Irena ZUBRICKIENĖ
Vieni - pasmalsauti, kiti - pažaisti, treti - vogti. Dėl tokių tikslų pašaliniai asmenys tampa skaudžių nelaimių liudininkais ir aukomis, kai ryžtasi priartėti prie pavojingų elektros įrenginių, prie kurių net patys elektros specialistai kartais "įsidilgina". O statistikai negailestingai skaičiuoja: pernai elektros pastotėje mirtį prisišaukė vienas toks bebaimis Raseinių rajone, užpernai - Pakruojo, 2005-aisiais - po vieną smalsuolį Kauno, Šilutės ir Tauragės rajonuose, 2004-aisiais - Klaipėdoje...
Virto gyvu fakelu
Praėjusią savaitę tokia nelaimė įvyko Vilkaviškio rajone. Gižų kaime gyvenantis ūkininkas Audrius Navickas, mechaninėse dirbtuvėse remontuodamas techniką, popietę išgirdo keistą garsą, primenantį sprogimą, ir pažvelgė į tą pusę, kur prieš keletą minučių buvo matęs lakstančius 2 berniukus. Pamatęs apstulbo: ant netoliese esančios elektros pastotės stovėjo vaikas, kurį nuo liemens į viršų gaubė liepsna. Kitas mažametis stovėjo apačioje, bet netrukus jis, turbūt labai išsigandęs, spruko kuo toliau.
Ūkininkas šaukė degančiam vaikui, kad jis šoktų nuo pastotės, o pats, rinkdamas Gižų seniūno Romo Kučiausko telefono numerį, metėsi į nelaimės vietą. Berniukas, vietos daugiavaikės šeimos atžala Aivaras K. (9 m.), jau gulėjo žolėje, nušokęs nuo maždaug pustrečio metro aukščio metalinės pastotės, ir aimanavo, verkė. Viršutiniai berniuko drabužiai buvo visiškai nudegę, o kūnas apanglėjęs nuo liepsnos. Vaikas buvo sąmoningas ir, atpažinęs kaipmat atvažiavusį seniūną, nenustodamas verkti, klausė, kas jam nutikę ir kodėl skauda. Anot seniūno, berniukas buvo ištiktas šoko. Suimti save į rankas reikėjo ir pačiam R. Kučiauskui, nutarusiam, kad negalima delsti nė vienos minutės.
Į ligoninę vežė pats
Vyrai įkėlė nelaimėlį į seniūno mašiną, ir seniūnas leidosi Vilkaviškio ligoninės link - kiek per 10 kilometrų. Vyras vairavo pažeisdamas Kelių eismo taisykles - gerokai viršijo greitį, tačiau dėl vaiko, kuris ir toliau rėkė iš skausmo, rizikavo. Net pamatęs policijos ekipažą R. Kučiauskas nestabtelėjo - pasidavė likimui. Važiuodamas seniūnas dar paskambino į ligoninę ir pranešė, kad ruoštųsi priimti stipriai apdegusį berniuką. Po kokių 6 - 8 minučių vaikas jau buvo pristatytas.
Vilkaviškio medikai, nustatę, kad Aivaras nudegęs 50 procentų kūno, suteikė skubią pagalbą ir išgabeno vaiką į Kauno medicinos universiteto klinikas. Ten specialistai įsitikino, kad liepsnos palietusios ir kvėpavimo takus, tad nudegimo laipsnį liudijantis rodiklis pasikeitė - net 90 procentų apdegusio kūno. Kauno medikai ir po 3 parų tebetvirtino, kad Aivaro sveikatos būklė labai sunki, neprognozuojama, jo gyvybinės funkcijos palaikomos dirbtinės aparatūros pagalba ir nuolat leidžiami stiprūs vaistai, malšinantys skausmą. Manoma, kad apatinės kūno dalies liepsnos neapėmė dėl to, jog berniukas avėjo guminiais batais, tačiau elektrikai linkę perspėti, kad ir tai - ne išsigelbėjimas nuo stipraus elektros smūgio.
Sugundė užmesta piniginė?
Ką vaikai veikė žmonių paprastai nelankomoje nuošalioje elektros pastotės teritorijoje, apaugusioje itin aukštomis žolėmis? Manoma, kad tuos keliasdešimt metrų nuo namų jie žaisdami nuklydo atsitiktinai, genami vaikiško smalsumo. Taip pat dabar kalbama, kad ant elektros pastotės kažkieno buvo užmesta piniginė - ar norint įsitikinti, kaip reaguos sujudintas elektros laukas, ar atsikratant vagystės įkalčio. Piniginė buvo gerai matyti - ji galėjo suvilioti Aivarą. Vaikas lengvai priėjo prie metalinės pastotės, patogiai užlipo užsikabindamas už durų spynos, rankenos ir atsikišusios briaunos, o tada, anot specialistų, jam net nebuvo būtina prisiliesti prie pačių elektros laidų - užteko priartėti prie jų bent per 10 centimetrų, nes čia teka aukštos įtampos (10 000 voltų stiprumo) elektros srovė.
Aivaras - 5 vaikus auginančios socialinės rizikos šeimos atžala, Gižų pagrindinės mokyklos ketvirtokas, labai smalsus ir aktyvus berniukas. Mažiausiam šeimos vaikui - vieneri metukai. Šeima gyvena buvusioje mechaninių dirbtuvių dispečerinėje. Nelaimės metu motina buvo namuose, o tėvas - darbe.
Nelaimę mačiusiam Aivaro draugui, taip pat patyrusiam didžiulį stresą, rimtesnės medikų pagalbos neprireikė, berniukas kitą dieną jau sėdėjo pamokose. Gižų K. Baršausko pagrindinės mokyklos direktorė Asta Grinevičienė "Akistatai" sakė, kad po nelaimės mokykloje dar kartą buvo kalbama su mokiniais apie aplinkui tykančius pavojus ir būtiną saugų elgesį. Pedagogė patikino, kad atokiau nuo Gižų centro esanti elektros pastotė tikrai niekada nebuvo vaikų pamėgtas žaidimų objektas.
Dažniau nukenčia vagiliaudami
Pernai lygiai taip pat, motinai būnant darbe, "patikrinti" elektros pastotę Šikšnių kaime (Raseinių r.) sumanė netolimo Girkalnio kaimo gyventojai - Artūras J. (13 m.) ir keleriais metais vyresnė jo sesuo. Jiedu turėjo tikslą - rasti spalvotųjų metalų ir pardavus užsidirbti. Artūras, nulaužęs spyną, įsibrovė į elektros pastotę ir apsižvalgęs prisilietė prie laidų. Matyt, paauglys nenusimanė, kad jais teka aukštos įtampos srovė. Kai atokiau stovėjusi sesuo pamatė, kad brolis purtomas, ji išsigandusi spruko ieškoti pagalbos. Tačiau elektros mirtinai traumuotam Artūrui niekas nebegalėjo padėti.
"Elektrinė pagunda" - aliuminio laidai - prieš 3 metus skaudžiai nutvilkė ir Sugintų kaimo (Šilutės r.) gyventoją Nerijų N. (15 m.). Paauglys, nepaisydamas, kad iš veikiančios elektros pastotės atiteka srovė į aukštos įtampos oro linijos laidus, vėlų vakarą su draugu sumanė įlipti į elektros stulpą Venckų kaime ir geležiniu pjūklu nupjauti laidą. Paauglys nepabūgo aukščio ir net buvo pasirūpinęs specialiais batais, kad kaip tikras elektrikas įliptų į stulpą. Tačiau prisiliesti prie laidų smalsuolis nespėjo - elektros srovė trenkė per atstumą. Ji ne tik nudegino Nerijui vieną ranką ir koją, bet ir bloškė bebaimį žemėn. Krisdamas iš 5 metrų aukščio, Nerijus susilaužė raktikaulį ir sunkiai susižalojo stuburą, nebejautė kūno žemiau krūtinės. Medikai iškart prognozavo, kad vaikinas gali likti paralyžiuotas visą gyvenimą. Žemaičių Naumiesčio seniūnijos darbuotojos "Akistatai" patvirtino: kiek susveikęs Nerijus sugrįžo iš ligoninės, tačiau judėti galėjo tik sėdėdamas rateliuose. Vėliau šeima išvyko gyventi į užsienį.
Tais pačiais metais vagišių elektra nubaudė ir Baltrušaičių kaime (Tauragės r.). Vietos gyventojas Romas Š. (20 m.), įlindęs į elektros pastotę, tikėjosi prisirinkti vario. Vaikinas jautėsi drąsiai, nes niekada nebijojo ugnies - net buvo kalėjęs už 2 tyčinius padegimus ir dėl to vadinamas piromanu. Romas išplėšė pastotės užraktą ir krapštėsi viduje tol, kol buvo mirtinai traumuotas aukštos įtampos srovės. Nutrenktą vaikiną aptikęs žmogus buvo ištiktas šoko - pirmiausia jis pajuto svilėsių kvapą, o tada pamatė pastotės palubėje žiojėjančią skylę, kurioje kyšojo apdegusios žuvusio Romo kojos.
Klaipėdoje, vogdamas aliuminio laidus iš apleistoje ganykloje esančios elektros pastotės, 2005-aisiais žuvo 21 metų klaipėdietis. O kiek anksčiau Pagėgių (Tauragės apskr.) gyventojas (27 m.), neleistinai krapštęsis pastotėje, buvo nutrenktas ir liko gyvas, bet neteko abiejų plaštakų - šias teko amputuoti beveik iki alkūnių. Po to nelaimėlis įsikūrė Klaipėdoje ir gyvena prašinėdamas išmaldos.
Smalsuoliai įveiktų ir tvoras
Gižų kaimo, kur užfiksuotas paskutinis tragiškas įvykis prie elektros pastotės, gyventojų nuomone, tokie pavojingi elektros įrenginiai, nors jie ir būna užrakinti, turėtų būti aptverti aukštomis tvoromis - ir nelaimių nebūtų, ir laidų ar alyvos vagysčių iš pastočių ir transformatorinių sumažėtų. Tačiau "Akistatos" kalbinti elektros įrenginių specialistai tvirtino, kad tokių pastočių aptverti nereikalaujama, nes pati jų aplinka pavojaus gyvybei nekelia, o brautis į pastotės vidų ar lipti ant viršaus draudžia perspėjantys grėsmingi užrašai. Esą tam, kuris norės patekti į pastotę, nekliudys nei kelios spynos, nei aukštos tvoros.
Mūsų žmonėms, kone visada įžvelgiantiems netvarką tik Lietuvoje, elektrikai linkę priminti prieš metus Vokietijoje išgarsintą nelaimę, kai elektra nutrenkė pastotėje vagiliavusį iš Kazachijos kilusį vokietį (32 m.). Vyrui irgi nereikėjo įveikti jokių tvorų. Jo stipriai apdegęs ir pajuodęs kūnas buvo aptiktas atsitiktinai. Šalia palaikų - žnyplės kabeliams karpyti ir krūva jau pavogtų kabelių. Vagišius gviešėsi varinio kabelio, kuriuo tekėjo 10 000 voltų srovė, tačiau buvo nutrenktas ir apdegė taip stipriai, kad atpažinti teko tik pagal pirštų antspaudus, nes viena ranka buvo likusi neapdegusi - ji elektros smūgio buvo tiesiog nuplėšta.
Saugiausia - saugotis
"Akistatos" paklaustas, kaip išvengti nelaimių dėl elektros įrenginių, "Rytų skirstomųjų tinklų" Elektros tinklo direktorius, valdybos narys Valdas BANCEVIČIUS atsakė:
- Mūsų bendrovė savo aptarnaujamoje teritorijoje užtikrina elektros tinklo įrenginių saugumą, patikimumą, tinklų priežiūrą ir plėtrą. Didelė bendrovės investicijų dalis taip pat nukreipta į saugumo sprendimų diegimą. Nuolat stebime elektros tinko įrenginių techninę būklę, prižiūrime jų užraktus, apie pavojų ir gyvybei pavojingą elektros įtampą asmenis įspėja ant transformatorinių esantys ryškūs ženklai. Sudėtingesniems įrenginiams - transformatorių pastotėms - taikomi griežtesni saugumo reikalavimai. Į juos montuojamos signalizacijos, judesių davikliai, statomos stebėjimo kameros, taikomos kitos saugumo priemonės.
Gižų transformatorinė irgi buvo techniškai tvarkinga. Berniukas nepaisė griežtai draudžiančių prie įrenginio priartėti ženklų, ir toks jo elgesys sukėlė baisius padarinius.
Norėdami išvengti panašių nelaimingų atsitikimų, kurių metu nukenčia vaikai, nuo 2006 metų pavasario kartu su pedagogais įgyvendiname socialinę-edukacinę programą "Būk atidus". Šios programos tikslas - vaikams patrauklia informacijos pateikimo forma papasakoti, kaip saugiai elgtis su elektros įrenginiais buityje ir už namų ribų. Teatralizuotų pamokėlių metu kalbama ir apie pavojų keliančius elektros įrenginius, kurie paženklinti specialiais simboliais - žaibu geltoname trikampyje. Vaikams pasakojame, kad nevalia žaisti prie elektros įrenginių, laidyti aitvarų prie elektros laidų, artintis prie statybviečių bei iškastų griovių. Aptariamos įvairios situacijos, diskutuojama apie gresiantį pavojų, kaip jo galima išvengti ir į ką reikia kreiptis ištikus nelaimei. Vaikams dovanojamos specialiai projektui sukurtos knygelės, taip pat plakatai su pažymėtomis pavojingomis situacijomis. Mūsų bendrovės teritorijoje jau aplankyta daugiau nei 100 mokyklų ir pravesta apie 350 pamokų pradinukams. Projektas ir toliau plėtojamas, artimiausiu metu visą informaciją numatoma perkelti į elektroninę erdvę.
Prašome visų gyventojų nenumoti ranka į šią problemą ir pastebėjus vaikus, žaidžiančius šalia elektros įrenginių, būtinai juos įspėti apie pavojų. Apie tai, taip pat kaip ir apie gedimus, vagystes ar kitus įsilaužimus į elektros įrenginius, prašome nedelsiant pranešti policijai ar bendrovei informacijos telefonu 1802.
Eugenijaus NAIKELIO nuotr.:
- Elektros pastotė - pavojaus šaltinis
2008 09 26