Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Praėjusį savaitgalį Varėnos PGT ugniagesiams nebuvo kada ilsėtis - net dvi dienas iš eilės jiems teko gesinti du didelius gaisrus, kurie, deja, nusinešė net trijų žmonių gyvybes. Pirmoji skaudi nelaimė užfiksuota balandžio 23-iąją.
Žuvo tėvas ir jo neįgalus sūnus
Buvo jau gerokai po pietų, maždaug 14 valanda, kuomet Kijučių kaimo (Vydenių sen., Varėnos r.) gyventojas Kostas Girdzijauskas išėjęs į kiemą pamatė netoliese į dangų kylančių dūmų kamuolius. Vyriškis greitai suprato, jog dega maždaug už kilometro esančio Česlovo Ulbino vienkiemio pastatai. Kostas puolė gaisravietės link, tačiau kuomet pribėgo artyn, paaiškėjo, jog jo ir kitų kaimo gyventojų, subėgusių gaisravietėn, pastangos pagelbėti kaimynui - beprasmės. Tuoj pat atvažiavę Varėnos PGT gelbėtojai rado atvira liepsna degančius net tris sodybos pastatus - gyvenamąjį namą, ūkinį pastatą ir sandėlį. Jų stogai jau buvo įgriuvę. Tą dieną siautė stiprus vėjas, todėl jis ir išnešiojo ugnį po visus arti vienas kito stovėjusius pastatus. Pirmiausia skubėta gesinti trobą. Tačiau mažiausiai ugnies nuniokotoje namo pusėje ant grindų buvo rasti dviejų vyriškių kūnai. Netrukus paaiškėjo, jog ugnyje žuvo 52 metų sodybos šeimininkas Česlovas Ulbinas ir 1987 metais gimęs jo sūnus Raimondas. Kūnai buvo beveik nepaliesti ugnies, todėl manoma, jog vyrai greičiausiai užtroško nuo dūmų, taip ir nepajėgę išsivaduoti iš liepsnų nelaisvės. Šį skaudų įvykį tiriantis Varėnos PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos vyresnysis inspektorius Žydrūnas Kasinskas tikino dar negalįs įvardinti tikslios gaisro priežasties, tačiau realiausia versija, jog jis kilo dėl neatsargaus rūkymo. Tiktai gavus žuvusiųjų kraujo tyrimo rezultatus bus aišku, ar jie prieš mirtį nevartojo alkoholio.
Vaikinui trūko šilumos ir laimės
Tėvą ir sūnų Ulbinus gerai pažinojusi Irena Girdzijauskienė su širdgėla pasakojo, jog Raimondas buvo neįgalus. Jo motina sirgo cukriniu diabetu (ji jau mirusi), todėl manoma, jog ši liga galėjo atsiliepti sūnaus sveikatai. Raimondas gyveno ir mokėsi Rudnios specialiojoje internatinėje mokykloje, tačiau savaitgaliais parvažiuodavo aplankyti tėvo, kuris juo rūpinosi nuo vaikystės. Žinoma, žmonos netekusiam vyrui nebuvo lengva su neįgaliu sūnumi.... Kartais Raimondas tėvo namuose prabūdavo ištisas savaites. Vaikinas turėjo klausos sutrikimą (negirdėjo), negalėjo normaliai kalbėti, todėl su juo būdavo sunku bendrauti. Vis dėlto aplinkiniai gyventojai jau buvo įpratę prie nelaimingo vaikino gestų... Raimondas dažnai ateidavo ir į I. Girdzijauskienės namų kiemą. Šeimininkė jam duodavo pavalgyti. Tiesa, pastaraisiais metais vaikinas vengdavo žmonių, tačiau jis mėgo vaikščioti po kaimą ir apylinkes. Jį rėmė visi, kas galėjo, nes puikiai suprato, kad Raimondui labai trūko motiniškos šilumos... Kaimo žmonės gailėjo ir tėvo, kuris gyveno tiktai iš sūnaus invalidumo pensijos...
Nugalėjusi sunkią ligą, neįveikė likimo siųstos nelaimės
Kitą dieną, apie šeštą valandą ryto, Varėnos ugniagesiai jau skubėjo į Kaniavos seniūnijoje esantį Panočių kaimą. Čia degė Tomui Vaitoniui priklausantis gyvenamasis namas. Kuomet buvo numalšinta ugnis, stipriai išdegusio pastato viduje buvo aptiktas 1938 metais gimusios čia nuomininkės teisėmis gyvenusios Zitos Jančiauskienės lavonas. Gaisro priežastis besiaiškinantys pareigūnai kol kas taip pat negali tikslai įvardinti nelaimės priežasties. Vis dėlto tiriamos dvi pagrindinės versijos - tai, jog namas galėjo užsidegti dėl televizoriaus arba dėl gedimų elektros instaliacijoje.
Žuvusioji šioje sodyboje gyveno jau nuo 1995 metų. Nors ji čia registruota nebuvo, tačiau aplinkiniai ją gerai pažinojo ir laikė savo bendruomenės nare. Tik gerai apie šią nelaimės ištiktą moterį atsiliepė ir Kaniavos seniūnijos seniūnė Janina Pavilonienė. Moteris laikė ožkas, grybaudavo, uogaudavo, buvo žinoma kaip gera siuvėja. Ne vienam kaimo gyventojui ji yra ką nors pasiuvusi. Kartą, iškilus konfliktui su aplinkiniais dėl moters laikomų ožkų (šie skundėsi, jog gyvulėliai niokoja pasėlius), pensininkė pati atėjo į seniūniją pasiaiškinti. Pažadėjusi, jog ožkas parduos, ji savo pažadą įvykdė. Beje, Z. Jančiauskienė pernykštį gruodį gydėsi sunkią ligą - jai buvo operuotas galvos auglys. Po to moteris nemažai laiko praleido Merkinės slaugos ligoninėje, vėliau sveikatą stiprino sanatorijoje. Nelaimėlė į šią sodybą grįžo tiktai balandžio 8-ąją. Deja, čia jai teko gyventi neilgai.
Žmonės žinojo, jog Z. Jančiauskienė į Panočius atvyko iš Kauno. Ne vienam gyventojui ji guodėsi, jog buvusi apgauta ir praradusi savo butą, todėl buvo privesta keltis į kaimą. Kaip buvo iš tiesų - niekas nežinojo.
Viename name - dvi mirtys
Balandžio 21-ąją, apie devintą valandą vakaro, stipriai suliepsnojo Platelių miestelio (Plungės r.) gyventojos Aldonos Peldienės medinis gyvenamasis namas. Kaip paaiškėjo, iš pastato besiveržiančius dūmus gerokai anksčiau buvo pastebėjusi viena moteris, tačiau jai tada pasirodė, jog šie kyla iš kamino. Tiktai pro šalį važiavęs kitas miestelio gyventojas suskubo savo automobiliu nulėkti pas vietos priešgaisrinės tarnybos vyrus ir pranešė apie gaisrą. Tuoj pat atvykę Platelių miestelio ugniagesiai patekti vidun negalėjo, nes neturėjo kvėpavimo aparato. Beje, iš pradžių jie neturėjo duomenų, kad degančio namo viduje gali būti žmonių. Tiktai vėliau gaisravietėn atskubėjęs vienas gyventojas ėmė tikinti, jog čia turėtų būti V. Prišmontas, kurį dar tą patį vakarą, vos prieš keletą valandų, aplinkiniai matė grįžtantį girtą. Atvykę ugniagesių kolegos iš Plungės PGT pateko stipriai degančio namo vidun, tačiau čia rado jau minėto vyriškio lavoną. 54 metų žmogaus kūnas aptiktas ne lovoje - jis greičiausiai bandė gelbėtis, tačiau užtroško nuo smalkių ir dūmų. Įtariama, jog gaisro priežastis - rūkymas lovoje.
V. Prišmontas buvo namelio savininkės brolis. Žmonių teigimu, jis buvo teistas ne vieną kartą, už grotų praleidęs apie 20 metų. Savo šeimos vyriškis nebuvo sukūręs, niekur nedirbo, buvo pernelyg stipriai susidraugavęs su alkoholiu... Paskutiniu metu jis išdrįsdavo prašyti išmaldos. Vis dėlto nelaimėlis turėjo geras rankas ir kai būdavo blaivus, tapdavo uoliu talkininku savo giminaičiams.
Dabar jau ugnies sunaikintą namelį A. Peldienė paveldėjo iš savo tėvų. Jame buvo leidusi gyventi dviem broliams. Deja, jų likimai susiklostė tragiškai - vienas pasikorė, kitas sudegė...
Dar viena auka
Dar vieną gyvybę pasiglemžė balandžio 21-osios paryčiais siautėjusi ugnis Zarasuose, P. Širvio gatvėje esančiame keturių aukštų mūriniame daugiabutyje. Kuomet atvyko tame pačiame name gyvenančių žmonių iškviesti Zarasų PGT gelbėtojai, iš pirmajame aukšte esančio buto jau veržėsi ugnis - degė jo sienos, koridorius buvo visiškai užtvindytas dūmais. Viduje gelbėtojai aptiko nenustatytos asmenybės vyriškio lavoną. Tik vėliau paaiškėjo, jog per gaisrą žuvo šio buto nuomininkas, 1938 metais gimęs D. F. Čia jis gyveno vienas. Nors kol kas tiksli gaisro priežastis dar tebesiaiškinama, manoma, jog ugnį galėjo įžiebti netvarkingi elektros laidai. Duomenų, jog vyriškis prieš nelaimę buvo neblaivus, negauta.
Šiemet ugnis dažniau retina žmonių gretas
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje kilo 2 388 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų padaugėjo beveik puspenkto procento. Tačiau gaisruose žuvo net 105 žmonės (pernai per tą patį laikotarpį - 68), iš jų 7 vaikai, o 73 asmenys patyrė įvairias traumas. Beje, iki balandžio 25 dienos ugnis pasiglemžė jau 130 gyvybių. Na, o per pirmuosius tris šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 5 gaisrai, kuriuose žuvo net po tris gyventojus, o dar dešimt gaisrų nusinešė po dvi gyvybes. Miestuose ir miesteliuose per gaisrus žuvo 35 gyventojai, o štai kaimo vietovėse - dvigubai daugiau.
Nelaimių priežastys nesikeičia
Dažniausiai gaisruose žūva pagyvenę žmonės, didžioji dauguma aukų - vyrai. Gaisrų statistika rodo, jog šiemet dvigubai daugiau gyventojų žūsta savaitgaliais, gavus atlyginimus, pensijas ar kitokias išmokas. Tai reiškia, jog piliečiai prisiperka alkoholio, girtauja ir apsvaigę užmiega su smilkstančia cigarete. Pastebėta, jog ugnis dažniausiai įsiplieskia vakare, 18-22 valandą. Be jau paminėtųjų, pagrindinės gaisrų priežastys yra neatsargus elgesys su ugnimi, netvarkingų krosnių ir dūmtraukių naudojimas, netvarkinga elektros įranga ir buitinių elektros prietaisų eksploatavimo taisyklių pažeidimai... Be to, šiemet užregistruotas net 101 tyčinis padegimas, 51 gaisras kilo dėl vaikų išdykavimo su ugnimi, o 249 gaisrų tiksli priežastis dar iki šiol nenustatyta.
Kiekvieną kartą skubėdami į gaisro židinį, ugniagesiai-gelbėtojai deda visas pastangas, kad pavyktų išgelbėti kuo daugiau žmonių. Šiemet jiems turėtų būti dėkingi net 76 mūsų šalies piliečiai - tiek jų gyvybių išgelbėjo drąsūs PGT vyrai. Iš ugnies nasrų išplėšti ir 184 gyvūnai.