• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svazilendo moterys nenori gyventi kaip viduramžiais

Pačias mažiausias Šiaurės pusrutulio valstybes San Mariną ir Monaką žino visi. O štai Svazilendo karalystė, pati mažiausia valstybė Pietų pusrutulyje, žinoma toli gražu ne visiems.

REKLAMA
REKLAMA

Oras kaip šampanas

Svazilendo karalystė - Pietų Afrikos valstybė, neturinti išėjimo prie jūros, beveik iš visų pusių besiribojanti su PAR ir tik rytuose turinti sieną su Mozambiku. Tai visiškai nepriklausoma monarchinė valstybė, viena gražiausių pasaulio vietų. Nuo Johanesburgo nutolęs per 370 kilometrų Svazilendas užima 17 300 kvadratinių kilometrų plotą. Kerintys vaizdai, šampano skonį primenantis oras, nuostabus klimatas, kai oro temperatūra žiemą ir vasarą skiriasi vos 5-6 laipsniais (20-24 laipsniai C vasarą ir 12-15 laipsnių C žiemą), kaitri saulė, šviečianti 300 dienų per metus, - visa tai Svazilendui suteikia nežemiško žavumo.

REKLAMA

Tai unikali šalis, kurioje šiuolaikiškas gyvenimas persipynęs su senoviniais ritualais ir tradicijomis. Karalystėje gyvena apie 1 milijoną gyventojų. Oficialios kalbos - anglų ir svazi, o provincijoje vis dar plačiai vartojami vietiniai dialektai. Didesnė gyventojų dalis išpažįsta krikščionybę (apie 60 procentų), likusioji laikosi tradicinių vietinių tikėjimų. Svazilendas - konstitucinė monarchija, priklausanti Britų sandraugai. Valstybės galva - karalius. Įstatymų leidžiamasis organas - dviejų rūmų parlamentas.

REKLAMA
REKLAMA

Svazilendo piniginis vienetas - lilangenis (daugiskaita - emalangeniai), lygus 100 centų. Tačiau plačiai naudojami Pietų Afrikos randai. Jais galima atsiskaityti visur. Karalystės sostinė - Mbabanė. Joje įsikūrusi vyriausybė ir Lobamba, kurioje yra karaliaus rezidencija ir įstatymų leidžiamieji organai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors šalis savo plotu yra nedidelė, tačiau apima stebėtinai platų ekologinių zonų diapazoną - nuo savanų rytuose iki tropinių miškų šiaurės vakaruose. Pasienyje su Mozambiku visiškai kitoks peizažas - sausi ir statūs kalnai.

Po Afriką - arkliais

Geriausias būdas susipažinti su Svazilendu - ekskursijos automobiliu arba pėsčiomis, taip pat jojant žirgais, mat kai kuriuose nacionaliniuose parkuose siūlomi puikūs maršrutai tėra tik vietinių gyventojų praminti takai. Ekskursijos jojant arkliais laikomos pačiomis tinkamiausiomis tenykštėmis sąlygomis ir jau spėjo šaliai pelnyti pirmojo pasaulyje žirginio turizmo centro šlovę. Daugeliu atvejų tai vienintelis būdas pasiekti kitomis transporto priemonėmis nepasiekiamus karalystės kampelius ir susipažinti su gyvąja regiono gamta.

REKLAMA

Sostinėje Mbabanėje pagrindinės turistų lankomos vietos - gana šiuolaikiškos gatvės, Svazi aikštė, kurioje yra gausybė parduotuvių ir prekybos centrų. Čia įsikūręs ir Svazilendo turistinis biuras. Mbabanės turgus garsėja gausybe vietinių amatininkų darbų ir mažiausiomis visoje Pietų Afrikoje kainomis. Miesto centre - keletas restoranų, kuriuose galima pasivaišinti portugalų, italų ar indų virtuvės patiekalais.

REKLAMA

Lobamba - Ezulvini slėnio "širdis". Čia yra karaliaus rezidencija - Embo Rojalio rūmai. Čia galima susipažinti su visais karališkosios šeimos gyvenimo aspektais - nuo Inkvalo ceremonijos šokių, kuriuose dalyvauja pats monarchas, iki paradinių rūmų renginių ir spalvingų nacionalinių ceremonijų. Netoliese - Nacionalinis muziejus, siūlantis šalyje gyvenančių tautų kultūrų ekspozicijas. Greta Lobambos - Mantenga, nuostabaus grožio krioklys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siteki miestas garsus savo Injango ir Sangomo mokyklomis - valstybinėmis mokymo įstaigomis, kuriose mokoma liaudies medicinos gudrybių. Čia dėstomas botanikos, spiritizmo ir liaudies išminties "junginys". Mokyklą leidžiama aplankyti ir turistams, jei tai būna iš anksto suderinta su Svazilendo turistiniu biuru. Šalia Siteki miesto - nuostabus Muti-Muti draustinis, kuriame aktyviai praktikuojantys gydytojai ir žiniuoniai renka įvairiausias gydomąsias žoleles.

REKLAMA

Nekaltų mergelių karnavalas

Šokiai ir dainos, pagrindinis Svazilendo kultūrinių renginių akcentas, ir tradicinės liaudies šventės šioje šalyje seniai virtusios žaižaruojančiais margaspalviais karnavalais, kuriuose dalyvauja daugiatūkstantinės žmonių minios. Tuo metu šalies ūkinis ir darbinis gyvenimas tarsi apmiršta, mat visi gyventojai dalyvauja iškilmėse. Vienas pačių gražiausių renginių kasmet vyksta rugpjūčio pabaigoje-rugsėjo pradžioje - karalius renkasi dar vieną nuotaką. Nekaltos merginos iš visų karalystės kampelių susirenka prie motinos karalienės rūmų vilkėdamos tik ties klubais surištomis skraistėmis. Ceremonijos tikslas - pademonstruoti karaliui savo grožį ir sugebėjimą šokti, kad šis iš daugybės gražuolių išsirinktų vieną ir ją vestų. Nors karaliaus pasirinkimas būdavo nuspręstas iš anksto, tūkstančiai beveik nuogų gražuolių iš visų jėgų stengdavosi pademonstruoti savo sugebėjimus ir privalumus. Tačiau dabar Svazilendo moterys nenori gyventi kaip viduramžiais.

REKLAMA

Mažos Afrikos valstybės Svazilendo karalius Msvatis III vėl atsidūrė politinio skandalo centre. Šį kartą tai susiję su monarcho troškimu savo žmonų skaičių padidinti iki dešimties.

Aštuoniolikmetės Zenos Malangu motina kaltina karalių, jog šis pagrobė jos dukrą vedybų tikslais. Remiantis paskutiniais duomenimis, karališkuosiuose rūmuose jau įvyko tradicinis sužadėtuvių ceremonialas, ir Zena, iš tėvų namų dingusi prieš devynis mėnesius, faktiškai tapo dar viena monarcho žmona. Po ritualo Zenai, lydimai keturių kitų karaliaus žmonų, buvo pirmąkart leista pasirodyti publikai. Svazilendo rūmų etiketo žinovai tvirtina, kad taip ginče padėtas taškas, nes nuotaka jau tapo žmona. Motina dabar gali tikėtis nebent pasimatymo su savo dukra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viduramžiai ir dvigubi standartai

Autoritarinis karaliaus valdymo stilius tarp šalies gyventojų sukėlė audringus protestus. Jis kaltinamas dvigubu standartų laikymusi. Pasak kritikų, monarchas Msvatis III bando šalyje įtvirtinti seniai užmirštas viduramžių taisykles ir įstatymus, o pats nė neketina jų laikytis ir paisyti.

REKLAMA

Šią vasarą moterų pasipiktinimą sukėlė karaliaus įsakymas, draudžiantis joms mūvėti kelnes. Karaliaus gvardiečiams buvo įsakyta nuo įsakymą pažeidusios moters kelnes nuplėšti ir sudraskyti į skutelius.

2001 metais karalius pamėgino atgaivinti senąjį nekaltybės įstatymą, draudžiantį netekėjusioms moterims lytinius santykius ir įpareigojantį jas nešioti tradicinį tautinio kostiumo elementą - skaistybės diržą.

REKLAMA

Deja, pats karalius vienas iš pirmųjų pažeidė šį įstatymą ir už tai jam teko pačiam save nubausti vienos karvės bauda. Reikalas tas, kad tuo pat metu, kai buvo priimamas įstatymas, karalius savo rūmuose įkurdino 17 metų merginą, kuri neilgai trukus tapo jo aštuntąja žmona. Su aštuntąja žmona buvo ir daugiau problemų. Senteni Masango, kaip išsiaiškino spauda, už blogą elgesį du kartus buvo pašalinta iš mokyklos. Už šios baisios paslapties atskleidimą karalius įsakė laikraščio redaktorių net 5 metams pasodinti į kalėjimą. Po to jaunoji karalienė susirgo ir tautoje pasklido gandai, kad ji buvo užburta. Tačiau rūmai paneigė šiuos gandus ir liaudžiai išaiškino, kad nuotakai einant į rūmus virš karalystės susikaupė lietaus debesys, griaudė perkūnija, o tai yra ženklas, kad jaunoji bus gera žmona.

REKLAMA
REKLAMA

2002 metų birželį jis vedė devintą kartą, privertęs aštuoniolikmetę Noncecelelo Magongo mesti mokyklą ir tėvus, nekreipdamas dėmesio į žmogaus teisių gynėjų protestus.

Opozicija: reikia keisti režimą

Opozicija griežtai kritikuoja karalių už tokius jo veiksmus. Rugsėjo mėnesį, duodamas interviu BBC žurnalistams, Liaudies demokratinio judėjimo lyderis Mario Masuku pareiškė, jog dabartinis režimas turi būti sunaikintas.

Kiek anksčiau Masuku buvo išleistas iš kalėjimo, kur buvo uždarytas apkaltintas valstybės išdavimu, nors ir serga sunkia diabeto forma. Aukščiausiasis Svazilendo teismas panaikino kaltinimus Masuku nusprendęs, jog savo pasisakymuose jis kalbėjo ne apie monarchijos sunaikinimą, o apie reformų būtinybę.

Masuku vadovaujamas judėjimas kovoja už konstitucinės monarchijos šalyje įtvirtinimą. Kol kas Svazilendas yra vienas iš paskutiniųjų absoliučių monarchijų planetoje.

Ir vis dėlto aistros dėl paskutinės žmonos Svazilendui gali brangiai kainuoti. Karalystė turi daug privilegijų prekiaudama su Europos Sąjunga ir JAV. Tos privilegijos pažadėtos karaliui už žmogaus teisių laikymąsi. Jei karalius nesusitars su nuotakos motina, anglai grasina peržiūrėti cukraus iš Svazilendo kainas. Vakarų diplomatus papiktino ir karaliaus noras iš Kanados nusipirkti prabangų lėktuvą, kainuojantį 50 milijonų dolerių. Tai būtų beveik ketvirtis šalies biudžeto. Nusipirkus lėktuvą šios nykštukinės valstybės žmonės turėtų gyventi iš labdaros, daugiausia gaunamos iš JAV.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų