• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taranas ant vandens

Albertas ONIŪNAS

Praėjusį sekmadienį Kauno mariose susidūrė vandens dviratis ir vandens motociklas. Dviračiu plaukioję jonaviškiai trylikametis Vidmantas Budrys ir jo septyniolikmetis brolis Rimgaudas patyrė įvairius sužalojimus. Sužeistas buvo ir motociklą vairavęs paauglys, tačiau kol kas jo surasti ir apklausti nepavyko. Panašu, kad įvykio aplinkybės yra kruopščiai slepiamos. Kai vandens motociklo savininkui Andrejui Kazlovui buvo įteiktas kvietimas atvykti į Valstybinę vidaus vandenų laivybos inspekciją ir pasiaiškinti, jis neprieštaravo. Tačiau kitą dieną, užuot atvykęs, kur kviečiamas, vyrukas susirgo ir atsigulė gydytis į Kauno trečiąją klinikinę ligoninę.

REKLAMA
REKLAMA

Plūduriavo sulaužytas dviratis

Sužalotų brolių tėvas Renoldas Budrys pasakojo, kad sekmadienį su visais trimis sūnumis atvyko į Pažaislio paplūdimį. Apie 14 valandą vyresnieji sūnūs pusvalandžiui išsinuomojo vandens dviratį ir išplaukė. Jauniausias sūnus liko su tėvu ant kranto. Broliai Budriai jau grįžo kranto link, kai paplūdimyje buvę žmonės vandenyje išgirdo duslų smūgį maždaug už šimto metrų nuo kranto. Tai vandens motociklas įsirėžė į dviratį. Gelbėtojas Rimantas Vyšniauskas sako, kad išgirdęs smūgį pamatė dviratį, o šalia - motociklą. Tada puolė į vandenį. Įvykio vietos link su irkline valtimi nuskubėjo dar du gelbėtojai. O ten jau buvo galingas vakarietiškas kateris, plaukiojęs netoliese. Jame buvę žmonės ištraukė iš vandens ir įkėlė motociklą vairavusį berniuką, kuriam galėjo būti, anot liudytojų, 10-14 metų. R. Vyšniauskas padėjo įkelti į gelbėtojų valtį Vidmantą Budrį, ten pat atsidūrė ir Rimgaudas. Paaugliai buvo kruvini, vienam buvo matyti atviras kojos lūžis. Po to R. Vyšniauskas paklausė, kas yra motociklo savininkas. Čia pat, vandenyje, buvęs A. Kazlovas prisistatė, o paklaustas, ką ketina daryti, pareiškė po valandos pasirodysiąs ir padengsiąs nuostolius. Tada jis įlipo į katerį ir laivas pajudėjo jachtklubo kryptimi. Kateris nutempė ir motociklą. Įvykio vietoje liko plūduriuoti tik sulaužytas dviratis.

REKLAMA

Bėgo, bet nepabėgo

Kai gelbėtojų valtis pasiekė krantą, čia jau laukė greitosios pagalbos medikai ir policininkų ekipažas. O tuo metu kateris pasiekė krantą viešosios įstaigos "Kauno motorlaiviai" teritorijoje. Motociklą vairavusį berniuką, kuriam buvo sužalotas smakras, suaugusieji skubiai pernešė į automobilį. Motociklas buvo ištrauktas į krantą, užkeltas ant specialaus vežimėlio, kurį prikabino prie kito automobilio. Abu tuojau pat nuvažiavo miesto link. Čia atvykę vidaus vandenų laivybos inspektoriai rado tik tuščią katerį, kuriame mėtėsi įvairūs daiktai, krepšiai. Paskubomis sprukdami, katerio keleiviai nespėjo jų susirinkti. O į paplūdimį atvykę policininkai, iš gelbėtojų sužinoję apie katerio judėjimo kryptį, nuskubėjo prie išvažiavimo iš VĮ "Kauno motorlaiviai" teritorijos ir kelyje Amalių pervažos link pamatė automobilį su priekaba ir motociklu. Jį vairavęs A. Kazlovas tikino visai nebandęs bėgti iš įvykio vietos, tiesiog labai sutrikęs dėl įvykio. Antrojo automobilio su katerio keleiviais ir vaiku sulaikyti nepavyko, todėl kas juo važiavo, nustatyti keblu. Apklausus liudytojus paaiškėjo, kad motociklu iš pradžių plaukė suaugęs žmogus, kuriam už nugaros sėdėjo vaikas ar paauglys. Kiek vėliau prie vairo sėdo tasai vaikas. Ar jis nesuvaldė motociklo, ar tiesiog neapsisprendė, iš kurios pusės dviratį lenkti - dabar neaišku. Akivaizdu, kad motociklas taranavo dviratį per patį vidurį ir visi trys įvykio dalyviai atsidūrė vandenyje.

REKLAMA
REKLAMA

Nuomos nebuvo

Policijoje apklausiamas A. Kazlovas vengė įvardyti savo draugus, su kuriais plaukiojo, aiškino davęs motociklą paplaukioti pažįstamam, o tas - dar kažkokiam vyrui. Baudžiamąja prasme A. Kazlovui gali būti keliama byla dėl neatsargaus sunkaus ar apysunkio kūno sužalojimo.

Vidaus vandenų laivybos inspekcijos vyr. inspektorius Antanas Tamavičius sako, kad Kauno apskrityje užregistruota apie pusšimtis vandens motociklų. Jų variklių galia siekia nuo 50 iki 100 ar net 150 AG, greitis - iki 100 kilometrų per valandą. Visi vandens motociklų savininkai turi turėti laivavedžio pažymėjimą. Toks pažymėjimas išduodamas išklausius kursus ir išlaikius egzaminą. Jei motociklą vairuoja asmuo, neturintis pažymėjimo, už nelaimes ar incidentus vandenyje atsako motociklo savininkas. Jei motociklas nuomojamas, tai savininkas privalo turėti patentą, savivaldybės leidimą. Tačiau apskrityje motociklų niekas nenuomoja, bent jau oficialiai. Jie brangūs, o nuomojant susidėvi per vieną du sezonus. Mat motociklo variklis siurbia vandenį per dugne esančią angą. Tas vanduo po to patenka į variklį ir išmetamas gale. Todėl kai nepatyręs vairuotojas prie pat kranto "duoda gazo", į variklį įsiurbiama smėlio ir nuo to jis genda. O variklio kaina sudaro 75 procentus viso motociklo kainos. Todėl tokio daikto nuoma visiškai neapsimoka. Be to, nuomojantis motociklą asmuo privalo pats jį vairuoti, o keleivį vežtis už nugaros. Kas norės mokėti nemažus pinigus ir negauti pats pavairuoti? Todėl kalbas, kad A. Kazlovas savo motociklą nuomojo, A. Tamavičius laiko nepagrįstomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergančiojo laukia byla ir baudos

A. Kazlovas motociklą įsigijo maždaug prieš metus, tačiau inspekcijoje jo neužregistravo. Ir Kauno apskrities vandenyse jo nebuvo matyti. Inspektoriai yra girdėję, kad motociklas plaukiojo Trakų ežeruose. Kauno mariose šis motociklas pasirodė tik šį sezoną. A. Kazlovą inspektoriai linkę vadinti neprognozuojamu - jis juos paprasčiausiai ignoruoja. Kai po įvykio inspekcijos komisijos nariai nuvyko į nekilnojamojo turto agentūrą "Krūmina", kurios direktorius yra A. Kazlovas, jis pareigūnų apsilankymu labai pasipiktino, aiškino, kad įvykį tiria policija, tai kam čia dar inspektoriai kišasi? Jam buvo įteiktas kvietimas kitą dieną atvykti inspekcijon ir pasiaiškinti dėl įvykio, tačiau kitą dieną jis jau gulėjo trečiojoje miesto klinikinėje ligoninėje. Administracine prasme A. Kazlovas padarė kelis nusižengimus - neįregistravo motociklo, perdavė vairą asmeniui, neturinčiam laivavedžio pažymėjimo, pabėgo iš įvykio vietos. Vien už pastarąjį nusižengimą skiriama nuo 3 000 iki 4 000 litų bauda. Dar vienas pažeidimas - Kauno marių dalyje nuo Pažaislio antrojo paplūdimio iki pat užtvankos kateriams ir vandens motociklams plaukioti draudžiama.

REKLAMA

Paklausti, ar daug pažeidėjų - vandens motociklų savininkų - už įvairius pažeidimus yra nubausta, inspektoriai atsakė, kad tai padaryti labai sunku, mat nėra kuo tuos motociklus vaikytis. Motorine valtimi tai daryti tiesiog juokinga. Na, o jei ir pavyksta prie tokio prisiartinti, tai vairuotojas nusišaipo ir "deda į kojas" 100 kilometrų per valandą greičiu.

REKLAMA

Žūties aplinkybės - migloje

Įvykis Kauno mariose - trečioji nelaimė, susijusi su vandens motociklais Lietuvoje (bent jau iš oficialiai įregistruotų). 1995 metų birželį Šiauliuose, prie Rėkyvos ežero, vandens motociklu "Yamaha" į jachtą trenkėsi ir žuvo ketverių metukų Aurimas S. Berniukas prie ežero atkeliavo su vyresniąja seserimi, jos vaikais ir kitais giminaičiais. Ne pagal metus žingeidų vaiką it magnetas traukė vandens motociklai. Baltą "Yamahą" ežere vaikas matė nebe pirmą kartą. Motociklas priklausė Lietuvos ir Vokietijos bendrosios įmonės "Baltic-Vairas" direktoriui iš Vokietijos pusės Filipui fon Uklanskiui. Tą dieną ant kranto stovėjo du motociklai: vokiečio ir kitas, "Kawasaki". Būrio žmonių dėmesį traukė būtent antrasis motociklas, todėl niekas nematė, kaip prie "Yamahos" prisiartino mažasis Aurimas. Užsikepurnėjęs ant motociklo, vaikas vos pasiekė rankomis vairą. Staiga suriaumojo variklis ir motociklas, staigiai didindamas greitį, kreiva trajektorija nuskriejo už 50-60 metrų plūduriavusios jachtos "Rasa" link. Pasigirdo smūgis - motociklas pramušė skylę jachtos borte virš vaterlinijos. Aurimas stipriai susitrenkė ir nukrito į vandenį. Kai jo kūną po ilgų paieškų pavyko rasti, medikų pagalbos jau nebereikėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių prokuratūra dėl šio įvykio atsisakė kelti baudžiamąją bylą, neradusi nusikaltimo sudėties Filipo fon Uklanskio veiksmuose, tik liko neaišku, kaip keturmečiui pavyko užvesti motociklo variklį. Užvedimo raktelis paprastai tvirtinamas prie rankos riešo, kad niekas kitas negalėtų užvesti variklio, taip pat kad vandenyje nukritus nuo motociklo tas nevaldomas niekur nenuplauktų. Jeigu raktelį turėjo vokietis, tai kaip užsivedė variklis? Jei spynelėje - yra pagrindas bylai kelti. Deja, prokurorai patikėjo kalbomis, kad keturmetis vaikas kažkaip sugebėjo užvesti variklį be raktelio - ar segtuku, ar dar kuo...

REKLAMA

Vairuotojas - girtas ir trumparegis

1999 metų liepos mėnesį Šventojoje neblaivus Prienų rajono gyventojas Petras Vasiliauskas (18 m.) išsinuomotu vandens motociklu kliudė septynmetę šiaulietę Ievą R. Mergaitė patyrė sunkią galvos traumą - lūžo kaukolės kaulai ir gydytojai tik per stebuklą išgelbėjo jos gyvybę. Ieva su broliu ir močiute poilsiavo Šventojoje. Paskutinę dieną parsivežti vaikų iš Šiaulių atvyko Ievos motina su patėviu ir visi drauge nuėjo prie jūros. Ievos patėvis įsodino mergaitę į pripučiamą laivelį ir tempė jį už virvutės vandeniu. Staiga iš kažkur netikėtai atsiradęs vandens motociklas ir rėžėsi į laivelį. Šalia vandenyje buvo dar keli vaikai. Vėliau apklausiamas P. Vasiliauskas teigė, kad apakino saulė ir mergaitės jis nepastebėjo. Nustatyta, kad vaikinas yra trumparegis, tačiau buvo be akinių. Jo kraujyje buvo rasta beveik 2 promilės alkoholio. Motociklo savininkui kauniečiui buvo paskirta bauda, nes jis leido plaukti pažymėjimo neturinčiam vaikinui. P. Vasiliauskas dėl neatsargaus sunkaus kūno sužalojimo buvo nuteistas lygtinai.

REKLAMA

"Galai" - vandeny

Tik po šio įvykio valdininkai susidomėjo situacija ir nustebę padarė atradimą - vandens motociklų nuoma pažeidžia taisykles, nes pažymėjimus, suteikiančius teisę vairuoti vandens motociklus, turi tik nedaugelis, tad dauguma klientų plaukia kaip ir nelegaliai. Kitą, 2000-ųjų, vasaros sezoną nuomoti vandens motociklus Palangos valdžia uždraudė. Taip atsirado nauja pramoga - motociklas vandeniu tempia didžiulį banano formos pripučiamą plaustą, ant kurio sėdi poilsiautojai.

Panašu, kad toli gražu ne visi nelaimingi įvykiai, susiję su vandens motociklais, yra oficialiai registruojami. 1998 metais Kauno Lampėdžių karjere nuskendo vaikas. Buvo kalbama, kad tai atsitiko, kai jis nukrito nuo vandens motociklo. Tačiau kalbos kalbomis ir liko - matyt, motociklas buvo laiku išgabentas iš įvykio vietos ir užregistruotas tik skenduolis. Vandens motociklas - brangus "žaisliukas", tad jų savininkai yra pasiturintys žmonės. Nelaimės atveju dažnai pavyksta visus "galus" palikti vandenyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų