• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ko daugiau atneš EURO - 2008 – kūdikių ar infarktų?

Futbolo batalijos skatina gimstamumą ir šienauja sirgalių gyvybes.

Medikams ne naujiena, kad nacionalinių rinktinių žaidimo kokybė tiesiogiai susijusi su miokardo infarktų skaičiumi. Kardiologijoje net prigijo terminas „futbolo infarktas“: statistika liudija, kad per praėjusius 20 metų per varžybas stadionuose nuo širdies priepuolio mirė 230 žmonių. Kita vertus, futbolo sukeltos aistros padeda gerinti demografinę situaciją.

REKLAMA
REKLAMA


„Balsas.lt“ paklausė žmonių gatvėje, kuo jiems susijęs futbolas, seksas ir mirtis. Vidoereportažą žiūrėkite straipsnio pabaigoje.

REKLAMA

2006 m. pasaulio futbolo čempionatas įrodė, kad sportas daro įtaką gyventojų skaičiui. Gydytojai perspėja apie pavojų širdininkams. Kiti kalba apie hormonų audras. Prognozė gana miglota, rašo Austrijos dienraštis „Die Presse“.

2006-ųjų vasara, Vokietija. Visi tiesiog kliedi pasaulio čempionatu. Bet tai dar ne viskas: vokiečių žurnalai ir laikraščiai pranašauja, kad po devynių mėnesių nuo čempionato pabaigos kils gimstamumo bumas. Viskas klostosi taip, tarsi viena gyventojų pusė kartu su kita duos valią aistroms pataluose, krūmuose ir už mėlynų tualetų kabinų. Po to pasirodė informacija, kad per futbolo varžybas, kurios vyko visą mėnesį iki 2006-ųjų liepos 9 d., padidėjo mirtingumo rodikliai. Taigi, ko tikėtis Austrijai per Europos futbolo čempionatą – ūmaus gyventojų skaičiaus didėjimo ar priešingai?

REKLAMA
REKLAMA

Padaugėjo ir naujagimių, ir infarktų

2007-ųjų pradžioje Vokietijos gimdymo namai pranešė, kad tikisi 10 – 15 proc. padidėsiančio gimstamumo. „Gimdymo skaičiaus padidėjimas praėjus 9 mėnesiams po tokio įvyko gali pasirodyti stebėtinas, tačiau taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio, - aiškina Kocho gimdymo namų Kaselyje vyriausiasis gydytojas Rolfas Kliche. – Mūsų pačių organizmų savireguliacija ir hormonų įtaka dažnai vertinama nepakankamai. Gera nuotaika padeda lengviau pastoti.“ Pasak gydytojo, euforija, iš visko sprendžiant, išplito į visas gyvenimo sritis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gimstamumo statistika 2007-ųjų kovą ir balandį – praėjus 9 mėnesiams po pasaulio čempionato – atskleidė, kad buvo užfiksuotas tam tikras gimstamumo padidėjimas. „Tačiau ar tai gali būti susiję su pasaulio futbolo čempionatu, sunku spręsti“, - teigia Vokietijos statistikos valdybos „Destatis“ atstovė Simone Balzer. Kovą gimė 2000 kūdikių mažiau, o balandį – 2500 daugiau, nei tais pačiais praėjusių metų mėnesiais. Tačiau apie gimstamumo bumą nėra net ko kalbėti, tvirtina Federalinės statistikos žinybos darbuotojas Martinas Conradas.

REKLAMA

Užtat mirtingumo statistika vienareikšmiška: jei 2006 m. birželį lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu mirtingumas padidėjo 3 proc., tai liepą – net 12 proc. Miuncheno universiteto klinikų specialistai ėmė aiškintis priežastis ir nustatė, kad tuo metu buvo „akivaizdžiai išaugusi infarktų ir širdies ritmo sutrikimų rizika“. Tomis dienomis, kai rungtyniaudavo Vokietijos rinktinė, infarkto pavojus buvo 2,66 kartus didesnis, nei kitomis dienomis, vyrų atveju – net 3,26 kartų. Todėl Miuncheno medikai pataria sergantiems širdies ligomis imtis atsargumo priemonių.

REKLAMA

Žinoma, lyginti Austriją su Vokietija nelabai korektiška: ir ne tik dėl to, kad bukmekerių prognozėmis futbolo čempionatas Austrijai pasibaigs grupės turnyru, tuo tarpu kai Vokietija joje vykusiame pasaulio čempionate iškovojo trečiąją vietą. Kyla klausimas, ar mes, austrai, pasinersime į tokią pat euforiją, kaip ir mūsų kaimynai vokiečiai, rašo „Die Presse“. Mūsų sirgaliams labiau prie širdies žiemos sporto šakos, tačiau ar slidinėjimo varžybos turi bent kiek didesnį demografinį poveikį? Neigiamas atsakymas gautas ir iš Insbruko miesto civilinės metrikacijos skyriaus: nei per 1964, nei per 1976 m. čia vykusias žiemos olimpines žaidynes pastebimo gimstamumo ar mirtingumo padidėjimo neužfiksuota.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsisaugoti nuo „futbolo infarkto“?

Naujausiais duomenimis EURO - 2008 jau nusinešė dviejų sirgalių gyvybes. Birželio 16 d. per Vokietijos ir Austrijos rinktinių varžybas nuo širdies smūgio mirė 20 metų mergina iš Austrijos. O birželio 11 dieną po turkų pergalės prieš šveicarus neatlaikė džiūgaujančio turkų sirgaliaus širdis. Jį medikai dar bandė gaivinti, tačiau jų pastangos nuėjo perniek.

REKLAMA

Kiek žmonių patiria širdies smūgį žiūrėdami tiesiogines futbolo varžybų transliacijas, niekas nežino, tačiau vokiečių mokslininkų vertinimais per praėjusius 20 metų žiūrėdami televizorių mirė apie 40 tūkstančių futbolo gerbėjų.

REKLAMA

Nustatyta, kad infarkto tikimybė tą dieną, kai žaidžia mėgiama komanda, išauga 3 kartus. Kai kurių sirgalių pulsas per varžybas pasiekia 160 ir daugiau tvinksnių per minutę – tai yra, praktiškai prilygsta pačių žaidėjų pulsui. Tačiau, pasak medikų, jei aikštėje rungtyniaujančio futbolininko pulsas didėja tuo pat metu dažnėjant ir gilėjant jo kvėpavimui, tai tribūnoje ar prie televizoriaus sėdinčio sirgaliaus kvėpavimas išlieka toks pat. Dėl to tokį žiūrovą gali ištikti deguonies badas, į kurį reaguoja širdies raumuo. Be to, audringa reakcija į tai, kas vyksta stadione, aktyvuoja endokrinines liaukas, ir į kraują išmetama daug adrenalino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai perspėja, kad aistringi sirgaliai rizikuoja savo sveikata. Žinoma, vaistų nuo futbolo sukeltų išgyvenimų nėra, tad gydytojai rekomenduoja bene vienintelę išeitį – fizinį krūvį. Pasak jų, žiūrint varžybas stadione labai sveika nuolat šokinėti iš vietos, mostaguoti rankomis, skanduoti, rėkauti ir visa gerkle plėšti dainas. O tiems, kurie žiūri varžybų transliacijas, patariama susilaikyti nuo nikotino ir alkoholio, o po varžybų bent trumpai pasivaikščioti.










REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų