AR TIKRAI PODAGRA - KARALIŲ LIGA?
Sandra Bytautienė
Senovėje podagra buvo vadinama karalių liga, nes ji dažniausiai "pasirenka" 35-45 metų vyriškos lyties atstovus. Psichologai juos vadina sangvinikais: tokie vyrai moka džiaugtis gyvenimu, skaniai pavalgyti, į vegetarus jie žiūri labai skeptiškai, sunkiai save įsivaizduoja be lašinukų su česnakais ir svogūnais, gero kepsnio, rūkytų šonkauliukų, šašlykų, ir, žinoma, be bokalo alaus ar stikliuko degtinės. Kas riebiai ir daug valgo - tas retai pakankamai juda. Tačiau podagra serga ir normaliai besimaitinantys žmonės, ir net vaikai. Ligą sukelia stiprus tam tikrų medžiagų - purinų - apykaitos sutrikimas.
Ką "puola" podagra?
Daug kas mano, kad podagra - tai pirmojo pėdos piršto deformacija, kuri dažnai pasitaiko pagyvenusio amžiaus žmonėms. Tačiau tuo atveju vystosi artrozė, o podagra - visai kita liga. Vyrauja nuomonė, kad podagra esanti paveldima, tačiau tai nėra įrodyta. Jei tėvas - mėsos patiekalų mėgėjas, sunku patikėti, kad sūnus taps vegetaru. O dauguma gyvulinės kilmės maisto produktų ir alkoholis turi purinų - medžiagos, kuri transformuojasi į šlapimo rūgštį. Podagros priepuolį gali sukelti alkoholis, drėgmė, šaltis ir t.t. Nors ši liga gali pažeisti bet kurį sąnarį, tačiau 80 proc. atvejų ji prasideda nuo pėdos didžiojo piršto sąnario. Priepuolis dažniausiai prasideda naktį: žmogus prabunda nuo labai stipraus sąnario skausmo, jis ištinsta ir parausta, o skausmas būna labai intensyvus, tuomet neįmanoma net kojos priminti.
Kaip sumažinti skausmą
Galima išgerti tabletę nuo skausmo, uždėti ant kojos ledo kompresą. Kaitinimas (šiltas kompresas) sukelia atvirkščią poveikį: patinimas ir skausmas dar labiau sustiprėja. Reikia gerti kuo daugiau skysčių - taip sumažės skausmas, greičiau pasišalins susikaupusi šlapimo rūgštis. Podagra - ne ta liga, kai galima gydytis pačiam. Reikia kuo greičiau kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad atliktų reikiamus kraujo ir rentgenologinį tyrimus ir patvirtintų arba atmestų podagros diagnozę.
Skausmas praeina...
Skausmui praėjus iškyla rūpestis gydytojui, nes gydyti podagra sergantį ligonį ligos atslūgimo metu itin sunku. Liga unikali tuo, kad tarp priepuolių ligoniai jaučiasi visai sveiki. Žmogus jau po poros valandų pamiršta apie tą baisią naktį ir net nemano paklausyti gydytojo rekomendacijų liautis vartojus riebią mėsą bei alkoholį. Podagra gydoma ne tik priepuolio metu, bet ir tarp priepuolių vaistais, mažinančiais šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Labai svarbu nuolat vartoti gydytojo paskirtų preparatų, kurie retina priepuolių pasireiškimą. Tačiau jei vaistų nevartojama...
...podagra tęsiasi
Maždaug po metų priepuolis pasikartoja. Po to - kas pusmetį, dar vėliau - kas 2-3 mėnesius. Galų gale naktinės kančios kartojasi kas mėnesį. Žmogus, puolęs į neviltį, norėtų pradėti vartoti vaistus, tačiau jau per vėlu - šlapimo rūgšties kristalai būna spėję sudarkyti riešų ir čiurnų sąnarius. Lėtinis šlapimo rūgšties perteklius labai padidina arterinį kraujo spaudimą ir dėl to gali vystytis širdies ir kraujagyslių ligos. Daugelis sergančiųjų podagra "susilaukia" tulžies pūslės akmenligės. Bet tai tik smulkmenos. Didžiausią susirūpinimą kelia inkstų nepakankamumas - šlapimo rūgšties koncentracijos padidėjimas neišvengiamai sukelia nefritą (inkstų uždegimą). Paprastai inkstų irimo procesas prasideda praėjus 3-5 metams po pirmo podagros priepuolio. Ligos profilaktika
Podagra skiriasi nuo kitų reumatinių ligų ne tik visiška remisija tarp priepuolių, bet ir tuo, kad labai svarbų, ką valgai. Tik tinkama mityba yra pagrindinė podagros profilaktikos sąlyga. Nėra lengva pakeisti savo mitybos įpročius, bet verta dėl sveikatos pasistengti. Visų pirma, reikėtų mažiau vartoti ar net visiškai atsisakykite riebios mėsos bei alkoholinių gėrimų. Sergant podagra alaus gerti negalima - jis turi daug purinų. Taip pat reikėtų vengti vištienos, kiaulienos ar kalakutienos kepenų, lapinių salotų, žirnių, pupelių, stiprių sultinių. Jei ligoniui sunku atsisakyti mėsos, geriau ją valgyti virtą ir ne dažniau kaip 2-3 kartus per savaitę. Stiprią juodąją arbatą pakeisti lengva žolelių arbata. Tinkamiausias maistas sergančiajam podarga - daržovės ir pieno produktai, galima vartoti ir patiekalus iš sojos. Be to, dietologai dabar neriboja prieskonių - svarbu, kad būtų skanu. Liaudies medicina rekomenduoja valgyti daug trešnių. Nors daržovės ir vaisiai labai naudingi, tačiau yra išimčių - tai rūgštynės, Briuselio kopūstai, ankštiniai. Rekomenduojama gerti ne mažiau kaip 2 litrus skysčių per dieną: sulčių, mineralinio šarminio vandens - tai padeda tirpinti ir pašalinti akmenis.
Iš visų artėjančios podagros klinikinių požymių galima išskirti tik vieną - šlapimo rūgšties kiekis kraujyje būna padidėjęs 2-3 kartus. Sekite šį kiekį (normalu: 0,18-0,54 mmol/l - vyrams, 0,15-0,45 mmol/l - moterims), o jei jis padidėjo 2-3 kartus - būtina pieno ir daržovių dieta.