Vida VENCLOVIENĖ
Tadžikistano šiaurėje esančios Sogdijsko srities prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą dviems Isfarinsko rajono gyventojams už nepilnametės mergaitės ištekinimą. Tiesa, apskrities prokuratūros darbuotojų teigimu kaltinimai tiek nuotakos, tiek jaunikio tėvams nebus pateikti - jie greičiausiai atsipirks tik piniginėmis baudomis.
Šiais metais tai pirmasis ir, ko gero, paskutinis atvejis, kai atsakomybėn patraukiami mažametės nuotakos artimieji. Tadžikistane ankstyvos santuokos labai paplitusios. Įstatymų pažeidėjai baudžiami tik piniginėmis baudomis.
Yra tokia sąvoka - "amžiaus konkurencija". Santuokai tinkamo amžiaus merginų vis daugėja. 18, 19, 20 metų ir mergina jau beveik neturi šansų konkuruoti su jaunesnėmis. Kiek anksčiau tėvai dukras stengdavosi kuo greičiau ištekinti dėl to, kad apsaugotų jas nuo išprievartavimų. Dabar jaunas nuotakos amžius suteikia jai galimybę greičiau susirasti vyrą. Kai kuriuose regionuose sėkmingiausias santuokinis amžius - 15, 16 metų.
30 metų Roilai Achmedovai iš pirmosios santuokos teliko tik vaizdajuostė, kurioje nufilmuota šeimyninė šventė. Fotografijos seniai sunaikintos, o vaizdajuostę ji retkarčiais peržiūri, kad prisimintų, kaip viskas buvo. Roilą ištekino, kai jai buvo vos 16. Dukros nuomonės tėvai neklausė. "Iki vestuvių savo būsimąjį vyrą mačiau tik vieną kartą, - prisimena Roila. - Jis atvažiavo pas mus į svečius ir aš nė nepagalvojau, kad tai mano jaunikis. Tekėti vertė mama. Įkalbinėjo, sakė, kad aplink vyksta karas ir gali nutikti taip, kad užėję kareiviai gali išprievartauti. Aš, aišku, priešinausi, tačiau mama iškėlė sąlygą: arba teki, arba susirenki daiktus ir išeini iš namų". Šeimyninis gyvenimas nesiklostė nuo pat pradžių. Tačiau iš draugių, tokių pat kaip ir ji, mažamečių nuotakų, patirties Roila žinojo - reikia pakentėti: "Bus sunku, bet vėliau priprasi". Nepriprato. Po 5 bendro gyvenimo metų Roila su vyru išsiskyrė. Dabar ji augina dukrą, kuri savo gyvenimo kelią rinksis savarankiškai, - taip nusprendė mama. "Jei tada kas nors iš brolių ar seserų būtų mane palaikę, aš nebūčiau tekėjusi, bet vyko karas ir aš savo motinai tokį jos poelgį atleidau, - kalba Roila. - O kas vyksta dabar? Ateina pas mergaites piršliai - ir tėvai net nemąstydami santuoką palaimina. Bijo, jog prabėgs metai kiti, ir dukros liks senmergės. Todėl tiek daug mažamečių nuotakų. Manoma, tokią nuotaką lengviau auklėti ir ji bus tokia, kokią ją nori matyti vyro namuose".
Ypatingi atvejai
Šalies įstatymų leidėjai nustatė santuokai tinkamą amžių - 17 metų.Tačiau šis įstatymas turi nedidelę pataisą: "ypatingais atvejais" amžiaus cenzas gali būti sumažintas. Kiek "ypatingas" bus kiekvienas toks atvejis, sprendžia vietos valdžia, o gauti tokią "ypatingo" atvejo pažymą visai nesunku. Pasak Sogdijsko srities prokuratūros darbuotojų, jaunikiai ieško kuo jaunesnių nuotakų, o tėvai stengiasi kuo greičiau dukras ištekinti.
Šie prasižengimai priskiriami nesunkių nusikaltimų kategorijai ir už juos laisvės atėmimas neskiriamas. Tadžikistano teisėsaugininkai iš valdžios reikalauja ankstyvas santuokas uždrausti. Paprastai tokios santuokos metrikacijos biure neregistruojamos, apsiribojama tik musulmoniškomis santuokos apeigomis. Dauguma mažamečių nuotakų neturi jokio išsilavinimo. Mergaitės taip auklėjamos. Jų niekas neklausia, ar jos pačios to nori. Parenka, tėvų manymu, tinkamą kandidatūrą ir ištekina. Mergaitės, neturėdamos kito pasirinkimo, dažnai ir pačios sutinka tekėti. Nes, kaip ir jos artimieji, baiminasi, kad neliktų senmerge. O ja, žmonių supratimu, tampama vos 20 metų sulaukus...