REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kokia yra laimės formulė?

Kas yra laimė? Daugeliui žmonių atsakymas atrodo aiškus: laimė – tai būsena, kai myli ir esi mylimas, turi daug pinigų ir patinkantį darbą. Vis dėlto ši formuluotė gerokai prasilenkia su tiesa.

Kas yra laimė? Daugeliui žmonių atsakymas atrodo aiškus: laimė – tai būsena, kai myli ir esi mylimas, turi daug pinigų ir patinkantį darbą. Vis dėlto ši formuluotė gerokai prasilenkia su tiesa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tirdami laimės sąvoką mokslininkai išvedė tokią formulę:

Laimė = A + (5xE) + (3xV)

A šioje formulėje reiškia Asmenines savybes, kurioms priklauso išvaizda, gebėjimas prisitaikyti prie aplinkos ir greitai atgauti fizines bei dvasines jėgas.

REKLAMA

E – tai Egzistencija, siejama su sveikata, finansiniu stabilumu ir tarpasmeniniais ryšiais.

V – aukštesniosios Vertybės, apimančios savęs vertinimą, viltis, ambicijas, humoro jausmą.

Kad galėtumėte aiškiau įsivaizduoti, ar esate laimingi, turėtumėte užduoti sau tokius klausimus:

Ar esate energingi, lankstūs, atviri pokyčiams?

Ar mąstote pozityviai ir jaučiate, kad kontroliuojate savo gyvenimą?

Ar jūsų pagrindiniai poreikiai, susiję su sveikata, finansais, saugumu, laisve, galimybe rinktis ir bendravimu, patenkinti?

REKLAMA
REKLAMA

Ar jaučiate greta esančių žmonių paramą, esate patenkinti savo veikla, ar jūsų viltys pasiteisina?

1 ir 2 klausimas – tai kintamasis A. Įvertinkite jo atsakymą skaičiais nuo 1 iki 10. Skaičius 1 reiškia „visiškai ne“, o 10 – „žinoma“.

3 klausimas – kintamasis E, 4 klausimas – kintamasis V.

Įrašę reikiamus skaičius gausite asmeninį laimės koeficientą.

Daugybė žmonių apskritai nelabai suvokia, kas yra laimė. Jie klysta manydami, kad pagrindinės laimės sąvokos sietinos su materialiais dalykais: solidžia sąskaita banke, prabangiu automobiliu ir dideliu namu. Tai, kad daugybė žmonių, turinčių visus šiuos dalykus, vis tiek jaučiasi nelaimingi, turėtų šiek tiek atvėsinti mintis: laimė – ne pinigai ir net ne jų kiekis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nelaimingiausi žmonės jaučiasi, kai susitelkia į negatyvius dalykus. Kai mintys sukasi apie tai, ką yra praradę ir ko neturi, užuot galvojus apie tai, ką turi, ko nori ir kaip tai galėtų gauti.

Skirtingų lyčių atstovai laimę suvokia taip pat skirtingai. Pavyzdžiui, keturis vyrus iš dešimties laimingesnius padaro seksas. Trims iš dešimties iki laimės pakanka, kad laimėtų mėgstama sporto komanda.

Septynios moterys iš dešimties laimę sieja su šeimos gerove: kai artimieji yra greta ir jiems viskas gerai, jos jaučiasi laimingos. Net ketvirtadalis moterų jaučiasi laimingos, kai numeta bent šiek tiek svorio.

REKLAMA

Santuoka svarbi abiejų lyčių atstovams. Manoma, kad laiminga santuoka ar partnerystė pailgina vyro gyvenimą 7, o moters – 4 metais.

Dar vienas itin reikšmingas laimės aspektas – gyvenimo prasmės suvokimas. Jei žmogus tiki, kad egzistuoja šis tas aukštesnio nei jis pats (toks tikėjimas gali būti grįstas ir religija, ir pasaulietiška gyvenimo filosofija), jis jaučiasi geriau.

Turėdamas gyvenimo tikslą, jo siekdamas ir dar patirdamas malonumą nuo paties proceso žmogus taip pat jaučiasi kur kas laimingesnis nei dirbdamas nemėgstamą darbą ar juolab nesuvokdamas, kam reikalingi jo darbo rezultatai.

REKLAMA

Laimė ilgina gyvenimą

Kad laimė turi tiesioginį ryšį su žmogaus sveikata ir net gyvenimo trukme, įrodyta seniai. Tiesa, kas nuo ko priklauso, mokslininkai vis dar aiškinasi: ar žmonės jaučiasi laimingi todėl, kad yra sveiki, ar yra sveiki todėl, kad jaučiasi laimingi?

Akivaizdu, kad laimingi žmonės gyvena ilgiau nei linkę į liūdesį ir depresiją. Didžiojoje Britanijoje buvo atlikta išsami studija ir apskaičiuota, kad laimingi žmonės gyvena vidutiniškai 9 metais ilgiau nei nuolat gyvenimu nepatenkinti jų bendraamžiai.

Rūkymas, pasak mokslininkų, gyvenimą sutrumpina vidutiniškai 3 metais. Jei rūkote daug, gyvenimas sutrumpėja 6 metais. Nuolatinis bambėjimas, liūdesys ir nusivylimas sutrumpina gyvenimą bemaž dešimtmečiu. Taigi akivaizdu, kad norint likti sveikiems ir gyventi ilgiau prie nepageidaujamų žalingų įpročių reikėtų priskirti ir liūdesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl laimė – ne pinigai?

Gyvenimo standartai per pastarąjį šimtmetį išaugo kaip niekada anksčiau. Mes turime kur kas mažiau rūpesčių nei mūsų proproseneliai, buities darbai palengvėjo šimtus kartų, sveikatos priežiūros nėra ko nė lyginti. Vis dėlto žmonės nesijaučia nė truputėlio laimingesni nei jų protėviai prieš keletą šimtmečių. Pasak mokslininkų, bendras laimės koeficientas veikiausiai net šiek tiek yra smuktelėjęs. Laimės paradoksas: esame turtingesni, bet... nelaimingesni. Kodėl?

Mokslininkai skuba pateikti atsakymą: pagrindinis būdas matuoti laimę yra lyginimas. Jaučiamės laimingi ar ne, sužinome lygindami save su kitais. Kadangi padidėjo bendras gyvenimo komfortas, nepatiriame daugiau laimės. Mat turėti namuose automatinę skalbimo mašiną ar prabangų automobilį – niekis, jei lyginsime save su tais, kurie turi dar ir namų tvarkytoją, paslaugiai į tą skalbimo mašiną sukišančią nešvarius drabužius, ir 3 prabangius automobilius.

REKLAMA

Be to, žmogus sparčiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų. Tai, kas vakar buvo iššūkis, šiandien gali pasirodyti norma. Toks prisitaikymas leido žmonijai išlikti net atšiauriausiomis sąlygomis. Dabar tai leidžia pamiršti, kokių stebuklų turime savo kasdieniame gyvenime. Kadaise iš čiaupo tekantis karštas vanduo atrodė stebuklas, o dabar tai – įprastas kasdienis reiškinys, nė dalelyte neprisidedantis prie mūsų gebėjimo jausti laimę. Taigi ieškome naujų malonumų ir patogumų.

Gera žinia, kad tik nuo mūsų priklauso, su kuo save lyginsime: su gerokai turtingesniais giminaičiais, vargingiau gyvenančiais kaimynais ar... su savimi prieš dešimtį metų. Sutikite, jei per tą laiką iš studentiško bendrabučio persikraustėte į jaukų 2 kambarių butą, įsigijote automobilį, sukūrėte šeimą ir turite puikų darbą – pasiekėte išties nemažai!

REKLAMA

Kiek kainuoja draugai?

Kaip jau minėta, laimė – sudėtinė sąvoka, į kurią telpa daugybė dalykų. Vis dėlto liūto dalis tenka artimiesiems ir draugams. Kuo jų turite daugiau ir kuo geriau su jais sutariate – tuo daugiau laimės jaučiate.

Laimę tyrinėję mokslininkai priėjo prie išvados, kad stresas blogina sveikatą, o draugystė ir laimės pojūtis šį neigiamą efektą kompensuoja, saugo nuo streso ir ligų. Pasak jų, draugystė apskritai daro didesnę įtaką žmogaus laimei nei pajamos. Vienas ekonomikos profesorius netgi pasišovė apskaičiuoti, kiek pinigų galėtų kompensuoti draugų neturėjimą. Jo manymu, tai turėtų būti maždaug 50 000 svarų sterlingų (apie 205 000 Lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laimingais gimstama ar tampama?

Šis klausimas taip pat kol kas lieka neatsakytas. Visi žinome, kad yra žmonių, kuriuos galime vadinti nepagydomais optimistais: kad ir kas nutiktų, jie geba įžvelgti šviesiąją gyvenimo pusę ir, atrodo, niekada neliūdi, nenusivilia, nepuoselėja širdyje pykčio ir nuoskaudų. Yra ir tokių, kurių nedžiugina beveik niekas. Kas lemia tokį požiūrių skirtumą? Prigimtis? Auklėjimas? Gyvenimo patirtis?

Tiesa, kai kurie įvykiai gali palaužti net laimingais save vadinančius žmones.

Netekus gyvenimo partnerio gali prireikti net kelerių metų, kol žmogus sugebės jaustis laimingas kaip anksčiau.

REKLAMA

Netekus darbo atgauti pusiausvyrai kartais prireikia metų, net jei per tą laiką spėjote susirasti naują darbą.

Tiesa ir tai, kad savo laimės koeficientą, net nepasikeitus gyvenimo aplinkybėms, galime patys kilstelėti keletu punktų. Tai padaryti leis visų pirma teigiamos emocijos.

Boxiukai

Reklama mažina laimę. Reklamos specialistai neriasi iš kailio, kad įrodytų, ko mums gyvenime trūksta. Reklamos verslas grįstas pastangomis sukurti iliuziją, kad nebūsime laimingi, kol neturėsime daikto X. Vos įsigijus daiktą X, staiga paaiškėja, kad mums būtinai reikia daikto Y. Tai trunka iki begalybės, kol galutinai įsitikiname, kad laimės apskritai nėra.

REKLAMA

Laimė pagal amžių. Dauguma žmonių vaikystėje jaučiasi laimingi. Statistika rodo, kad su amžiumi laimės pojūtis silpsta. Daugiausia žmonių nelaimingiausi jaučiasi sulaukę 40 metų. Taigi nenuostabu, kad keturiasdešimtmečius dažnai užpuola vidutinio amžiaus krizė. Per vėlesnius jubiliejus jokios krizės nebeminimos: bėgant metams laimės jausmas pamažu grįžta.

9 dalykai, kurie daro mus laimingus

Branginkite kasdienes akimirkas. Stabtelėkite ir pasigrožėkite, kaip žaidžia vaikai, pauostykite, kaip kvepia rožė. Banalu ir paprasta, bet moksliškai įrodyta, kad mėgavimasis akimirka padeda kovoti su prasta nuotaika.

REKLAMA
REKLAMA

Nelyginkite savęs su kitais. Tai menkina savo vertės suvokimą. Užuot stengusis gauti tai, ką turi kaimynai, susikoncentruokite ties tuo, ko iš tikrųjų norite, ir ieškokite būdų, kaip galėtumėte tai pasiekti.

Nesureikšminkite pinigų. Be abejo, visiškai jų ignoruoti nepavyks. Tačiau nevalia ir laikyti svarbiausiu laimės ekvivalentu. Pasak psichologų, pernelyg pinigus sureikšminantys žmonės labiau linkę į depresiją, nerimą, žemą savivertę.

Turėkite reikšmingų tikslų. Žmonės, kurie siekia ko nors svarbaus (pavyzdžiui, išmokti dar vieną užsienio kalbą ar išauginti dorus vaikus) yra laimingesni nei tie, kurie gyvena tik šia diena ir nepuoselėja didesnių ateities planų.

Rodykite iniciatyvą darbe. Darbas – reikšminga kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Net jei jis ne toks, kokio norėtumėte, iš paskutiniųjų stenkitės juo domėtis, rodykite iniciatyvą, kūrybiškai spręskite problemas. Tai ne tik padės pasijusti reikšmingesniems ir laimingesniems, bet ir gali pastūmėti kopti karjeros laiptais.

Vertinkite šeimą ir draugus. Laimingi žmonės turi laimingas šeimas ir bent keletą gerų draugų. Tačiau nepamirškite vertinti ne išorinį įspūdį, o artimus tarpusavio saitus ir supratimą.

REKLAMA

Šypsokitės. Darykite tai net jei nesijaučiate laimingi. Mokslininkai nustatė, kad šypsena siunčia į smegenis signalus apie laimę. Kai iš tikrųjų linksma – šypsomės natūraliai, o kai šypsena dirbtinė – smegenys gauna impulsą, kad mums linksma, ir... netrukus išties pasijuntame geriau.

Judėkite. Mankšta gydant depresiją ne mažiau svarbi nei vaistai. Reguliariai atliekant fizinius pratimus į organizmą išsiskiria daugiau endorfinų, leidžiančių pasijusti laimingesniems, sportas taip pat skatina pasitenkinimo savimi jausmą ir gerina bendravimo įgūdžius.

Padėkite kitiems. Tai visų pirma naudinga jums. Išklausykite draugą, jei jis turi problemų, stebėkite, kam iš aplinkinių reikia jūsų pagalbos. Dovanokite savo dėmesį negalvodami apie atlygį – ir pasijusite laimingesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų