Panevėžio rajono Upytės seniūnija ieško laimingųjų, kam galėtų atiduoti skurde gyvenusio atsiskyrėlio sukauptą nemenką palikimą.
Seniūnijos socialinė darbuotoja Laima Strunevičienė apstulbo, kai iškviesta į Naujamiesčio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę paimti mirusio vienišiaus 91 metų Jono Taruškos daiktų, kartu su jais gavo ir daugiau nei 20 000 litų grynųjų.
Solidžią pinigų sumą sukaupęs J.Taruška Ėriškių kaime gyveno vienas. Prieš 8 metus senukas palaidojo žmoną, vaikų neturėjo, kaime garsėjo kaip uždaro būdo keistuolis.
L.Strunevičienė, pati pasirūpinusi lapkritį sunegalavusį vienišių paguldyti į ligoninę, vienintelė jį medicinos įstaigoje ir lankė.
L.Strunevičienė tikina neišmaniusi, ką daryti su netikėtai į rankas patekusiais pinigais, todėl J.Taruškos sukauptus 20 400 litų padėjusi į savo vardu atidarytą banko sąskaitą. Tam esą neprieštaravo ir jos surastos velionio žmonos giminaitės. "Seife laikyti tiek pinigų nesaugu, namie juk irgi nesaugosiu. Prie giminaičių akių į banką pinigus padėjau, nes aš juos turėsiu perduoti paveldėtojui. Testamento mirusysis nepaliko - teks man pačiai paveldėtojų ieškoti", - teigė socialinė darbuotoja. Jos nuomone, teisingiausia būtų, jei senuko nelankę ir nekaršinę surasti giminaičiai palikimą paaukotų bažnyčiai ar Ėriškių šarvojimo salei renovuoti. "Jei paveldėtojai neatsiras, tikrai pinigai tokiam reikalui bus paaukoti", - tvirtina savo sąskaitoje svetimą palikimą sauganti L.Strunevičienė.
Bėdų dėl turto svetimiems po mirties palikęs J.Taruška, pasak jį nukaršinusios Naujamiesčio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vyriausiosios gydytojos Nijolės Ulienės, turtuolio nė iš tolo nepriminė. "Labai skurdžiai senukas gyveno - namuose nei radijo, nei televizoriaus neturėjo, į ligoninę atvažiavo prastais drabužėliais, netgi be kojinių, be trumpikių. Bet atsivežė didžiulį seną "sankvojažą", pilną popierių. Jame slaugytojos ir rado maišelį nuo duonos, prigrūstą bankrotų", - pamena gydytoja.
Patogaus gyvenimo dėl pinigų atsisakęs J.Taruška - ne vienintelis pacientas, į ligoninę atsivežęs santaupas. Pasak N.Ulienės, dažnas senukas su būtiniausiais daiktais į gydymo įstaigą pasiima ir sunkiai sutaupytą vieną kitą tūkstantį litų. "Nėra taisyklių, kaip turėtume elgtis su tais pinigais. Ligoninės nuostatuose numatyta, kad personalas už asmens daiktus neatsako. Mes neprivalome saugoti senukų pinigų, bet pagailime žmonių ir iš geros valios jų santaupas padedame į savo seifą", - teigė N.Ulienė. Tame pačiame seife su pacientų pinigais saugomi ir raminamieji vaistai, narkotinės medžiagos.
Ligoninės vyriausioji gydytoja bijo net pagalvoti, kas turėtų prisiimti atsakomybę, jei į seifą įsisuktų vagys. Juo labiau kad plėšikai į jį jau buvo nusitaikę prieš ketvertą metų. Laimei, tuomet ligoninė atostogavo ir seifas buvo tuščias.
Netikėtas vienišiaus palikimas užminė mįslę valdininkams. Savivaldybės administracijos direktorius Vitalijus Žiurlys pripažino neišmanąs, kaip medicinos įstaigos turėtų elgtis su globotinių pinigais. "Labai sudėtinga problema - nežinau, kas turėtų prisiimti atsakomybę, jei iš ligoninės seifo žmonių pinigus pavogtų. Aš pats į savo seifą svetimų pinigų nepriimčiau. Gal įstaigos į banką turėtų dėti tas santaupas?" - teigė V.Žiurlys.