Gydytojo priimamasis
Atsakymai į skaitytojų klausimus
Redakcija gauna daug skaitytojų laiškų, kuriuose prašoma medikų patarti vienu ar kitu medicininiu klausimu. Į juos paprašėme atsakyti kaunietę bendrosios praktikos gydytoją Vidą Andrijauskienę.
Kai išoperuoja skrandį...
Juozas R. iš Kauno teiraujasi, kaip toliau gyventi, kuo maitintis, kai išoperuotas skrandis (palikta tik jo dalis)?
Anot gydytojos V. Andrijauskienės, kiekviena operacija žmogaus organizme sukelia tam tikrų pakitimų: pasikeičia ligonio savijauta, gyvenimo būdas, darbingumas, mityba. Kai kuriems ligoniams po dalinio skrandžio pašalinimo gali susiformuoti vadinamasis Dempingo sindromas. Šis sindromas pasireiškia priepuoliais iškart po valgio arba praėjus keliolikai minučių po valgio. Prasidėjus tokiam priepuoliui, ligonį pradeda pilti karštis, prakaitas, parausta veidas, svaigsta galva, ima stipriau plakti širdis, pykina, jaučiamas silpnumas... Esant lengvo laipsnio Dempingo sindromui, tokia savijauta gali pasireikšti tik pavalgius saldžiai ar ką nors pieniško. Jei tokių maisto produktų atsisakoma, priepuoliai paprastai nesikartoja. Kai pasireiškia sunkaus laipsnio Dempingo sindromas, priepuoliai trunka ilgiau (apie 1-2 val.), jų metu ligonis net gali netekti sąmonės. Tokiais atvejais žmogus baiminasi valgyti, išsenka, tampa nedarbingas.
Todėl reikėtų pačiam ligoniui stebėti, kokius maisto produktus virškinamasis traktas geriausiai toleruoja, ir jais maitintis. Reikia valgyti po nedaug, dažniau.
Kitą nemalonią komplikaciją - vėmimą tulžimi - gali sukelti gausus riebus ar pieniškas maistas, todėl tokių produktų reikėtų atsisakyti.
Kadangi išoperavus skrandį (palikus jo dalį) suprastėja maisto medžiagų įsisavinimas, tokiems ligoniams patartina vartoti vitaminų preparatus.
Kartais po skrandžio operacijos prisieina keisti profesiją, mat žmonėms, kurių skrandis išoperuotas, negalima dirbti vibracijos sąlygomis, gatvėje, be pietų pertraukos, draudžiama staiga ir greitai judėti.
Kas geriau - tabletės ar žvakutės?
"Esu girdėjusi, kad užsienio šalyse skausmas malšinamas tik žvakutėmis - tablečių atsisakyta, nes jos dirgina skrandį, - rašo vilnietė Odeta Vilkaitė. - O gal tai tik mados reikalas?"
Pasak gydytojos, ir mūsų šalyje skausmui malšinti naudojami įvairūs preparatai: tabletės, injekcijos į raumenis, taip pat ir žvakutės. Kokį medikamentą pasirinkti, turi nuspręsti pats ligonis. Jei yra sutrikusi skrandžio veikla, žinoma, geriau naudoti žvakutes, injekcijas į raumenis (ypač kai gydymas trunka ilgėliau). Kartais ir sveikas skrandis netoleruoja kai kurių skausmą malšinančių priešuždegiminių vaistų - tuomet irgi geriau rinktis žvakutes.
Apie stuburo blokadą...
"Girdėjau, kad stuburo skausmus, atsiradusius dėl stuburo disko išvaržos, sumažina ar visai išgydo stuburo blokada, - rašo Petronėlė Jonykienė iš Šiaulių rajono. - Norėčiau sužinoti, koks tai per gydymo būdas?"
Pasak KMU klinikų gydytojo anesteziologo Egidijaus Gaučo, stuburo blokada (epidūrinė anestezija) yra sudėtingiausia nuskausminanti ir gydanti medicininė procedūra. Ji atliekama, kai kitų gydymo metodų poveikis nėra pakankamas.
Stuburo blokada nėra tokia nekalta ir nepavojinga - nė vienas ją atliekantis gydytojas negali būti tikras, kad nekils pavojingų komplikacijų. Be to, išlieka infekcijos pavojus, mat adata, pravesta pro dyglines stuburo ataugas ir raiščius, disko branduolį pasiekia 6-8 centimetrų gylyje. Čia suleisti vaistai (gali būti leidžiama ir hormonų) gan greitai užmarina visus iš stuburo išeinančius nervus, raumenys atsipalaiduoja ir skausmas nurimsta. Tačiau tai dar nereiškia, kad vaistams nustojus veikti skausmai neatsinaujins.
Jei po stuburo blokados ligoniui pagerėjo, tačiau vėliau skausmas atsinaujino, rekomenduojama šią procedūrą pakartoti po dviejų savaičių. Prireikus siūloma ir trečioji blokada. Daugiau blokadų nerekomenduojama (tuomet lieka paskutinis žingsnis - operacija).
Be to, vien stuburo blokados nepakanka - labai svarbu teisingai mankštintis (griežtai laikytis kineziterapeuto nurodymų) bei išmokti atsipalaiduoti, kontroliuoti savo jausmus ir mintis.
Labai atsargiai stuburo blokados skiriamos sergantiesiems osteoporoze (kaulo išretėjimu) - pirmiausia tokiems ligoniams turi būti atliktas osteoporozės gydymo kursas. Kartais po šio gydymo išnyksta ir skausmai.
Kita vertus, stuburo blokada veiksminga tik tada, kai atliekama laiku, tai yra kai raumenys dar nėra labai pakitę. Skausmams įsisenėjus blokada duos tik laikiną efektą.
Kai iš nosies bėga kraujas...
"Dažnai iš nosies bėga kraujas, - rašo Dainius iš Prienų. - Kokios gali būti šio negalavimo priežastys? Patarkite, kaip gydytis".
Kraujavimas iš nosies gali prasidėti dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, trūkus kraujagyslei kraujagyslių rezginyje, nosį pakrapščius, sergant kokia nors infekcine liga (dažnai čiaudint, nosį pučiant), kamuojant aukštam kraujospūdžiui ar kitoms kraujagyslių ligoms, sergant kraujo ligomis ir kt. Iš nosies gali pasirodyti kraujo vartojant kai kuriuos kraują skystinančius medikamentus (pavyzdžiui, aspiriną).
Nosies kraujagysles stiprina askorutino tabletės - jas patartina vartoti po dvi tris kartus dienoje.
Reikėtų atminti tai, jog tikslią kraujavimo iš nosies priežastį gali nustatyti tik ligonį apžiūrėjęs gydytojas, geriau - LOR specialistas. Jei kraujo nei iš šio, nei iš to pasirodo ir naktį, tai yra ramybės metu, pas šį specialistą reikėtų apsilankyti kuo greičiau.
Kodėl vaikas griežia dantimis?
"Vaikas miegodamas dažnai griežia dantimis, - rašo panevėžietė Ilona Ivanauskienė. - Ar tai liga, ar ją reikia gydyti?"
Pasak gydytojos Vidos Andrijauskienės, gali būti, kad jūsų vaikas turi kirmėlių. Kreipkitės į pediatrą, kuris paskirs reikiamus tyrimus ir, jei reikės, gydymą.