Aurelija Žutautienė
Vyriausybė trečiadienį pritarė Nacionalinei nusikaltimų prevencijos ir kontrolės programai bei teikia ją tvirtinti Seimui.
Kaip teigiama Eltai perduotame Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime, tai strateginis dokumentas, kuriame numatytos priemonės turėtų pagerinti nusikaltimų prevenciją ir kontrolę, padidinti valstybės, savivaldybių ir pilietinės bendruomenės institucijų socialinį bendradarbiavimą.
Realizuojant šią programą, tikimasi sustabdyti nusikalstamumo augimą, padidinti visuomenės pasitikėjimą teisėsaugos institucijomis ir svarbiausia - sukurti saugesnę žmogaus aplinką.
Jei programa bus patvirtinta Seime, pirmasis jos vykdymo etapas truks iki 2003 metų. Po to, apibendrinus jo rezultatus, bus patvirtintas priemonių planas iki 2006 metų. Visi nusikaltimų prevencijos ir kontrolės stiprinimo darbai bus atliekami iš bendrųjų asignavimų, neskiriant už tai atsakingoms institucijoms papildomo finansavimo.
Pateiktoje esamos padėties apžvalgoje teigiama, kad per 11 pastarųjų metų nusikalstamumas šalyje padidėjo daugiau kaip du kartus. Beveik 50 procentų visų nusikaltimų įvykdoma didžiuosiuose šalies miestuose, trys ketvirtadaliai - nusikaltimai nuosavybei.
Konstatuojama, kad sparčiai daugėja nusikaltimų, susijusių su narkotikais, juos vis dažniau padaro vaikai narkomanai. Vis sudėtingesni tampa finansiniai nusikaltimai, įvairūs pinigų "plovimo" būdai, susiję su tarptautiniais nusikaltėlių tinklais.
Palyginti su 1990 metais, 2001-aisiais nuteistų asmenų skaičius šalyje išaugo 2,6 karto ir siekia beveik 21 000.
Beveik 80 procentų visų nusikaltimų įvykdo tik pagrindinį ar vidurinį išsilavinimą turintys asmenys.
Pastebima, jog oficialioji statistika ne visiškai atskleidžia kriminogeninę situaciją, kadangi dalis nusikaltimų nėra užregistruojama. Taip atsitinka ir dėl nepasitikėjimo teisėsauga, ir bijant nusikaltėlių keršto, ir vengiant viešumo.
Vyriausybės spaudos tarnybos teigimu, siekiant efektyviai ir kompleksiškai vykdyti visas nusikaltimų prevencijos ir kontrolės priemones, numatoma gerinti užimtumą, koreguoti šeimos, jaunimo, švietimo politiką. Daugiau dėmesio žadama skirti teisės aktų leidybai, baudžiamajai ir bausmių vykdymo politikai. Tikimasi, kad programoje numatytos priemonės pagerins ir paspartins bausmes atlikusių asmenų resocializaciją, nusikaltimų aukų socialinę bei teisinę apsaugą.