• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Kongreso bibliotekos parengta skaitmeninio šalies paveldo apsaugos programa siekia ateities kartoms išsaugoti sparčiai besikeičiantį ir neretai be pėdsakų išnykstantį Voratinklio turinį. Tačiau saugoti skaitmeninę šalies istoriją yra nepigus dalykas: apskaičiuota, kad Nacionalinei skaitmeninės informacijos infrastruktūros ir apsaugos programai įgyvendinti prireiks 100 mln. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pirmasis žingsnis šia kryptimi jau žengtas - JAV Kongresui pateiktas nacionalinės bibliotekos parengtas skaitmeninės istorijos “konservavimo” planas. Tokios programos kūrimą JAV įstatymų leidėjai inicijavo dar 2000 m. Kongreso nariai mano, kad skaitmeniniai dokumentai turėtų būti saugomi kompiuterinėse saugyklose lygiai taip pat rūpestingai, kaip ir popieriniai spaudiniai dabartinėse bibliotekose. Tai būtinas, tačiau labai ambicingas resursų prasme uždavinys: pasak “Washington Post”, populiari interneto paieškos sistema “Google” yra suindeksavusi apie 3 mlrd. tinklapių.

REKLAMA

Kaip atrinkti, kurie iš jų neabejotinai yra JAV skaitmeninės istorijos dalis ir kaip efektyviau organizuoti jų saugojimą, jei tinklapių turinys nuolat keičiasi?

JAV Kongreso bibliotekos duomenimis, vieno interneto tinklapio vidutinė “gyvenimo trukmė” tėra vos keli mėnesiai. Iš viso 1998 m. sukurto Voratinklio turinio beveik pusė išnyko iki 1999 m. Baimindamasi dėl skaitmeninio paveldo ateities Kongreso biblioteka jau prieš kurį laiką ėmėsi saugoti archyve Kongreso tinklapius. Šiuo metu jame sukaupta apie 8 mln. pavadinimų įvairaus pobūdžio dokumentų kolekcija.

Kongresui pateiktas skaitmeninio paveldo išsaugojimo programos vykdymo planas numato, kad elektroninių dokumentų atrankos ir saugojimo infrastruktūrai sukurti bus skiriama 20 mln. dolerių. Dar 75 mln. Kongreso biblioteka ketina gauti iš privačių rėmėjų. Pirmajame programos vykdymo etape, kuris gali trukti iki penkerių metų, numatoma sukurti skaitmeninių dokumentų katalogizavimo ir saugojimo sistemą bei nacionalinį skaitmeninio paveldo fiksavimo tinklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų