Kai nors vienas iš šeimos narių girtauja, nuolatos svaiginasi kenčia visi šeimos nariai. Jiems nuolatos tenka matyti alkoholiu ar kuo kitu nuolatos apsvaigusį savo artimą, su kuriuo palaipsniui darosi vis labiau neįmanoma susikalbėti, pasitarti, susitarti, planuoti.
Jam nebegalima patikėti pinigų, jis pradeda meluoti, nebesugeba atlikti savo pareigų nei darbe, nei namie. Vartojantis priklausomas nuo svaigalų žmogus stipriai nutolsta nuo savo artimųjų, jais nebesidomi, nebesirūpina, apleidžia, nepasitiki, skaudina.
Kaip taisyklė, vartojantis alkoholikas ar narkomanas yra agresyvus savo artimųjų atžvilgiu, lieja pyktį, kaltinimus ar kitaip baudžia, neretai smurtauja ir fiziškai. O prabudę šilti alkoholiko jausmai, atgaila ar pažadai dažnai pasireiškia, tačiau paprastai būna momentiniai, susiję su svaigalų vartojimu, pasikartojantys, tačiau realiai nepasiteisinantys. Narkomanai neretai tampa geri ir meilūs, kai jiems reikia pinigų.
Nenuostabu, kad alkoholikų ar narkomanų artimieji jaučiasi labai įskaudinti, bejėgiai, pikti ar net kalti dėl to, kad jų artimasis svaiginasi. Kaip taisyklė, jie jaučiasi žymiai blogiau nei tas, kuris svaiginasi, ant jų užgula „dvigubo gyvenimo“ našta, nes jiems tenka spręsti ne tik savo bet ir besisvaiginančio problemas, nepajėgaus savimi rūpintis artimo bėdas, rūpesčius, prisiimti jo pareigas.
Deja, kol nuolatos besisvaiginantis priklausomybininkas jaus, kad dar yra kas juo pasirūpins, kas atliks už juos jų darbus, pasirūpins maistu, namais, paguos ir priglaus tol naudosis savo artimaisiais, jų pinigais, rūpesčiu, priežiūra, pakantumu.
Paradoksas, tačiau tokiu rūpesčiu ir nuolankumu artimieji patys sukuria savo geriančiam ar kitaip besisvaiginančiam artimam ypač palankią situaciją ir toliau patogiai svaigintis. Tik pats žmogus savo laisva valia gali nuspręsti išgyti.
Įkalbinėjimai, apeliacija į sąžinę, apie kurią dažnai kalba artimieji, taip pat beprasmiai. O nuolatinis jų kartojimasis alkoholikui ar narkomanui paprastai greitai tampa vulgarus ir atstumiantis, kaip ir pats artimasis kuris nuolatos įkyriai moralizuoja.
Tokiu būdu, pakankamai sparčiai patys nors ir nesisvaigindami alkoholiko ar narkomano artimieji taip pat degraduoja: silpsta, emociškai senka, skursta visomis prasmėmis drauge su savo geriančiu ar kita vartojančiu artimuoju.
Todėl, kaip bebūtų gaila, gerumu, pakantumu, finansine pagalba, vežiojimu pas brangius specialistus nepakeisite savo artimo požiūrio į vartojimą, greičiau priešingai, jo vartojimas tik sustiprės.
Šioje situacijoje kaip bebūtų sunku emociškai bei moraline prasme, alkoholiko ar narkomano artimajam svarbiausia yra pasirūpinti savimi, savo gerove, savo jausmais, savo norais.
Nesilaikyti įsikibus savo vartojančio artimojo, tokioje sąjungoje žlungate kartu. Šioje kritinėje situacijoje neskubėkite grūsti ar tempti pas gydytoją savo besisvaiginančio artimo.
Rekomenduojame pradėti nuo savęs.
Pagalbos būdai
- Individualus psichologinis konsultavimas
- Psichologinė pagalba šeimai
- Galimybė lankyti emocinės paramos grupę
Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro inf.