• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikata

Gydytojo priimamasis

"Mano sūnui diagnozuota alergija dulkėms, - rašo skaitytoja Olga V. Iš Klaipėdos. - Kaip elgtis, kaip gyventi, ką valgyti ir pan.? Neturiu jokios patirties, gal kas gali ką nors patarti?"

REKLAMA
REKLAMA

Pažeidžiamiausi alergijai dulkėms yra vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai iki 10 metų. Kuo mažesnė vaiko kūno masė, tuo jautriau jis reaguoja į aplinkos taršą. Įtakos turi ir imuninė sistema, medikamentų vartojimas, lėtinės ligos. Kad suprastume, kaip gyventi su šia liga, pirmiausia turime žinoti, iš kur atsiranda dulkės. 75-80 proc. namuose esančių dulkių sudaro negyvos odos ląstelės. Per parą nuo žmogaus nubyra vidutiniškai 1,5 g negyvos odos. Kai jos išdžiūsta, gali sklandyti ore ar nusėsti ant daiktų paviršių. Šiomis dalelėmis minta dulkių erkutės. Viename grame dulkių gali būti iki 500 erkučių. Pavyzdžiui, apie 20 proc. plunksnų ar pūkų pagalvės svorio sudaro gyvos bei negyvos dulkių erkutės. Dulkių erkės minta žmogaus odos pleiskanomis. Jos mėgsta šiltas, blogai vėdinamas patalpas, kur miegama senose lovose, kur daug spintų atviromis lentynomis su daugybe senų neskaitomų knygų. Taip pat iš aplinkos į namus patenka kieto kuro dalelių, automobilių išmetamųjų dujų, augalų žiedadulkių, sporų, įvairių mikroorganizmų. Miestiečiui atverti langą kartais yra pavojingiau nei gyventi nevėdinant namų.

REKLAMA

Ligos, kurias gali išprovokuoti dulkės

Alergiškiems žmonėms dulkių erkutės gali sukelti kvėpavimo takų ir odos alergijas bei ligas (astmą, rinitą, egzemą, išbėrimus ir pan.). 10-15 proc. žmonių būna alergiški dulkių erkėms, 80 proc. - jų išmatoms, 20 proc. - dulkių erkių baltymams (erkių oda pasklinda patalpoje mažyčiais gabaliukais ir patenka į žmogaus kvėpavimo sistemą).

REKLAMA
REKLAMA

Dulkių kiekį reikia mažinti

Pati svarbiausia poilsio zona namuose - miegamasis. Čia neturi būti dulkių bei dulkes kaupiančių daiktų. * Atsisakykite senų lovų, čiužinių, kuriuose kaupiasi dulkių erkės, o nuo drėgmės - ir pelėsiai. * Nelaikykite miegamajame (ir kituose kambariuose) ant grindų bei sienų kilimų, kiliminių takų, venkite minkštų baldų, užuolaidų, staltiesių. * Venkite spintų atviromis lentynomis, išmeskite senus nereikalingus daiktus, knygas, minkštus pliušinius žaislus. * Atsisakykite sausų gėlių puokščių, tiesiog nereikalingų, ilgai nenaudojamų daiktų, kurie namuose tik vietą užima. Beje, jei gėlių vazonėliuose pastebėsite baltas apnašas, žinokite, kad tai - pelėsių sporos. * Pirmoji namų švaros taisyklė: dulkes valyti dažnai ir tik drėgnai. Pageidautina, kad valymo metu alergija sergančio šeimos nario nebūtų namuose. Itin pavojinga situacija alergija sergančiam žmogui, kai namuose daromas remontas. Dulkės, pelėsiai, aštrūs kvapai gali naujai išprovokuoti ar paūminti alerginio rinito ar alerginės astmos priepuolius. Geriausias sprendimas būtų išsiųsti jį į sanatoriją ar kurortą. * Saugantis erkučių, lovos skalbinius reikia keisti ne rečiau kaip kartą per savaitę, patalynę vėdinti atvirame ore, saulės atokaitoje. * Geriausia, jeigu namuose yra medinės grindys, parketas ar laminato danga. Kad sienos "kvėpuotų", nereikėtų jų dengti plastikinėmis dailylentėms. * Užmirškite oro drėkintuvus! Geriausios sąlygos erkėms veistis - santykinė oro drėgmė 75-80 proc., temperatūra +25° C. Jos negali gyventi, esant mažesnei nei 50 proc. santykinei drėgmei. Tinkamiausia žmogui santykmė drėgmė 40-50 proc., nes netinka nei erkėms, nei grybeliams. Idealu - vėsus ir sausas miegamasis! Galima vartoti tik specialius oro kondicionierius norimai drėgmei ir temperatūrai palaikyti (<45 proc., <20°C). * Dar viena tipiška situacija, kai paūmėja kvėpavimo takų alergija, - atostogos senose pajūrio ar kaimo pirkiose, neretai drėgnose ir šaltose, kuriose tvyrojo priplėkęs pelėsių kvapas, miegota senuose plunksniniuose pataluose. Todėl prieš važiuojant atostogauti sergančiajam alergine liga reikėtų pasitarti su gydytoju specialistu, kokią poilsio vietą pasirinkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarimai alergiškiems vaikams * Nepadėti tėveliams tvarkyti, valyti buto. * Nebūti tvarkomame kambaryje ir negrįžti į jį bent 2 valandas po valymo. * Nemiegoti su minkštais, pūkuotais žaisliukais, nelaikyti jų miegamajame, o juos išplauti, iškratyti, išsiurbti dulkes ar įdėti nakčiai į gilaus šaldymo šaldiklį (-20°C), kad žūtų erkės. * Žaisti su minkštais skalbiamais žaislais iš nealergizuojančios medžiagos. * Neįsigyti naminių gyvūnėlių. * Nesukelti dulkių - nedūkti namie, ypač miegamajame. * Negulėti ant kilimų žaidžiant.

REKLAMA

Kaip maitintis?

Nėra specialių rekomendacijų, kaip maitintis, kai yra nustatyta alergija dulkėms. Tačiau toks vaikas galimai bus alergiškas kažkokiems maisto produktams: dažniausiai pasitaikantiems maisto alergenams - kiaušiniams, pienui, kviečiams, sojų produktams, žuviai, ankštinėms daržovėms, riešutams, šokoladui ar citrusiniams vaisiams. Patarimas - vengti šių maisto produktų.

Būtina turėti galvoje, kad savarankiškai gydytis nuo alergijos nevalia ir jokia alergija nepraeina savaime.

Paruošė Sandra Putrūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų