Remigijus RAINYS
Valdančioji koalicija žada apmokestinti ne tik tarnybinius įmonių bei organizacijų automobilius - nuspręsta imti mokestį ir iš privačių automobilių savininku. Seime jau priimtas Mokesčio už juridinių asmenų valdomus automobilius įstatymas, kuriuo numatoma, jog už įmonių automobilius kitais metais teks mokėti po 150 litų į mėnesį. Ministras pirmininkas dabar gąsdina naujais sumanymais. Pranešama, kad nuo kitų metų vidurio ketinama apmokestinti visų gyventojų automobilius. Taigi, atvirkščiai nei teigė garsieji rusų humoristai Ilfas ir Petrovas, automobilis vėl taps ne susisiekimo priemone, o prabangos atributu.
Ko jau ko, o automobilių šalyje turime tikrai pakankamai. 2008 metų gruodžio pradžioje 1 087 192 fizinių ir 51 963 juridinių asmenų vardu buvo įregistruotos 2 103 928 motorinės transporto priemonės. Juridinių asmenų vardu buvo įregistruota 349 410 transporto priemonių (iš jų 171 593 buvo lengvieji (M1 klasės) automobiliai. Fizinių asmenų vardu įregistruoti 83 procentai (1 754 518) visų motorinių transporto priemonių.
Anaiptol ne visi šie automobiliai dar važinėja mūsų keliais. Dalis jų jau seniai parduoti į užsienį, o kiti rūdija privačių ar daugiabučių namų kiemuose, neretai užgriozdindami ir taip ankštas stovėjimo aikšteles. Tačiau ne visi jų savininkai pasirūpino, kad Lietuvoje neeksploatuojamos ar net jau išardytos transporto priemonės būtų išregistruotos, todėl jiems gresia ne tik būsimieji mokesčiai, bet ir jau galiojančių įstatymų numatytos piniginės baudos.
Kai kuriems šalies piliečiams nerūpestingumas vengiant išregistruoti transporto priemones gali būti itin skausmingas, nes jie savo vardu yra įregistravę šimtus automobilių. Pavyzdžiui, vienas keturiasdešimtmetis marijampolietis savo vardu iki šiol įregistravo 304 transporto priemones. Nuo "rekordininko" pastebimai atsilieka į prizinę vietą pretenduojantis 26 metų vilnietis, įregistravęs 201, bei 28 metų kaunietė - įregistravusi 172 transporto priemones. Tad šie piliečiai iki šiol lieka atsakingi už pasekmes, kurias sukels jų vardu registruotus automobilius eksploatuojantys asmenys, o netolimoje ateityje pretenduoja tapti labiausiai apmokestintais automobilistais.
Valstybės įmonė "Regitra" jau artimiausiu metu gali tapti savo automobilius žūtbūt išregistruoti ketinančių piliečių susibūrimo vieta, todėl naudinga priminti, kaip tai galima padaryti.
Parduodant jūsų vardu registruotą transporto priemonę kitam asmeniui, būtina surašyti tokį sandorį patvirtinantį dokumentą. Įprastai tai būna pirkimo-pardavimo sutartis, kurią sudarydami būtinai patikrinkite transporto priemonės pirkėjo tapatybę pagal jo turimą asmens dokumentą. Tikslūs pirkėjo asmens duomenys pardavėjui vėliau padės išvengti įvairių galimų nemalonumų, kurie gali kilti naujajam savininkui eksploatuojant dar neįregistruotą transporto priemonę.
Jei pardavėte ar padovanojote Lietuvoje jau registruotą transporto priemonę Lietuvos gyventojui ar įmonei, tai per 30 dienų turite perregistruoti anksčiau įregistruotus duomenis. Per tokį patį laikotarpį reikia išregistruoti ir užsienyje gyvenančiam asmeniui bet kokiu būdu perleistą automobilį. Tad patartina užsieniečiui parduotą automobilį išregistruoti nedelsiant, juo labiau kad pačios transporto priemonės ir jos įregistravimo dokumentų į "Regitrą" pristatyti nereikia.
Buvęs transporto priemonės savininkas ar jo įgaliotas asmuo turi pateikti savo asmens dokumentus ir pasirašyti pranešimą-deklaraciją, nurodydamas turimus duomenis apie transporto priemonę įsigijusį asmenį. Tad derėtų nedelsiant kreiptis į valstybės įmonę "Regitra" ir pranešti apie transporto priemones, kurias pardavėte prieš keliolika metų naudodamiesi įgaliojimu ar kitu panašiu dokumentu. Kai kurios iš jų įvairių valstybių keliais rieda iki šiol, o joms pakliuvus į avariją ar jas eksploatuojantiems asmenims pažeidus galiojančius eismo saugumo įstatymus, visa atsakomybė teks savo pareigų neįvykdžiusiam pardavėjui. "Regitra" nuolat gauna prašymus iš Europos Sąjungos valstybių pateikti informaciją apie eismo įvykį užsienyje sukėlusios eismo priemonės savininką.
Vis dar pasitaiko atvejų, kai nepasirašęs pirkimo - pardavimo sutarties, savininkas perduoda savo transporto priemonę tikėdamasis, kad ji bus išardyta dalimis. Tačiau ją įsigijęs asmuo kartais ir toliau ją eksploatuoja, daro Kelių eismo taisyklių pažeidimus ar net sukelia eismo įvykius. Kai transporto priemonė konfiskuojama už Kelių eismo taisyklių pažeidimus, tai skolų už jos saugojimą išieškojimą įmonės kreipiasi būtent į jų savininką.
Tad baigtą eksploatuoti savo transporto priemonę turite išregistruoti per 30 parų. Išregistruojant tokią transporto priemonę, valstybės įmonėje "Registras" pateikiamas jos registracijos liudijimas (jei jis nėra prarastas), asmens dokumentas ir transporto priemonės valstybinio numerio ženklai (jeigu jie taip pat neprarasti). Išregistruojant po 2004 metų gegužės 1 dienos baigtą eksploatuoti lengvąjį (M1 klasės) automobilį, arba lengvąjį krovininį (N1 klasės) automobilį reikia pateikti ir eksploatuoti netinkamos transporto priemonės sunaikinimo pažymėjimą. Tokius pažymėjimus išduoda baigtas eksploatuoti transporto priemones priėmusios jų surinkimo ir apdorojimo įmonės. Išregistruojant iki 2004 metų gegužės 1 dienos baigtą eksploatuoti transporto priemonę, jos sunaikinimo pažymėjimo pateikti nereikia.
Skaudžiai apsirinka ir tie, kurie savo nebenaudojamas transporto priemones palieka be priežiūros daugiabučių namų kiemuose. Policijos pareigūnai jau artimiausioje ateityje ketina tokiems automobiliams skirti gerokai daugiau dėmesio. Bendro naudojimo vietose be priežiūros paliktų automobilių savininkai pradžioje bus įspėti. Po raštiško įspėjimo nepasirūpinęs bendro nenaudojama transporto priemone jos savininkas bus patrauktas administracinėn atsakomybėn. Transporto priemonės savininko pareigų, neatlikimas fiziniam asmeniui ar įmonės įstaigos, organizacijos ar jos filialo vadovui užtraukia baudą nuo 300 iki 500 litų. Jau baustam už tokią veiką asmeniui skiriama 1000 - 2000 litų bauda. Tiesa, lyginant su numatomais naujais mokesčiais už automobilius, šios nuobaudos atrodo tiesiog juokingos.