Aurelija Žutautienė
Kaunietė Ilona augina du mažamečius vaikus - 13 metų dukrą ir 10 metų sūnų. Vaikai labai laukia vasaros atostogų ir kone kasdien teiraujasi, ar tėveliai, kaip kitų bendraklasių, galės ir jiems nupirkti kelialapius į stovyklą. Iš pažįstamų susižinojusi, kad bene pigiausias vaikų poilsis - Vilniaus rajone, Riešėje veikiančioje Gulbinų vaikų poilsio stovykloje, mamytė nedelsdama ten ir paskambino. Atsiliepęs moteriškas balsas pranešė, kad už dešimties dienų trukmės pamainą (vienam vaikui) reikėtų sumokėti 260 litų. "O jei šeima sunkiai verčiasi?" - nedrąsiai pasitikslino Ilona. "Tuomet kelialapio kaina - 120 litų". Tačiau, girdi, reikia paskubėti užsisakyti, nes socialiai remtinų šeimų vaikų vasaros poilsiui skirta labai nedaug pinigėlių, tad labai greitai tokius lengvatinius kelialapius gali išpirkti... Stovyklavietės darbuotoja Ilonai priminė, jog galimybė gauti vaikui pigesnį kelialapį yra numatyta tik daugiavaikėms šeimoms (turinčioms tris ar daugiau vaikų); kai vienas iš tėvų augina du nepilnamečius vaikus; kai tėvai bedarbiai; kai vienam šeimos nariui tenka ne daugiau kaip po 125 litus pajamų (per mėnesį) arba kai vaikas auga pas senelius ar globėjus (yra našlaitis). Ilona su vyru dirba, tačiau atlyginimas - katės ašaros: 600 litų per mėnesį (abiejų sudėjus). "A, tai jums po 125 litus išeina, - priminė stovyklos darbuotoja. - Vadinasi, gauti pigesnius kelialapius - jokių šansų..."
Stovyklos darbuotoja Ilonos dar pasiteiravo, ar jos vaikai mokykloje gauna nemokamą maitinimą (jei taip, tokie mokinukai priskiriami socialiai remtiniems). Taigi kad ne. Pasak Ilonos, mokyklos direktorius kadaise pareiškė, kad nemokamas maitinimas jos vaikams būtų buvęs skirtas tik tuomet, jei jos ir vyro pajamos būtų penkiais litais mažesnės...
Skaudančia širdimi tėveliai vaikams paaiškino, kad šiemet vėl prisieis vasaroti "ant asfalto". O kaip kitaip, jei iš tų 700 litų reikia ir už butą sumokėti, ir pavalgyti, ir apsirengti... Neįtikėtina? Pasak Ilonos, tokių šeimų - šimtai. Geriausiu atveju, girdi, kokį savaitgalį nuvažiuos prie ežero.
Šią vasarą veiks 32 vaikų poilsio stovyklos. Pigiausias poilsis - Švenčionių rajone, Kaltanėnuose, esančioje stovyklavietėje - čia už pamainą reikia mokėti 160 litų. Panevėžio rajone, "Trimite", pamainos kaina - 350 litų, o Baltijos pajūryje, Giruliuose, veikiančioje "Pasakoje" už dešimties dienų poilsį reikia pakloti 400 litų. Kaip sakė šios stovyklos administratorė Dalia Paulauskienė, socialiai remtinos šeimos vaiko tėvai už pamainą moka 250 litų. Pašnekovė irgi atkreipė dėmesį, kad socialiai remtiniems vaikams skirtų pinigų kiekis yra labai mažas. Administratorė dar priminė, jog vaikui kelialapis lengvatine kaina gali būti nuperkamas tik vieną kartą per metus, o norint gauti būtina pristatyti visą šūsnį pažymų...
Atlikome mini apklausą, kurios metu dvidešimties mokyklinio amžiaus vaikų tėvelių teiravomės, ar šie vasaros metu planuoja savo atžalas išleisti į poilsio stovyklas. Tik keturios šeimos (!) atsakė "taip" - kiti apgailestavo, kad neturi tam lėšų. Ne vienas prisipažino, jog neįstengtų vaikui nupirkti kelialapio ir už lengvatinę kainą...
Ką tai reiškia? Ogi tai, kad didžioji dalis miesto vaikų (tų, kurie neturi kaime gyvenančių senelių) vasaros dienas, kaip minėta, "stums" kiemuose, gatvėse, pas draugus ar pažįstamus. Vyresniesiems ieškoti sezoninio darbo? Ką jūs! Jo negauna kvalifikuoti specialistai - koks darbdavys norės prasidėti su vaikigaliais?!
Ką per dienų dienas vaikams veikti? Neabejotinai atsiras tokių vasarotojų, kurie, susibūrę į kompaniją, apvogs, užpuls ir apiplėš praeivį, įvykdys kitą sunkų nusikaltimą - kad "susiveiktų" pinigų, kuriuos, įsitaisę atokesnėje vietoje, pragers, paleis cigarečių dūmais, o gal ir dar baisiau - išbandys narkotikų svaigulį... Juk paaugliui taip maga viską išbandyti. Maža ką gali prisigalvoti iš "dyko buvimo".
Perspektyvos, deja, nedžiuginančios. Švietimo ir mokslo ministerijos Socialinės politikos departamento Papildomo ugdymo sektoriaus vyriausiasis specialistas Rytis Rimgaila informavo, jog lėšų šiųmetės vasaros vaikų poilsio organizavimui poreikis buvo 15 milijonų litų, tačiau Vyriausybė įstengė skirti vos 2 milijonus 900 tūkstančių... Kitaip sakant, pigesnius kelialapius galės įsigyti tik nedidelė dalis socialiai remtinų vaikų.
Anot vyriausiojo specialisto, dar šiek tiek lėšų vaikų poilsiui tikimasi sulaukti iš vietos savivaldybių, labdaros fondų.
Rytis Rimgaila patvirtino, jog vaikų vasaros poilsiui skiriamų lėšų kiekis tiesiogiai siejasi su nusikalstamumu. Kaip tik esą ankstesniais metais būdavo skiriama daugiau lėšų vaikų vasaros poilsio organizavimui, taip tuo laikotarpiu ženkliai sumažėdavo nepilnamečių įvykdomų nusikaltimų (ir atvirkščiai). Beje, anksčiau vaikų vasaros poilsiui Vyriausybė skirdavo po 5 ar 6 milijonus... Šiemet, kaip minėta, skirta dvigubai mažiau. Ši problema, anot Ryčio Rimgailos, valdininkams yra puikiai žinoma, tačiau kažkodėl užmirštama.
Kita vertus, anot ministerijos vyriausiojo specialisto, nuo šių metų sausio 1-osios ėmęs galioti naujasis Darbo kodeksas numato, kad vyresni nei 16 metų paaugliai vasaros atostogų metu gali būti įdarbinti darbo stovyklose. Jose paaugliai bus ne tik užimami, bet ir užsidirbs šiek tiek pinigėlių. Pagrindinė tokių stovyklų veikla - pagalbiniai darbai (mokyklų remontas, žemės ūkio darbai). Galbūt ne visi vyresnio amžiaus moksleiviai žino turį tokias galimybes - norintieji padirbėti turėtų kreiptis į vietos savivaldybės Švietimo skyrių.