Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) palankiai įvertino naftos milžinės "Royal Dutch/Shell" įsipareigojimą netirti ir neeksploatuoti naftos bei gamtinių dujų telkinių į pasaulio kultūros paveldo sąrašą įtrauktose teritorijose.
"Šis pirmas žingsnis pripažįstant išskirtinę universalią pasaulio paveldo, kurio, jei jis būtų sunaikintas, visiškai neįmanoma pakeisti, vertę aiškiai rodo "Shell" ryžtą tęsti pasaulio paveldo išsaugojimą ne vien žodžiais, bet ir darbais", - sakė UNESCO pasaulio paveldo centro direktorius Francesco Bandarinas (Frančeskas Bandarinas).
Šiuo metu į pasaulio kultūros paveldo sąrašą yra įtrauktos 754 vietos. Iš jų 582 laikomos vertingomis kultūros, 149 - gamtos, o 23 - ir vienu, ir kitu požiūriais. 35 vietos patenka į pasaulio paveldo, kuriam gresia pavojus, sąrašą. 17 šio sąrašo vietų yra vertingos gamtos požiūriu.
"Shell" apie savo naująjį įsipareigojimą paskelbė po to, kai praėjusią savaitę Kasybos ir metalų tarptautinė taryba, vienijanti penkiolika didžiausių pasaulyje šio sektoriaus bendrovių, įsipareigojo netirti ir neeksploatuoti į pasaulio kultūros paveldo sąrašą įtrauktų teritorijų.
"Shell" vykdaomųjų direktorių komiteto pirmininkas seras Philipas Wattsas (Filipas Votsas) pareiškė, kad naujasis įmonės įsipareigojimas rodo, jog "atėjo laikas šį požiūrį pastūmėti žingsniu į priekį".
"Pagal Pasaulio paveldo konvenciją gerai suprantama ir oficialiai pripažinta vietų nuo Didžiojo koralų rifo (Australijoje) iki Didžiojo kanjono (Jungtinėse Valstijose) kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės išskirtinė vertė, - sakė Ph. Wattsas. - Šias vietas remiančios aiškios sistemos, taisyklės ir procesai yra svarus geros praktikos pavyzdys, tikiuosi, kad tokį pat aiškumą galima įgyvendinti ir kitų saugomų teritorijų atžvilgiu".
ELTA