Žinia apie meningito protrūkį Baltarusijoje pasėjo nerimą ir kaimyninėse šalyse. Gyventojai pageidauja daugiau sužinoti apie šią ligą.
Meningitas, kaip informuoja Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro specialistai, yra smegenų dangalų uždegimas, kurį gali sukelti įvairios etiologijos sukėlėjai - bakterijos bei virusai.
Centro gydytoja Dalia Rokaitė patikslina, kad bakterinį (pūlingą) meningitą sukelia meningokokai, pneumokokai, rečiau - kitos bakterijos. Bakterinis meningitas paprastai pasireiškia retai, tikimybė juo susirgti priklauso nuo individualaus organizmo atsparumo.
Virusinis (serozinis) meningitas yra lengvesnės formos nei bakterinis. Dažniausi virusinio meningito sukėlėjai - enterovirusai, plintantys kaip žarnyno infekcija fekaliniu-oraliniu būdu, tačiau gali plisti ir oro lašeliniu būdu. Infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Virusai gali būti perduodami per maistą, vandenį ar aplinkos daiktus. Enterovirusai jautrūs dezinfekcinėms medžiagoms, turinčioms chloro, buitinėms sintetinėms plovimo priemonėms. Šių virusų sukeltas serozinis meningitas pasižymi nesunkia eiga ir palankia ligos baigtimi.
Enterovirusų epideminiai protrūkiai yra cikliški, pasitaiko kas 7-9 metus, vykstant natūraliam epidemiologiniam procesui. Persirgus įgyjamas patvarus specifinis imunitetas.
Lietuvoje 2003 m. balandžio mėn. (kaip ir 2002 m. per tą patį laikotarpį) nustatyti 9 susirgimų virusiniu meningitu atvejai, sausio - balandžio mėn. - 34 atvejai (2002 m. per tą patį laikotarpį - 27).
Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras rekomenduoja maudytis tik tose vietose, kur kontroliuojama vandens švara, taip pat saugotis, kad vandens nepatektų į burną. Maisto gamybai naudoti tik švarų vandenį.
Vaikų ugdymo ir mokymo įstaigoms patariama gerai vėdinti ir valyti patalpas, siekti, kad vaikai laikytųsi asmens higienos, įdėmiai stebėti jų sveikatos būklę.
Atsiradus ligos požymių - pakilus temperatūrai, pajutus stiprų galvos skausmą, prasidėjus vėmimui - nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos.
ELTA