Giedrė POTELIŪNAITĖ
Trakai - pamėgta turistų ir vestuvininkų vieta. Gražūs vaizdai ir gausybė lankytinų vietų vilioja žmones čia praleisti laisvalaikio, atsivežti savo draugus iš užsienio, ar tiesiog praleisti romantišką vakarą su antrąja puse.
Tačiau pasigrožėję Trakų pilimi ir pavalgę kibinų, daugelis suka namų link ir retas kuris žino, kad visai šalia yra Senieji Trakai, kuriuose taip pat verta pabuvoti. Spėjama, kad Senieji Trakai galėjo būti įkurti 1040 metais - tikriausiai tai padarė didysis kunigaikštis Gediminas. Čia Vytauto Didžiojo gimtinė.
Šimtmečius sekama romantiška istorija apie tai, kaip Kęstutis sutiko nepaprasto grožio Birutę ir paprašė už jo tekėti. Tačiau šventosios ugnies saugotoja vaidilutė atsisakė, todėl Trakų kunigaikštis ją pagrobė, parsigabeno į Senuosius Trakus ir vedė. Tai įvyko apie 1349 metus.
Spėjama, kad Kęstutis tuomet vedė antrą kartą. Iš šios santuokos gimė trys sūnūs - Vytautas, Tautvilas ir Žygimantas - bei trys dukterys - Miklausė, Danutė ir Ringailė.
1405 metais Vytautas Didysis savo gimtojoje pilyje įkurdino vienuolius benediktinus. Benediktų vienuolyno pastatai yra išlikę iki šių dienų.
Senųjų Trakų pilis - kovų su kryžiuočiais liudininkė. 1391 metais ji buvo sugriauta ir nebeatstatyta, mat pastačius pilis Naujuosiuose Trakuose, Senųjų Trakų pilis neteko reikšmės. Šiandien jos vietoje - XIX amžiaus pabaigoje statyta neogotikinė bažnyčia.
Pasak legendų, Senųjų Trakų bažnyčiai Vytautas Didysis padovanojo švenčiausios Mergelės Marijos su kūdikiu paveikslą. 1859 metais paveikslas buvo perkeltas į Vilniaus arkikatedrą ir joje saugomas iki šiol.
Šiandien į Senuosius Trakus palydės 1998-2000 metais Trakų istorinio nacionalinio parko įrengtas Vytauto Didžiojo kelias. Pastatyti šv. Jurgio, šv. Kazimiero, Pietos, Pabėgimo į Egipto, Kęstučio ir Birutės, švč. Mergelės Marijos su kūdikiu, šv. Kotrynos, šv. Benedikto ir Vytauto Didžiojo koplytstulpiai.