Tai neturi nieko bendra su nužiūrėjimu ar prakeiksmu. Viskas paprastai ir moksliškai paaiškinama. Psichologų nuomone, žmonių prisilietimai vienas prie kito turi 3 reikšmes: energetinę, simbolinę ir seksualinę.
Odos jautrumas prisilietimams vadinamas taktilumu (lot. tactus – prisilietimas). Be to taktiliai mes reaguojame į nuotaikas ir tikruosius viens kito ketinimus daug aštriau, nei per žodžius ar žvilgsnius. Ir priklausomai nuo to, ką siunčia mums besiliečiantis žmogus, gali keistis ir mūsų savijauta.
Nuo nemalonių prisilietimų galima susirgti
Galite kiek norite šypsotis, kai prie jūsų liečiasi nemalonus žmogus, bet organizme tuo metu kyla „pasipiktinimo banga“. Nervų galūnės praneša smegenims, kad reikia skubiai gintis. Vyksta galinga streso hormonų – adrenalino ir noradrenalino ataka: jus purto, pašoka spaudimas ir cukraus kiekis kraujyje.
Žmonės, kuriems dėl darbo ar kitų aplinkybių dažnai tenka spausti rankas tiems, kuriems norėtųsi „užvažiuoti per fizionomiją“, labiau linkę į nervų priepuolius, infarktą ir insultą. Psichologai net pakrikštijo šią negalią, nuo kurios kenčia dažniausiai verslo žmonės ir vadybininkai,–„nemalonių rankų paspaudimų sindromu“.
O nuo malonių prisilietinų nurimsta skausmas ir... pagerėja virškinimas
Ant moters odos nervų galūnių yra 15 proc. daugiau. Todėl jos taktiliai labai jautrios: mėgsta, kai jas glosto, ir pačios mielai liečiasi. Tokį įprotį provokuoja hormonas – oksitocinas, dalyvaujantis smegenų veiklos stimuliavime. Moterys geriau supranta, kai liečiasi prie pašnekovo.
Vyrai, tiesiogine prasme, labiau storaodžiai – jų oda 1,5 karto storesnė nei moterų. Todėl jie pripažįsta „kietesnius“ prisilietimus – rankos paspaudimą, apsikabinimą.
Moksliškai įrodyta, kad liečiantis mylimam žmogui, organizme gaminasi daugiau endorfinų – hormoninių medžiagų, atsakančių už mūsų gerą nuotaiką.
Malonaus jums žmogaus prisilietimas sumažina streso hormono – kortizono, gamybą kraujyje, sužadina klajoklį nervą (tai stabilizuoja širdies ritmą, kvėpavimą ir kraujo spaudimą). Net išsiskiria daugiau hormono insulino, todėl pagerėja maisto įsisavinimas. Tad karšti aistringi apsikabinimai prieš pietus bus kaip tik.
Tik faktai:
Odos masė nuo 7 iki 11 kg
1 litras – tiek vidutiniškai prakaito išskiria žmogus per parą. Jei jis fiziškai aktyvus, tai – nuo 2 iki 10 litrų.
Odos danga 72 proc. susideda iš vandens.
Skirtingi odos plotai pastoviai atsinaujina. Per 15 – 20 dienų mes visiškai „numetam" odą, pakeisdami ją į naują.