Vabalai jau išnaikinti, tačiau kova su kenkėjais tęsiasi...
Anykščių rajonas negarsėja žiauriais nusikaltimais, čia nesiaučia nusikalstamos gaujos, tačiau policijai darbo pakanka. Bent taip įsitikinęs rajono policijos komisariato viršininkas Raimundas Razmislevičius. Jo žodžiais tariant, pastaruoju metu žmones kamuoja kitos problemos. Gal iš pirmo žvilgsnio jos nepasirodys labai rimtos, tačiau nuolat besikartodamos kelia tam tikrą grėsmę.
- Jau kuris laikas savotišku fenomenu tapusios elektros laidų vagystės, - sako R. Razmislevičius. Štai atsikėlęs ryte vienos sodybos šeimininkas niekaip negali įžiebti lemputės arba tamsoje netikėtai paskęsta kito gyventojo namai... Netrukus paaiškėja, jog vagys nutraukė laidus ir tuoj pat pardavė metalo supirktuvėms. Galima manyti, jog šių supirktuvių veikla ir jos licencijavimo klausimai yra pernelyg liberalūs, nes dažniausiai supirkėjai nesidomi, kodėl žmogus atnešė vieną ar kitą metalinį daiktą, nors kartais būna labai aišku, kad jis yra vogtas... Tačiau, kita vertus, net jeigu ir būtų priimtas kas nors įstatymas, draudžiantis supirkti metalą vienokiu ar kitokiu pavidalu, ne visi supirkėjai tą įstatymą vykdytų... .
- Esate minėjęs, jog paskutiniu metu jums kelia nerimą viešosios tvarkos pažeidimai. Kas dažniausiai sukelia konfliktus, per kuriuos nukenčia žmonės?
- Paprastai didžioji dauguma muštynėmis pasibaigusių konfliktų susiję su girtavimu. Kartais nukenčia viena pusė, kartais - abi. Žinoma, ne visuomet apie tai sužino policija, nes ne visada nukentėjėlis į ją kreipiasi, rašo pareiškimą. Nemažai informacijos apie tai pateikia medikai, kurių pagalbos prireikia per muštynes sužalotiems asmenims.
Į konfliktus dažniausiai įsivelia neblaivūs nepilnamečiai jaunuoliai, moksleiviai, absoliučiai nepaisantys jokių įstatymų, moralės normų, negalvoja apie savo ateitį.
- Iki užpernykščio rudens Anykščių rajono bei miesto gyventojus terorizavo "Vabalų" nusikalstama gauja. Grupuotė veikė maždaug 4-5 metus, tačiau galiausiai įkliuvo ir prieš kurį laiką visi jos nariai buvo teisiami Panevėžio apygardos teisme. Ar prasidėjęs automobilių deginimo bumas leidžia daryti išvadą, kad "vabalus" pakeitė jų įpėdiniai?
- Šiandien negalime teigti, kad šios nusikalstamos grupuotės vietą užėmė kita. Situaciją nuolat stebime. Iki šiol domina skirtingo amžiaus asmenų bendravimas. Juk iš tiesų neaišku, ką bendra gali turėti 18-19 metų jaunuoliai su dvigubai vyresniais žmonėmis, ypač - gerai pažįstamais policijai.
Na, o paminėtų automobilių deginimo atvejų iš tiesų vis daugėja. Kas tai - naujas reiškinys, sąskaitų suvedimas, nusikaltimo maskavimo būdas ar dar kiti dalykai?.. Štai prieš kurį laiką prie Svedasų sudegė automobilis "VW Golf", kuris priklausė Utenos gyventojui. Paaiškėjo, jog prieš tai jis buvo stipriai apdaužytas. Kitą panašų atvejį užfiksavo miško darbininkai. Jie matė, kaip užsidegė automobilis, o iš jo iššokę keli asmenys pabėgo. Dar vienas, neseniai prie Mickūnų sudegęs BMW, - pavogtas kitame rajone. Taigi lieka neaišku, dėl ko jis buvo sudegintas. Neretai sudegintieji automobiliai būna pavogti kituose rajonuose. Kodėl tai daroma? Tai klausimas, į kurį policija kol kas neturi atsakymo, tačiau pripažįstu, jog šis reiškinys nėra geras... Beje, dar policijai tenka kovoti su vadinamųjų "telefoninių sukčių" veiklos banga. Nors apie apgautus žmones seniai mirga visos Lietuvos spaudos puslapiai, Anykščių rajone (o ypač mieste) vis dar netrūksta garbaus amžiaus piliečių, kurie (dažniausiai naktį paskambinus apgavikams) nesusigaudo situacijoje ir atveria nusikaltėliams savo pinigines, atiduoda paskutines santaupas.
- Dėkoju už pokalbį ir linkiu sėkmės...
Kalbėjosi Ramutė PEČELIŪNIENĖ