• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slovėnai didžiuojasi įsivedę eurą

Giedra AKAVICKIENĖ

Šiemet euras tapo oficialia Slovėnijos Respublikos valiuta. Slovėnija - pirmoji iš naujųjų Europos Sąjungos narių, įsivedusi eurą, taip pat 13-oji euro zonos narė. Tuo tarpu Lietuva, praradusi galimybę kartu su Slovėnija nuo šių metų sausio įsivesti eurą, grįžo prie naujų euro įvedimo planų ir strategijų.

REKLAMA
REKLAMA

Jau nuo 2006 m. kovo 1 d. prekių ir paslaugų kainas privalu buvo rodyti tolarais ir eurais. Tuo buvo siekiama, kad vartotojai priprastų prie kainų eurais, o prekybininkai specialiai nekeltų kainų tik įvedus eurą.

REKLAMA

Du mėnesius slovėnų pinigai tolarai į eurus visuose bankuose buvo keičiami nemokamai. Po kovo 1 dienos nemokamai valiutą galima išsikeisti tik Nacionaliniame Slovėnijos banke. Banknotų pakeitimui termino nėra, o monetos bus keičiamos iki 2016 metų pabaigos.

Nacionalinės valiutos pakeitimas toks greitas todėl, kad slovėnams euras gerai pažįstamas, ypač dėl šalies kaimynystės su euro zonos narėmis Austrija ir Italija. Prieš įvedant eurą didžioji dauguma šalies gyventojų (daugiau nei 90 proc.) jau buvo matę eurų banknotus ir monetas, dauguma jų buvo jais naudojęsi.

REKLAMA
REKLAMA

Slovėnijoje kainos panašios kaip ir Lietuvoje. Benzino litras kainuoja 0,9 euro (3,1 Lt), geriamojo vandens butelis - eurą (3,45 Lt), duona - 1,16 euro (4 Lt), butelis alaus - 0,7 euro (2,4 Lt), alaus bokalas bare - 1,7 euro (6 Lt), kavos puodelis - eurą (3,45 Lt), užkandis gatvėje - 1,7 euro (6 Lt). Vidutinė maisto kaina užkandinėse - 5-10 eurų (17-35 Lt), vidutinės klasės restoranuose - 10-20 eurų (35-70 Lt), geruose restoranuose - 20-50 eurų (70-173 Lt), kompleksiniai pietūs - apie 7 eurus (24 Lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Slovėnija gerokai lenkia Lietuvą žmonių uždarbiu. Minimalus darbo užmokestis Slovėnijoje yra 512 eurų (1766 Lt), vidutinis darbo užmokestis - 800 eurų (2760 Lt).

Tuo tarpu mūsų šalyje minimalus darbo užmokestis tik 600 Lt (174 eurai) - vienas iš mažiausių visoje Europos Sąjungoje, o tai sukelia tokias emigraciją bei darbo jėgos trūkumą stabdo šalies socialinės gerovės ir ekonominės plėtros potencialo didėjimą. Vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje sudaro daugiau kaip 1700 litų (493 eurų).

REKLAMA

Gyvenimu patenkinti slovėnai nelinkę emigruoti ne tik į svečias šalis, bet net iš kaimo į miestą. Kur gimė, ten ir gyvena visą gyvenimą.

Beje, Slovėnijoje, kurią nuo Lietuvos skiria maždaug 1500 kilometrų, gyvena apie 20 lietuvių, tarp jų - ir Lietuvos žurnalistų delegacijai vertėjavusi Ieva Lauraitytė, kuri čia studijuoja ir dirba. Vardydama Slovėnijoje gyvenimo privalumus, lietuvaitė pabrėžė dideles socialines garantijas. Daug ką pasako faktas, kad Slovėnijoje mokslas nemokamas, o dirbantys studentai atleidžiami nuo pajamų mokesčio.

Slovėnijos sostinė Liubliana traukia turistus.

Nuo pat pradžių slovėnai buvo teigiamai nusiteikę dėl euro įvedimo.

Euro įvedimo reklaminei kampanijai Slovėnijoje skirta 2 mln. eurų.

Dvigubas kainų (tolarais ir eurais) žymėjimas padėjo garantuoti, kad prekybininkai specialiai nekeltų kainų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų