Krauju aplaistytas šeimyninis vaizdelis
Irena ZUBRICKIENĖ
"Supykdžiau žmoną - įspyriau jai į koją. Ji susinervinusi nubėgo į virtuvę. Aš - paskui. Tarpduryje susitikome, nes ji jau bėgo atgal. Žmona užsimojo prieš mane peiliu, o aš tą akimirką susverdėjau - peilis ir įsmigo man", - taip savo žmoną Aušrą Barauskienę (44 m.) nuo grėsusios griežtos bausmės stengėsi gelbėti jos sužalotas sutuoktinis Alfonsas Barauskas (56 m.). Nors specialistai įvertino, kad vyras peiliu buvo sužalotas sunkiai, tačiau savo moteriai jis atleido.
Kaišiadoryse gyvenančios sutuoktinių poros kruvinas konfliktas kilo praėjusių metų rugpjūčio 15-osios vakarą, kai namuose vyko neplanuotos išgertuvės. Aušra, parėjusi iš darbo, sutuoktinį rado besivaišinantį su bičiuliu ir jo drauge. Netrukus pas pačią Aušrą užsuko jos bendradarbė Rasa. Moterys vaišinosi kukliai, o nuo anksčiau gurkšnoti pradėję vyrai buvo jau gerokai apsvaigę. Vienu momentu Alfonsas net nuėjo pamiegoti. Bet tuoj prabudęs vėl sėdo prie stalo.
Dėl ko susivaidyta, niekas iš tuo metu prie stalo buvusio ketvertuko tiksliai negalėjo pasakyti, nes rimtos priežasties lyg ir nebuvo. Iš pradžių Alfonsas kalbėdamas tiesiog neparinko žodžių, kad neįžeistų savo moters, o paskui esą net įspyrė sėdinčiajai į koją. Alkoholio ragavusi Aušra įsiplieskė ir pasielgė liguistai: susijaudinusi pakilo nuo kėdės, nubėgo į virtuvę, grįžo su peiliu ir dūrė juo tarpduryje sutiktam sutuoktiniui, kuris jau skubėjo pas ją į virtuvę. Alfonsas sutriko, bet pats išsitraukė peilį, dar užsirūkė ir nugriuvo.
Peiliu pasišvaisčiusi Aušra, padedama draugės, skubiai iškvietė greitąją pagalbą ir rankšluosčiais tvarstė žaizdą Alfosno krūtinėje, nes iš jos pliūptelėjo kraujas (buvo sužalotas plautis). Netrukus A. Barauskas buvo išvežtas į ligoninę ir kurį laiką gydomas.
Nusikaltimas, kokį padarė Aušra Barauskienė, Baudžiamajame kodekse vertinamas laisvės atėmimo bausme nuo 2 iki 12 metų. Tačiau šią šeimos dramą nagrinėjęs Kauno apygardos teismas įvertino, kad neteista ir teigiamai charakterizuojama Aušra, pasielgė neapgalvotai, iš staigaus pykčio, o po dūrio skubiai teikė sužalotajam pagalbą ir nuoširdžiai juo rūpinosi.
Palengvinti teisiamosios dalią teisėjai Svetlanai Jurgaitienei turbūt padėjo apsispręsti ir teisme liudijusi nukentėjusiojo sesuo. Galėdama būti tik brolio pusėje, ji atvirai papasakojo, kad 20 metų santuokoje gyvenanti pora turėjo nemažai problemų būtent dėl jos brolio, o ne dėl brolienės kaltės: esą Alfonsas dažnai gerdavo, išgėręs būdavo piktas ir agresyvus, išvydavo žmoną ir dukrą iš namų, žmonai buvo sulaužęs nosį ir koją, neminint lengvesnių sužalojimų. Tai patvirtino ir tokį primestą gyvenimo būdą kentusi teisiamoji, ir nukentėjusysis. Pastarasis, atrodo, įvertino tai, kad jo anksčiau sumušta, sužalota žmona niekada nesikreipė į policiją ir jo neskundė. Tuo pačiu buvo linkęs atsilyginti ir Alfonsas, pasveikęs po dūrio peiliu į krūtinę.
Teismas įvertino sužaloto A. Barausko poziciją (labai svarbi aplinkybė, kad vyras prašė nebausti esą tik pasikarščiavusios žmonos, kuriai seniai atleido) ir paskyrė sutuoktinį sunkiai sužalojusiai Aušrai Barauskienei išimtinai švelnesnę, negu numato įstatymas, bausmę - laisvės apribojimą 2 metams. Tai reiškia, kad nuteistoji ir toliau gyvens laisvėje, bet ji įpareigota susirasti darbą arba registruotis darbo biržoje (po įvykio moteris buvo atleista iš turėto darbo dėl etatų mažinimo), taip pat - neatlygintinai dirbti 200 valandų (tai padaryti per metus) sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais asmenimis. Dar nuteistajai nurodyta sumokėti Valstybinei ligonių kasai beveik 13 000 litų už A. Barausko gydymą po sužalojimo.
2009 03 13