Petras IVANAUSKAS
1997-ųjų gegužę Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl pasikėsinimo įvykdyti tyčinį dviejų ar daugiau asmenų nužudymą pavojingu daugelio žmonių gyvybei būdu.
Tų metų gegužės 22 dieną Vilniuje po automobiliu "Volvo", stovėjusio prie restorano "Achtamar", buvo padėtas sprogstamasis įtaisas, ir susprogdintas nuotolinio valdymo aparatu. Šio įvykio metu sunkiai buvo sužaloti sostinės nusikalstamo pasaulio atstovai - Vadimas Melničenka ir Eldaras Gordeladzė. Iš automobilio liko metalo laužo krūva.
Manoma, kad 200-300 gramų sprogmuo buvo skirtas ne jiems, bet Eugenijui Svirneliui. E.Svirnelį nužudyti ketinę nusikaltėliai manė, kad jis pietauja kavinėje su V.Melničenka ir E.Gordeladze. Tačiau tąkart E.Svirnelio su jais nebuvo
Bendrininkai E. Svirneliu nusprendė atsikratyti, kai šis nusprendė išeiti iš "Vilniaus brigados" ir pradėti savo verslą.
Po nesėkmingo bandymų atsikratyti E.Svirneliu 1998 metais tai padaryti buvo pavesta samdomam žudikui. Sužinoję, kad nusikaltėliai ieško samdomo žudiko nužudyti E.Svirnelį, pareigūnai apsimetė samdomais žudikais ir sutiko įvykdyti žmogžudystę.
Užsakovams žudikais apsimetę pareigūnai parodė sumontuotą nuotrauką, kurioje buvo vaizduojamas neva duobėje gulintis nušautas E.Svirnelis. Nusikaltėliai nieko neįtarė, labai apsidžiaugė gerai atliktu darbu ir sėkmę atšventė naktiniame klube.
1998 metų liepą Organizuoto nusikalstamumo tyrimo tarnybos (ONTT) pareigūnai sulaikė "Vilniaus brigados" narius Olegą Viačeslavą Mikulevičių, Vaičeslavą Zaboronoką ir Viktorą Akmanavičių.
Tiriant pasikėsinimą į E.Svirnelį, 2000-ųjų spalį Vladimiro Pankovo bute Vilniuje buvo atlikta krata, siekiant surasti ir paimti šaudmenis, šaunamuosius ginklus, baudžiamajai bylai reikšmingas nuotraukas, asmeninius užrašus, vaizdo ir garso įrašus. Kratos metu iš ieškovo buvo paimtas medžioklinis lygiavamzdis šautuvas, pistoletas ir šoviniai.
2001-ųjų vasarį prokuratūros nutarimu vilnietis buvo patrauktas kaltinamuoju šioje baudžiamojoje byloje. Jam buvo pareikštas kaltinimas, kad jis neteisėtai įgijo pistoletą TT ir 5 šaudmenis, kuriuos neteisėtai laikė bute iki 1997 m. kovo antrosios pusės, o vykdydamas susitarimą su Viačeslavu Zaboronoku, kovo antroje pusėje realizavo šaunamąjį ginklą ir šaudmenis kitam tuometiniam "Vilniaus brigados nariui" V.Akmanavičiui, žinodamas, kad ginklą pastarasis perduos rengiamo E.Svirnelio nužudymo vykdytojui.
E.Svirnelis mirė 1998 metų rugsėjį, apsinuodijęs chlorofosu. Kas jį nunuodijo, pareigūnams nustatyti nepavyko iki šiol.
V. Pankovą Vilniaus apygardos teismas 2003-iųjų birželį pripažino kaltu dėl neteisėto šaunamojo ginklo laikymo ir nuteisė 1 metams laisvės atėmimo, tačiau nuo bausmės atleido, nes buvo suėjęs senaties terminas. Po 2 metų Aukščiausiasis Teismas tą nuosprendį panaikino, nes nusprendė, kad V. Pankovas nekaltas. Tada Vladimiras per teismus siekė išsireikalauti iš valstybės 50 tūkst. litų turtinės bei 200 tūkst. neturtinės žalos atlyginimo.
Reikalavimą dėl turtinės žalos atlyginimo vilnietis grindė tuo, kad baudžiamosios bylos nagrinėjimo metu negalėjo dirbti ir iki santuokos nutraukimo buvo išlaikomas žmonos, dėl prastos sveikatos būklės suteiktas invalidumas, jis priverstas gyventi iš invalidumo pensijos, kurios nepakanka net prasimaitinti ir gyvybiškai būtiniems vaistams. Be to, bylos nagrinėjimas truko daugiau nei 5 metus, per kuriuos jam buvo apribotos laisvės ir teisės, jis negalėjo gyventi normalaus gyvenimo, visa tai turėjo neigiamos įtakos santuokiniam gyvenimui - iširo santuoka su žmona, nukentėjo sūnus, kuris negalėjo matytis su tėvu, o vėliau apskritai nustojo su juo bendrauti. Esą buvo padaryta didelė žala sveikatai, patirtas didelis šokas ir moralinis smūgis, stiprus stresas, stipriai pablogėjo sveikata, o bylos nagrinėjimo metu ištiko miokardo infarktas.
Valstybei atstovavusi Generalinė prokuratūra su ieškiniu nesutiko, prašė jį atmesti. Lietuvos apeliacinis teismas pripažino, kad ieškovas buvo nepagrįstai nuteistas ir priteisė iš valstybės 7 tūkst. litų.
Prokuratūra pažymėjo, kad baudžiamosios bylos nutraukimas ir išteisinamojo teismo nuosprendžio priėmimas savaime nereiškia iki tol buvusių baudžiamųjų procesinių sprendimų neteisėtumo, jei jie buvo priimti laikantis procesinių normų. Nurodė, kad ieškovas nepateikė įrodymų, patvirtinančių padarytos žalos faktą bei dydį, pridėti medicininiai dokumentai savaime šio fakto neįrodo.
Iš viso už E. Svirnelio nužudymą buvo teisiami 11 kaltinamųjų, sietų su "Vilniaus brigada". Vieniems buvo pateikti kaltinimai dėl pasikėsinimo nužudyti, kitiems - dėl tarpininkavimo ieškant žudikų. Dar keli buvo apkaltinki šaunamųjų ginklų laikymu.
Kaltais buvo pripažinti: Vaičeslavas Zaboronokas (gavo 5 metus nelaisvės), Olegas Mikulevičius (10 metų), Viktoras Akmanavičius ( gavo 2 metus, nes bendradarbiavo su teisėsauga), Rimantas Razma (6 metai nelaisvės), Tomas Arvydas Maliauskas (7 metai nelaisvės). Kiti, tarp kurių buvo ir V. Pankovas, buvo pripažinti kaltais, bet nuo bausmės atleisti dėl senaties.