"Veiklos sritis: teisė, specialybė: detektyvai, darbovietės: nuosekli ir kryptinga veikla, konfidencialumą ir diskretiškumą pažadu", - internete skelbiasi 38 metų vilnietis teisės magistras Viktoras. Seklio paslaugą siūlantis vyriškis asmeninių savybių skiltyje nurodo vienintelę - žmoniškumas.
"Detektyvo darbas visiškai neatitinka to, ką matote kino filmuose. Viskas kur kas pragmatiškiau", - jau pokalbio pradžioje romantikos šydą nuplėšia Viktoras. Jo nuomone, didelė dalis užsakovų, ieškančių seklių pagalbos, yra suklaidinti televizijos pseudodetektyvinių laidų, pateikiančių su realybe visiškai prasilenkiantį seklių įvaizdį. "Tokios laidos - visiškas šou. Žmonėms suteikiama nepagrįstų lūkesčių, kad privatūs sekliai yra nežemiški džeimsai bondai, besinaudojantys ultrašiuolaikinėmis technologijomis, galintys susekti žmogų, šunį, surasti pamestą žiedą. Tikriesiems tos profesijos atstovams gėda žiūrėti tokias laidas", - tikina Viktoras.
Devintus metus ta veikla užsiimantis vyriškis užsakymų stygiumi nesiskundžia, tačiau pripažįsta: klientai eilėje taip pat nesistumdo.
Viktoras paneigia mitą, kad seklių dažniausiai ieško jausmų audroje pasiklydusios moterys. Tačiau net 60 proc. užsakymų - dėl neištikimybės.
Pastaraisiais metais detektyvų sekimo objektais tampa vis daugiau paauglių. Tėvai nori žinoti, kur, kaip ir su kuo jų vaikai leidžia laiką. "Anksčiau tokie užsakymai būdavo reti ir pavieniai. Tačiau dabar tėvų dėmesys šiai problemai gerokai didesnis nei prieš trejetą metų", - pažymi Viktoras. Tokių užsakymų gausą seklys sieja su didėjančiu psichotropinių medžiagų populiarumu. "Išaugo ta žmonių karta, kuriai žodis "narkotikas" tapo dar kasdieniškesnis nei duona. Augant mūsų kartai psichotropinės medžiagos buvo nusikalstamo pasaulio dalis, dabar jos jau virto laisvalaikio praleidimo būdu", - mano detektyvas. Deja, tėvus bauginantys įtarimai, kad mylimas vaikas klimpsta į narkotikų liūną, dažniausiai pasitvirtina.
Įsitikinusiuosius, kad privatus seklys patenkins bet kurio užsakovo smalsumą, Viktoras turi nuvilti. Nors šios veiklos nereglamentuoja teisės aktai, tačiau ir tarp ja besiverčiančių žmonių egzistuoja nerašytas garbės kodeksas. Pasak Viktoro, profesionalus seklys niekada nerizikuos savo vardu ir nesiims užsakymo neįsitikinęs, kokiu tikslu bus panaudota jo surinkta informacija.
"Visą laiką į problemą reikia žiūrėti plačiau - įvertinti ne tik sekamą žmogų, bet ir užsakovą. Jei kyla abejonių, kad visame tame gali būti kas nors nešvaraus, verčiau tokio darbo nesiimti. Privatus seklys privalo jausti atsakomybę ne tik už savo klientą, bet ir už sekamą objektą", - pabrėžė pašnekovas.
Profesionalus privatus seklys klientui atskleidžia kortas tik įsitikinęs, kad šis sugebės faktus vertinti adekvačiai. Viktoras neslepia nuostabos savo kolegomis, kurie vieną po kitos pasakoja istorijas, kaip iškilus į viešumą meilės nuotykiams sutuoktiniai vienas kitam kimba į plaukus. "Stengiuosi faktus sušvelninti. Blogą naujieną irgi galima pasakyti "minkštai", - savo darbo spalvų netirština privatus seklys.
Viktoras neslepia: seklių paslaugos kainuoja nemažai. Didžiausias jam paklotas atlygis siekia 120 litų už valandą. Tiek buvo sumokėta už susektą neištikimą partnerį.
Įsitikinęs, kad pinigai, kad ir kiek jų būtų, niekada nebus svarbiau už sąžinę, Viktoras tvirtina dirbęs ir be jokio užmokesčio, kai į jį kreipėsi viltį surasti dingusį sūnų praradusi motina.