• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors notarai dažnai kartoja, kad apie savo paliksimą turtą reikia galvoti, kol esi sveikas ir jaunas, vis dėlto Lietuvoje į notarą dėl kitiems atiteksiančio turto dažniausiai kreipiasi jau garbaus amžiaus sulaukę žmonės. Teikdami teisines konsultacijas senyvo amžiaus žmonėms, notarai dažnai aiškina, kas yra renta, turto dovanojimas, išlaikymas iki gyvos galvos ir testamentas.

REKLAMA
REKLAMA

"Jeigu noriu, kad mano turtas atitektų vienam iš mano vaikų, ką geriau rašyti - testamentą ar dovanojimo sutartį? O gal geriau sudaryti rentos sutartį? Kas yra išlaikymas iki gyvos galvos ir kada tokio dokumento jokiais būdais nepasirašyti? Tai klausimai, kurie visada domina garbaus amžiaus sulaukusius vyrus ir moteris", - teigia Vilniaus r. 1-ojo notarų biuro notarė Dalija Svirbutienė. Žmonėms paprastai rūpi ir kam atiteks jų turtas, jei testamentas nebus parašytas ir patvirtintas pas notarą.

REKLAMA

Testamentas ir išlaikymo iki gyvos galvos sutartis - tai du visiškai skirtingi teisinių santykių reglamentavimo būdai. Testamentu asmuo išreiškia savo valią, kam po jo mirties turėtų atitekti jo turtas. Testamentą galima bet kada keisti, priklausomai nuo besikeičiančių aplinkybių. Jį sudaryti galima pas bet kurį Lietuvos notarą.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu išlaikymo iki galvos sutartimi žmogus jau nuo šios sutarties sudarymo momento perduoda nuosavybės teises į savo turtą kitam žmogui - vaikams, rūpintojams, visiškai svetimiems žmonėms su sąlyga, kad tie rūpinsis ir finansiškai išlaikys jį iki gyvos galvos, t.y. iki pat turtą atiduodančiojo mirties. Išlaikymas iki gyvos galvos garantuoja, kad prižiūrės asmenį, rūpinsis gyvenamąja patalpa, maistu, drabužiais. Išlaikymas gali būti teikiamas ir periodinėmis išmokomis. "Sudaręs testamentą, žmogus ir toliau lieka savo turto savininku, bet neturi jokių garantijų, kad sugebės išlaikyti tą turtą bei save. O sudaręs išlaikymo iki gyvos galvos sutartį, žmogus netenka nuosavybės, tačiau gauna garantijas, kad jis bus aprūpintas iki paskutinės gyvenimo dienos,"- aiškina notarė Dalija Svirbutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Notarė Dalija Svirbutienė sako, kad notaro pareiga - kvalifikuotai išaiškinti visų šių pasirinkimų esmę ir leisti žmogui, jau po kokybiškos konsultacijos, teisingai apsispręsti. Tačiau gali būti, kad notaras ir netvirtins testamento arba atsisakys savo vardu ir valstybės antspaudu patvirtinti, pavyzdžiui, rentos sutartį.

REKLAMA

"Notaras - ne tik teisininkas. Jis taip pat turi įvertinti ir žmogaus sveikatos būklę bei sąmoningumą. Nesvarbu, jei senolis prikaustytas prie patalo - svarbu, kad jo protas būtų aštrus ir valia laisva", - įsitikinusi notarė Dalija Svirbutienė. Išsamiau apie senyvų žmonių rūpesčius, kuriuos padeda spręsti notarai, Dalija Svirbutienė pasakos jau rytoj, rugsėjo 11 d., LTV laidoje "Labas rytas". Teisinės konsultacijos pradžia - 6.50 min.

Gabija Vitkevičiūtė Lietuvos notarų rūmai atstovė viešiesiems ryšiams Tel. 2 61 55 30 Mob. tel.: +370 618 58833 El. paštas: [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų