Besiplečianti Rusijos finansų rinka pritraukia vis daugiau Vakarų šalių investicinių bankų, todėl padidėjus konkurencijai turėtų kristi šių paslaugų įkainiai.
Šiemet gerokai pakilo su Rusija susijusių sandorių vertė. Informacijos tiekėjos "Dealogic" duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2002-ųjų laikotarpiu, įsigijimų ir susiliejimų vertė šalyje pašoko šešis kartus - iki 29,2 mlrd. JAV dolerių.
Pavyzdžiui, praėjusį ketvirtadienį paskelbtos 6 mlrd. dolerių vertės sandorio detalės. Pagal šį susitarimą "Morgan Stanley" ir "Merrill Lynch" konsultuota britų naftos milžinė BP sujungė savo valdomą "Sidanco" su Rusijos partnere TNK. Pastarąją dėl sandorio konsultavo "Goldman Sachs" ir "Alfa Bank".
Be to, per pirmus šešis šių metų mėnesius Rusijos bendrovių išleistų obligacijų vertė - 4,4 mlrd. dolerių - prilygo visų 2002-ųjų vertei.
Iki šiol investicinės bankininkystės įkainiai Rusijoje buvo gana aukšti. Pasak "Dealogic", bendrovės obligacijų išleidimas šiemet vidutiniškai atsieidavo 1,08 proc. emisijos vertės, arba maždaug dvigubai daugiau už 0,513 proc. lygį Vakarų Europoje. Tuo tarpu už didmeninę prekybą akcijomis Rusijos ir Vakarų Europos tarpininkams atitinkamai nubyra 0,25 proc. ir 0,05 proc. sandorių vertės.
Bankininkų teigimu, dabar didžiausia pyrago dalis tenka toms įmonėms, kurios liko Rusijoje nepaisydamos 1998 metų finansų krizės, būtent - UBS, "Citigroup", "Morgan Stanley", ING ir "Deutsche Bank". Manoma, kad savo veiklą Rusijoje plės ir kiti investiciniai bankai, tarp jų CSFB ir "Goldman Sachs". Kad tiriamos galimybės dirbti Rusijoje, taip pat minėjo "Barclays Capital" atstovė.
"Akivaizdu, jog obligacijų, akcijų bei susiliejimų ir įsigijimų srityse yra šiek tiek daugiau veiklos, todėl daugelis bankų, kurie neturi pakankamai išteklių, persvarsto savo strategijas", - pastebėjo Peteris O'Brienas (Piteris O'Brajanas) iš "Morgan Stanley" valdomos "Global Energy & Utilities Group".
Be to, pasak Peterio O'Brieno, investiciniams bankams reikia vietinių institucijų patirties, kadangi kai kurios Rusijos bendrovės tampa vis svarbesnės pasaulinėje rinkoje.
Savo ruožtu sustiprėjusi konkurencija ir kai kurių investuotojų gilesnės žinios apie Rusijos bendroves skatins įkainių mažėjimą. "Jau nebegalima imti 3 proc. nuo 100 mln. dolerių sandorio", - teigė vienas pavardės nenorėjęs minėti bankininkas.
Reuters-ELTA