Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Antradienio pavakarę viename sostinės Juodšilių gatvės daugiabutyje įsiplieskęs gaisras nusinešė net trijų žmonių gyvybes. Skaudžiausia, jog žuvo ne tik buto, kuriame buvo ugnies židinys, šeimininkas, bet ir kitame aukšte gyvenusių sutuoktinių pora...
Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai įvykio vieton atskubėjo, kuomet pro degančio buto duris jau veržėsi ugnis ir dūmai. Jais buvo visiškai užtvindyta laiptinė. Kai buvo nuslopinta ugnis ir karštis, ugniagesiai bute rado jau apanglėjusį 52 metų šeimininko J. Nomerovskio kūną. Jis gulėjo tarpduryje iš virtuvės į koridorių. Galbūt vyriškis bandė gelbėtis, tačiau nuo smalkių ar dūmų apsvaigo ir sudegė. Išsiskyręs dviejų suaugusių sūnų tėvas savo bute gyveno vienas. Tuo pat metu kiti gelbėtojai pakilo į penktąjį aukštą pastebėję, jog iš čia esančio vieno buto išbėgo moteris su vaiku ant rankų. Patekę į šį butą, ugniagesiai iš pradžių nieko nematė per dūmus. Langai buvo aklinai uždaryti. Tiktai išvėdinus patalpas aptikti du žmonės - šiame bute gyvenę sutuoktiniai N. ir P. Pakalniai (52 ir 54 metų). Juos gelbėtojai skubiai išnešė į laiptinę ir pradėjo gaivinti. Deja, vyro ir jo žmonos išgelbėti nepavyko - jie mirė apsinuodiję smalkėmis. Iš šio buto spėjusi išbėgti moteris - sudegėlių dukra Audra (28 m.) - apdegė ranką, nukentėjo ir jos mažametė. Jos abi išvežtos į ligoninę.
Kol kas neaišku, dėl kokių priežasčių įsiplieskė gaisras ketvirtajame aukšte buvusiame J. Nomerovskio bute. Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai tiria keletą versijų. Viena iš jų - trumpasis elektros jungimas. Tačiau neatmetama, jog ugnį galėjo įžiebti netvarkingų elektros prietaisų naudojimas. Mat tyrėjai elektros lizde rado įjungus kelių prietaisų laidus. Keisčiausia ir skaudžiausia šioje situacijoje tai, kad gaisras kilo ne gilią naktį, kuomet žmonės miega, o pavakary. Sudegusio buto kaimynystėje gyvenantis Voitechas Askuntovičius "Akistatai" prisipažino negalįs suvokti, kaip tai galėjo atsitikti.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento skyriaus viršininkas Giedrius Greičiūnas pastebėjo, jog tokių skaudžių pasekmių greičiausiai būtų buvę išvengta, jeigu apie kilusį gaisrą gelbėtojams būtų buvę pranešta kiek anksčiau. Mat virš sudegusio buto gyvenanti moteris vėliau prisipažino dūmų ir degėsių kvapą užuodusi jau apie 17 valandą, tačiau į tai nekreipusi dėmesio. Tiktai po kurio laiko, kai degėsių kvapas vis stiprėjo, ji išėjo į laiptinę pasižiūrėti, kas atsitikę. Moteris nusileido vienu aukštu žemyn. Kai pastūmė neuždarytas 14-ojo buto duris, į ją tvokstelėjo dūmų kamuoliai ir ugnies liežuviai. Viską metusi ji tuoj pat pasislėpė savo bute.
G. Greičiūnas primena, jog atsidūrę ekstremalioje situacijoje žmonės dažniausiai labai išsigąsta, praranda sveiką nuovoką, o tada jau negali padėti nei sau, nei artimiesiems. Be to, kilus įtarimui, jog kažkas dega, kuo greičiau skambinti ugniagesiams. Jeigu į patalpas, kuriose yra žmonių, ima veržtis dūmai ir jei nėra galimybės išbėgti laukan, reikia kuo sandariau uždaryti duris (jeigu jos įkaitusios ar net pradėjusios degti - aplieti vandeniu), skudurais apkamšyti plyšius ir plačiai praverti langus - kad dūmai greičiau išsisklaidytų.