• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ŠVENTOSIOS glėbys atviras poilsiautojams

Irenos ZUBRICKIENĖS ir Romualdo VILČINSKO fotoreportažas

Nors ir trumpam atokvėpiui Šventąją pasirinkęs poilsiautojas šiame sename pajūrio kaimelyje ras bene viską, ko pageidauja kasdienybės rutinos išvargintas žmogus. Tam, kas mėgsta ramybę, ją pasiūlys keletą kilometrų besitęsiantis Baltijos jūros paplūdimys - net ir esant poilsiautojų bumui, vis tiek galima rasti atokesnę vietelę prie jūros ar slėpiningose kopose. Tą, kas atsipalaiduoti ir pailsėti gali tik šurmulyje, maloniai pakvies pagrindinė Šventosios - Kopų - gatvė, kurioje kavinės ir jose grojantys muzikantai tarsi rungtyniauja vieni su kitais viliodami lankytojus.

REKLAMA
REKLAMA

"Laisvų vietų dar yra!"

Nutarus paatostogauti Šventojoje, iš anksto, dar būnant namuose, tartis dėl gyvenamosios vietos visai nebūtina - daugiau negu kas antras pastatas "skelbiasi", jog priima poilsiautojus ir laisvų vietų dar yra. Kaimelyje gyvena per du tūkstančius žmonių, ir didesnė jų pusė vasarą poilsiautojų laukia išskėstomis rankomis. Mat ne sezono metu bene 80 procentų šventojiškių - bedarbiai, tad vasara jiems yra vienintelė galimybė užsigarantuoti materialine prasme šiltesnę žiemą. Atostogaujančiųjų paieška prasideda dar gerokai neprivažiavus prie paties kaimelio. Kas automobiliais, kas dviračiais, kas ir pėsčiomis - visi, mosikuodami tik jų pastogę kviečiančiais pasirinkti plakatais, į judrią paplentę kas rytą traukia kaip į darbą. Visi viliasi "pagauti laimikį". Vietos gyventojai žino: kiekvieną mėnesį Šventosios oru pakvėpuoti atvyksta per 30 000 (!) poilsiautojų. Pirmojoje vasaros pusėje vietos gyventojų siūloma pastogė pigesnė - 10-15 litų vienam asmeniui už vieną parą. Priklauso nuo patogumų, nuo atstumo iki jūros. Poilsio namuose nuomininkams tenka mokėti brangiau - 30-40 litų. Liuksais vadinamuose kambariuose poilsiautojai, turintys storesnę piniginę ir dievinantys komfortą, už vieną "galvą" per vieną parą pakloja ir 100 litų, ir daugiau. Įkaitus orams ir jūros vandeniui, antrojoje liepos pusėje, visos išvardintos kainos šokteli bene dvigubai.

REKLAMA

"Maudytis draudžiama!"

- Tokio mums įtempto birželio per daugiau nei 30 savo darbo metų neprisimename, - "Akistatai" sakė Šventosios gelbėjimo stoties viršininkas Kastytis Pesys ir gelbėtojas Leonas Ticas. - Kasdien - juoda vėliava dėl stipraus vėjo ir vandens bangavimo. Tačiau žmonės nemano, kad nelaimė tyko būtent jų, ir brenda į šaltas (vandens temperatūra - 15-16 laipsnių) bangas. Mums - juoda darbymetė. Baigiančios nugriūti mūsų stoties bokštelyje kiaurą dieną pro žiūronus žvalgomės į visas puses. Laimei, nors per birželį užregistravome 20 skendimų, tačiau visus skendusius žmones išgelbėjome. Kad ir liepa tokia būtų, - K. Pesys tris kartus pabeldė ranka į medinį stalą.

REKLAMA
REKLAMA

Tarybiniais laikais gelbėtojai kartu su milicininkais nubausdavo nepaklusnius poilsiautojus. Dabar, sąmoningesnėje (?) visuomenėje, nuobaudos neskiriamos. Gelbėtojai liovėsi drausminti drąsuolius, nes šie vis tiek neklauso. Kita vertus, gelbėtojai ir patys supranta, kad banguota jūra - didesnis malonumas besimaudančiajam negu rami. Užtat ir belieka įtemptai dirbti su žiūronais ant nosies. Atostogautojai, anot gelbėtojų, dar paiso virve paženklintų pakrantės užtvarų, kuriomis pažymimos itin pavojingos jūros vietos (čia bangos išgraužusios kelių šimtų metrų ilgio labai gilius tunelius jūros dugne), tačiau visiškai nekreipia dėmesio į prie jūros įbestus stulpelius su užrašais "Maudytis draudžiama".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didelę darbo patirtį turintys gelbėtojai norėtų, kad, esant juodai vėliavai, jūros bangų smūgių ištroškę žmonės maudytųsi tik mažomis grupelėmis ir būtinai stipriai susikibtų rankomis. Žinoma, kad vienas kitą pažinotų, kad žinotų, kas su kuo poilsiauja, kad vienas kitą stebėtų. Tuomet ir nelaimių būtų kur kas mažiau.

REKLAMA

Pramogos, pramogos...

Pajūrį palikusius poilsiautojus maloniai kviečia linksma ir spalvinga Kopų gatvė. Sezono naujiena - daugelio susitikimų vieta tapęs pramogų centras "Rozali". Ir jame, ir už kelių žingsnių esančiose užeigose "Paršelio rojus", "Po liepa", "Vikingas", "Titanikas", "Robinzono sala", tolėliau esančiose kavinėse "Baltos pėdos", "Galera" ir dar keliose linksmybių pasiūla išradingose pastogėse - "gyva" muzika, kas vakarą vis kitų žinomų estrados atlikėjų ar popgrupių koncertas, alus, žaidimai, atrakcionai, striptizai. Kavinėse vakarą praleisti gali ir kelis litus jam paskyręs poilsiautojas (gurkšnos arbatą, šoks ir žvalgysis į daugiau galinčius sau leisti žmones), ir pinigų neskaičiuojantis lietuvis. Puslitrinis bokalas alaus Šventosios kavinėse kainuoja nuo trijų iki penkių litų (parduotuvėse - apie du litus), taurė vyno - ir 4, ir 6 litai, įvairūs kepsniai - nuo 5 iki 15, desertai - iki 5 litų. Striptizo programa - 3, koncerto bilietas - 10-15 litų. Bene daugiausia lankytojų visuomet sutraukia "Paršelio rojus". Vidutines pajamas turinti trijų asmenų šeima, pasidavusi kvieslių nuotaikoms, per vakarą "paršeliams" palieka 60-80 Lt. Panašiai piniginė gali paplonėti ir kitose kavinėse.

REKLAMA

Mažiesiems poilsiautojams - kol kas eilėmis nepasižymintys žaidimų automatai (už kelias malonumo minutes tenka mokėti litą), ledai (1-4 Lt), cukraus vata (1-2 Lt), čekų lunaparkas (3-5 Lt už vieną atrakcioną). Norintiems išsinuomoti dviračius belieka paaukoti 4 litus už pusvalandį ant ratų. Norintiesiems pasimaudyti "Energetiko" poilsio namuose įrengtame baseine - 10-16 litų už vieną valandą. Tie, kuriems Šventojoje per kelias dienas pabosta ta pati gatvė ir tie patys veidai, traukia pasižvalgyti po Palangą, esančią vos už 10 kilometrų. Neturintiesiems nuosavo transporto pagalbos ranką tiesia Palangos autobusų parkas - autobusai nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro čia kursuoja kas valandą (bilieto kaina - 1-3 Lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomet pasiruošę į pagalbą

Poilsiautojų ramybę Šventojoje saugo du nuolat čia dirbantys apylinkės inspektoriai, keli iš Palangos važinėjantys kriminalistai ir grupė Kaune tarnybą atliekančių kareivių, į pajūrį atvykusių kaip pastiprinimas sezono metu. Pasak kriminalisto Rolando Mackevičiaus, šiemet didelių nusikaltimų čia kol kas nebuvo. Populiariausi - vagystės. Daugiausia darbuojasi atvykėliai - pagyvena, nusižiūri auką, studijuoja jos aplinką ir veikia. Dažniausiai jie apvagia nameliuose (be šeimininkų) atostogaujančius asmenis. Įkaušę poilsiautojai migruoja poilsiavietėje ir po vidurnakčio. Nusiteikę pramogoms, apduję, praradę reakciją jie namelius neretai palieka atrakintus. Grįžę pasigenda ir pinigų, ir vertingų daiktų. Kai kurie poilsiautojai apvagiami miegantys. Dažniausiai - girti. Nukenčia ir romantikos ieškotojai: išsiruošia į pajūrį prieš vidurnaktį vienu du, o pareina apiplėšti. Kai kuriuos nusikaltimus pavyksta greitai išaiškinti, o kai kurie taip ir lieka "tamsūs". Automobilių vagystės ar vagystės iš jų - kol kas retas atvejis.

REKLAMA

Poilsiautojams pasiruošę pagelbėti ir Šventojoje dirbantys medikai. Bendrosios praktikos gydytojos Nelios Macienės teigimu, daugiausia vasarą serga poilsiautojų vaikai - persikaitina, peršąla, apsinuodija maistu, kenčia nuo alergijos. Apskritai priimami visi, kuriems būtina medikų pagalba. Šiaip sau sumaniusiesiems, sakykime, pasitikrinti kraujospūdį, siūloma susimokėti už suteiktą paslaugą. Gydytoja prasitarė, kad nemažai poilsiautojų suirzę, pretenzingi - į ambulatoriją ateina, rodos, tik reikalauti ir bartis. Atėjusiųjų padėkoti gydytoja sakė neprisimenanti. Greitosios pagalbos felčerės Dalios Vasiliauskienės teigimu, daugiausia klientų greitoji sulaukia po vidurnakčio, kai kavinėse pradeda santykius aiškintis girti chuliganai. Tai kėde, tai buteliu praskeltos galvos, nubrozdinti veidai - dažniausios triukšmadarių traumos. Paprastai muštynių aukos būna girtos. Anot felčerės, liežuvis lenda lauk pro sužalotą žandą, o pacientas priešinasi vežamas į Palangos ligoninę, ir viskas.

- Baisiausia, kai poilsis pajūryje baigiasi tragiškai, - pripažino D. Vasiliauskienė. - Pernai girtas poilsiautojas krisdamas išdaužė šiltnamio stiklus ir stipriai susižalojo. Nukraujavęs mirė. Būna, kad iškrenta iš balkono. Tokių tragiškų atvejų kaltininkas - girtas, budrumą praradęs pats poilsiautojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų