar valstybe, kuriai aš buvau pavaldus ar kurios piliečiu buvau“, – kalbėjo D. Žalimas.
„Ar jūs pasirašytumėte tokius žodžius? Mano pilietiškumo samprata man sako, kad aš jokiomis sąlygomis tokių žodžių nepasirašyčiau“, – sakė Konstitucinio Teismo pirmininkas.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Rasa Svetikaitė žurnalistams taip pat sakė, kad, asmeniui gavus kitos valstybės pilietybę, Lietuvos vidaus reikalų ministras tiesiog konstatuoja pilietybės netekimą.
„Kalbant apie pilietybės atėmimą, niekas jos iš tikrųjų neatima – tai yra atsisakymas ir vidaus reikalų ministras konstatuoja pilietybės netekimą“, – sakė patarėja.
Vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė pradedanti procedūras, kad JAV gyvenantis Ž. Ilgauskas netektų Lietuvos pilietybės. Ministerija nurodė gavusi atsakymą iš JAV ambasados, kad jis įgijo JAV pilietybę.
Lietuvos Konstitucija ir įstatymai dvigubai pilietybei taiko labai griežtus apribojimus.
Ž. Ilgauskas 1997–2011 metais rungtyniavo NBA. Klivlande gyvenantis Ž. Ilgauskas su žmona augina du Lietuvoje įvaikintus vaikus.
Prezidentė D. Grybauskaitė antradienį pranešė teikianti pataisas, pagal kurias ypatingų nuopelnų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams būtų įtvirtinta teisė turėti dvigubą pilietybę.
Žydrūnas Ilgauskas („Scanpix“ nuotr.) (nuotr. „Balsas.lt“)