Giedra AKAVICKIENĖ
Vis daugiau žmonių nukenčia nuo sukčių, kurie pinigus išvilioja, naudodamiesi mobiliojo ar fiksuoto ryšio telefonais. "Telefoniniai" sukčiai pasinaudoja žmonių patiklumu ir išvilioja vis didesnes pinigų sumas.
Ypač dažnai sukčiautojai atakuoja senyvo amžiaus gyventojus. Sukčiautojams vis nesiliaujant atakuoti gyventojų, policijos pareigūnai ragina būti budresniems, o apie potencialų "telefoninių" sukčiautojų pavojų būtinai informuoti vyresnio amžiaus artimuosius bei vaikus.
Dažniausiai telefonu paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net vaiku ir praneša, kad pateko į bėdą, dažniausiai - į avariją. Naudodamiesi netikėtumu ir susijaudinimu, jie paprašo skubiai perduoti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Dažniausiai šiuo būdu apgaudinėjami vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai.
Pareigūnai pataria, kaip elgtis sulaukus tokio skambučio:
* jei paskambinęs asmuo prisistato policijos pareigūnu ir pareikalauja pinigų už neva padarytą avariją - netikėkite - tai sukčius ir nedelsdami apie tai informuokite policiją;
* visais atvejais nedelsdami praneškite policijai;
* pats paskambinkite giminaičiui ar artimam asmeniui, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba;
* jeigu tikrai Jūsų artimąjį ištiko nelaimė, susitikite su juo asmeniškai;
* neperduokite pinigų nei per tarpininkus, nei į nurodytas sąskaitas;
* įspėkite savo vaikus ir senyvo amžiaus giminaičius apie galimus sukčiavimus telefonu ir paaiškinkite jiems, ką reikia daryti, sulaukus panašaus skambučio.
Sulaukę sukčių skambučio, tuoj pat kreipkitės į artimiausią policijos įstaigą arba skambinkite bendrojo pagalbos centro telefonu 112, o ne ieškokite pinigų.