• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vykite šalin nuovargį

Nors žiema dar tik prasideda, mes vis dažniau ir dažniau jaučiame padidėjusį nuovargį, pablogėjusią savijautą, sumažėjusį darbingumą, tingumą, apatiją, persitempimą, nepaaiškinamą liūdesį ir dar visą eilę didesnių ar mažesnių negalavimų. Beje, žiemą visi šie simptomai tik dar labiau aštrės ir gilės. Jei nenorime, kad jie mus visiškai palaužtų, jau dabar turime pradėti su jais kovoti.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, galima įveikti nuovargį, apatiją ir sumažėjusį darbingumą vartojant įvairius stimuliuojančius preparatus, kurių apstu vaistinėse, bet tai gali iššaukti rimtus patologinius organizmo pakitimus. Todėl su nuovargiu geriau kovoti mažiau pavojingomis, bet taip pat efektyviomis priemonėmis.

REKLAMA

Nuovargis yra ne kas kita, kaip apsauginė organizmo reakcija į ilgalaikę įtampą ir darbą. Tuo atveju reikia tiesiog gerai pailsėti. Pilnaverčiam poilsiui didžiausią reikšmę turi geras miegas.

Jei norite gerai miegoti, stenkitės atsigulti visuomet tuo pačiu laiku.Neužsisėdėkite prie televizoriaus ar kompiuterio iki vėlumos ir nesivoliokite lovoje iki priešpiečių. Miegoti patartina išvėdintame kambaryje, nakčiai palikus pravirą orlaidę. Neapsiklostykite storomis pūkinėmis antklodėmis, neprisivalgykite, bet ir nesigulkite visiškai alkanas. Įpraskite prieš miegą suvalgyti šaukštelį medaus ir niekad nekentėsite dėl nemigos.

REKLAMA
REKLAMA

Patikima kova su nuovargiu - kasdieninė rytinė mankšta. Galite savarankiškai susidaryti kompleksą įvairių fizinių pratimų, atsižvelgdami į savo amžių, sveikatos būklę ir fizinį pasiruošimą. 30-40 min. mankšta puikiai nuteiks visai dienai.

Ryte "ant tuščio skrandžio" išgerkite stiklinę šalto virinto vandens. Iš viso per dieną rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip du litrus vandens. Skysčiai stimuliuoja smegenų veiklą. Trūkstant skysčių, smegenų aktyvumas mažėja, atsiranda nuovargis. Gerkite paprastą, ekologiškai švarų vandenį, mineralinį vandenį, žolelių arbatas, natūralias šviežiai spaustas vaisių ar daržovių sultis. Labai naudinga žalioji arbata. Bet kokie gazuoti ar kofeino turintys gėrimai prieš nuovargį yra bejėgiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuovargis tyko tų, kurie valandų valandas sėdi prie kompiuterio ar darbo stalo nekeisdami pozos. Būtina kas 40-45 minutes daryti trumpas pertraukėles, kurių metu pavaikštinėkite, pasirąžykite, pakvėpuokite grynu oru. Atlikite po keletą paprasčiausių pratimėlių akims, rankoms, kojoms, nugarai - ir vėl prie darbo.

REKLAMA

Jausitės mažiau pavargę, jei liausitės visas 24 val. per parą galvoti apie įvairiausias darbo, šeimos, buities problemas. Dieną pamėginkite bent valandą apie jas negalvoti. Pažvelkite į save ir savo gyvenimą tarsi iš šalies ir suprasite, jog dauguma problemų - jūsų vaizduotės padariniai.

REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į mitybą. Valgykit kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Į savo racioną įtraukite pieną, kiaušinių trynius, išrūgas. Žmonės, dirbantys protinį darbą, kasdien turėtų valgyti produktų, kuriuose yra fosforo, būtino normaliai smegenų veiklai. Tai gali būti graikiniai riešutai, arachisai, migdolai, žirniai, žuvis (ypač lydeka), lęšiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Esant stipriam nuovargiui, reiktų dažniau, keletą dienų iš eilės, valgyti sutarkuotą ropę užgeriant vandeniu. Taip pat kartą per dieną reiktų sukramtyti po 20-30 garstyčių žirnelių, juos taip pat užgerti vandeniu.

Jei jaučiate tokį nuovargį, kad negalite pajudinti nei rankų, nei kojų, išmėginkite liaudies medicinos receptą, kuris yra tikra "greitoji pagalba" nuvargusiam organizmui: išgerkite puodelį arbatos su pienu ir šaukšteliu medaus. Arba pasiruoškite pusę stiklinės šviežiai spaustų vynuogių sulčių ir gerkite po 2 šaukštus kas dvi valandas.

REKLAMA

Suvalgykite keletą gabalėlių silkės (tai ypač naudinga esant protiniam persitempimui).

Vietoj medikamentų, kurie, sumažindami nuovargį, "apdovanoja" mus visa eile pašalinių poveikių, rekomenduojame jums pasiruošti naminių vaistų atsargų. Jas galima vartoti reguliariai: tiek esant nuovargiui, tiek profilaktikai, nelaukiant, kol nuovargis visiškai išmuš jus iš vėžių. Keletas receptų:

REKLAMA

1. Nuvalyti, nuplauti ir sutarkuoti 400 g česnako, sumaišyti su 24 citrinų sultimis. Indelį su šiuo mišiniu uždengti marle ir laikyti šaldytuve. Prieš vartojimą suplakti. 1 arbatinį šaukštelį šio mišinio išmaišykite stiklinėje virinto vandens ir tokį "kokteilį" gerkite tris kartus per dieną prieš valgį. Jau po dviejų savaičių pajusite, jog nebeliko mieguistumo, pagerėjo bendra savijauta, pagerėjo nuotaika, padidėjo darbingumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Keturis valgomuosius šaukštus smulkintų varpučio šaknų užpilti 5 stiklinėmis verdančio vandens ir virti, kol išgaruos maždaug ketvirtadalis viso tūrio. 2-3 savaites gerti po 2 valgomuosius šaukštus 4-5 kartus per dieną prieš valgį.

3. Dvi - tris savaites tris kartus per dieną 20 min. prieš valgį suvalgykite po 1 arbatinį šaukštelį paprastosios kraujažolės lapelių sulčių, sumaišytų su medumi.

REKLAMA

4. Efektyvi priemonė kovojant su nuovargiu - vandens procedūros. Kasdien apsiliekite šaltu vandeniu. Geriausia tai daryti rytinio tualeto metu. O vakarais, prieš miegą, rekomenduojama pasilepinti šiltoje vonioje su kokių nors raminančių žolelių nuoviru. Žmonėms, dirbantiems protinį darbą, patartina prieš miegą 10 minučių kojas palaikyti karštame (apie 42° C) vandenyje.

REKLAMA

5. Jei jums labai nuvargsta kojos, reiktų kiekvieną vakarą daryti kontrastines voneles. Į vieną indą pripilkite karšto (40-50° C) vandens, į kitą - kuo šaltesnio. Pakaitom laikykite kojas vienoje vonelėje 5 min., o kitoje - 1 min. Procedūrą kartokite 5 kartus. Paskui pamasažuokite kojas, intensyviai įtrindami jas kamparo spiritu ar bet kokiu kojom skirtu kremu.

REKLAMA
REKLAMA

6. Jei tikite, jog energijos galite pasisemti iš kosmoso, galite atlikti tokią procedūrą. Pajutę nuovargį, išeikite į lauką (geriau tai daryti vakare, esant giedram dangui) ir, atsisukę veidu į mėnulį, pakelkite į viršų rankas ištiestais delnais, įkvėpkite ir įsivaizduokite, jog energija per delnus teka į jus. Tą patį galima daryti ir dieną, įsivaizduojant, kaip į jus sruvena saulės energija.

7. Puiki priemonė, grąžinanti žvalumą, - arbata, pagaminta pagal jogų receptą. Vienam dideliam puodeliui jums reikės 4 kardamono grūdelių, 4 juodųjų pipirų žirnelių, 3 gvazdikėlių, imbiero ir cinamono pagal skonį. Prieskonius sumalkite kavamale, gautus miltelius užpilkite 250 ml vos šilto vandens ir virkite ant silpnos ugnies apie 20 minučių. Likus 1-2 min. iki virimo pabaigos, įberkite žiupsnelį įprastos juodos arbatos, šiek tiek pieno ir arbatinį šaukštelį medaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų