Gydytojo priimamasis
Nereikia bijoti
"Labai mėgstu sportuoti, - rašo skaitytoja Bernadeta L. iš Kauno. - O ypač - paplaukioti baseine. Nuolat vaikštau į visokius centrus. Bet pastebėjau, kad kojų nagai nebeblizga, pastorėjo, pradėjo niežėti tarpupirščiai. Kai nuėjau pas gydytoją, ji pranešė, jog tai nagų grybelis ir, sako, teks šalinti nagus. Nejaugi nėra kitokio - ne tokio drastiško gydymo būdo??? Juk reklamose girdime - "Tepi vieną savaitę, ir grybelio - kaip nebūta". Ir kuo baigsis, jei neišdrįsiu leisti nuplėšti tuos nagus? Gal tablečių ar ko yra?"
Nagų grybelis sudaro trečdalį visų grybelinių odos ir apie pusę nagų ligų. Žinoma, jog pėdų nagų grybeliu užsikrečiama keturis kartus dažniau nei rankų nagų. Grybelių bei jų sporų yra gausu mus supančioje aplinkoje. Grybeliams ypač palanki šilta (28-30 laipsnių), drėgna aplinka. Patekus grybelio sporų ant pažeistos, maceruotos (t.y. ilgai drėgmėje buvusios) pėdų odos ar nago, grybelis ima daugintis, tačiau kurį laiką jokių simptomų neatsiranda. Tai inkubacinis periodas. Jis gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Todėl daugelis pacientų net nežino, kad jie serga grybeline pėdų bei nagų liga. Tokie žmonės, lankydamiesi pirtyse, baseinuose, ligą platina. Pėdos infekcija yra dviejų rūšių. Onichomikozė - nagų grybelinė infekcija, dažniau pasitaiko vyresniems, 50-65 metų amžiaus pacientams. Tuo tarpu grybeline pėdų odos infekcija (Tinea pedis), dažniau serga vaikai ir jauni žmonės. Ir onichomikozė, ir grybeline pėdų odos infekcija yra užkrečiamos, greitai plintančios infekcijos. Grybelio sporos išlieka ilgus metus, todėl lengvai galima užkrėsti šeimos narius ar bendradarbius per rūbus, rankšluosčius, avalynę. Negydoma infekcija išplinta, liga tampa lėtinė, vargina kosmetinės problemos. Psichologine prasme grybelinė infekcija pablogina gyvenimo kokybę. Itin pavojinga grybelinė infekcija, kai yra sutrikusi kojų kraujotaka, sergant diabetu. Paprastai nagų grybelis gydomas ambulatoriškai. Nustatyti infekcijos tipą ir skirti gydymą gali tik gydytojas dermatologas. Draugų, giminaičių ar pažįstamų patarimų gydant šią ligą nevertėtų klausyti. Jei grybelis dar neįsisenėjęs, pažeistos tik pėdos, tinka naudoti įvairius tepaliukus ar kremus, kurių be recepto galima įsigyti vaistinėse. Gydymas kremais, trunkantis 14 dienų, nėra brangus ir neturi šalutinio poveikio. Tačiau jei grybelis pažeidė ir nagą, gydomasi tik tabletėmis 1-1,5 mėnesio, kurių taip pat skiria gydytojas. Jos yra kompensuojamos.
Esant visų nagų pakitimams bei smarkiai sustorėjus pirmų nagų plokštelėms, gydymo tepalais, kremais ar tabletėmis nepakanka, o būna reikalingas chirurginis nago plokštelės pašalinimas. Tai yra tikrai efektyviausias nagų grybelio gydymas, o to visai nereikėtų bijoti, nes tai atliekama darant vietinį nuskausminimą. Tuo pat metu reikėtų gerti ir priešgrybelinius vaistus (1-1,5 mėnesio). Jei gydytojas pasiūlė jūsų minėtą gydymo variantą, tai siūlyčiau yo tikrai nebijoti, nes nuo tablečių kurso jūsų nagai nepasidarys tokie, kokie buvo anksčiau. O svarbiausia, kad jūs nepašalinsite ligos priežasties iš esmės, todėl grybelis bus linkęs atsinaujinti. Būtinai prisiminkite, kad jokie tepalai nagų grybelio neišgydo! Jie tik apsaugo nuo greito ligos plitimo ir yra apsauginė priemonė, kad artimieji nuo jūsų neužsikrėstų. Prieš geriant vaistus reikėtų pasitarti su gydytoju ir esant reikalui išsitirti kepenis, nes priešgrybeliniai geriamieji preparatai yra stiprūs (tačiau vartojant trumpą laiką - saugūs). Geriausias būdas užkirsti kelią kojų ir nagų grybelio infekcijoms yra reguliarus kojų plovimas bei kruopštus jų nusausinimas. Kojų nagai kerpami tiesiai ir nagų kampučiai neapvalinami, patartina dėvėti tokią avalynę, kurioje kuo mažiau prakaituotų pėdos, vartoti priemones nuo kojų prakaitavimo, rinktis medvilnines kojines, dažnai jas keisti. Svarbu nesiauti svetimo apavo, naudotis tik savo higienos reikmenimis bei rankšluosčiu. Lankantis pirtyse, baseinuose būtina naudoti individualias gumines šlepetes, taip pat priemones nuo grybelio.