Šarūnas NARUŠEVIČIUS
Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka sako, kad statistika rodo, jog daugėja nusikaltimų susijusių su prekyba žmonėmis. 2006 metais pradėtos tirti 33 bylos dėl pelnymosi iš kito asmens prostitucijos veiklos (2005 m. - 24). Pusėje tokių bylų figūruoja ir nepilnamečiai. Šiuo metu Vilniaus ir Šiaulių apygardos teismai nagrinėja bylas, susijusias su lietuvaičių išnaudojimu Olandijos ir Anglijos viešnamiuose.
Nukentėjusiosios nepasirodė teisme
Olandijos teismas kalėti pusantrų metų nuteisė viešnamio savininką, kuris prostitutėmis buvo įdarbinęs Lietuvos pilietes. Olandijos pilietis Frederikas de Jungas sausio pradžioje paskelbtu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu dėl prekybos žmonėmis. Keturioms Lietuvos pilietėms nuteistas olandas turės sumokėti po tūkstantį eurų už patirtą žalą. Nuteistasis jau atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje. Nors prostitucija Olandijoje legali, tačiau įstatymai draudžia suteneriavimą.
Šis užsienio valstybės nuosprendis buvo prijungtas prie Vilniaus apygardos teisme nagrinėjamos bylos, kurioje kaltinamasis yra dar vienas Olandijos pilietis - Sjukė Knobė (45 m.) kartu teisiamas Estijos pilietis Arno Mustas (38 m.) ir du lietuviai, "makyvaru" grupuotės nariai - M.J. (30 m.) ir G.P. (32 m.). Gaujai pateikti įtarimai dėl kelių merginų įtraukimo į prostitucijos verslą, pelnymosi iš šios neteisėtos veiklos, turto prievartavimo, grasinimo nužudyti ir asmens terorizavimo bei prekybos žmonėmis.
Pirmąjį posėdį penktadienį teismui teko atidėti, nes į posėdį neatvyko nukentėjusios merginos.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad maždaug per metus ši grupuotė į prostitucijos tinklą įtraukė penkias merginas iš Lietuvos. Visos jos buvo išsiųstos į Olandiją, Zuidhorno miestelio klubą, kur turėjo verstis prostitucija. Trims merginoms dabar yra po 33 metus, vienai 32 ir dar vienai 24 metai. Prieš išvykdamos į Amsterdamą, jos ir Lietuvoje dirbo sekso srityje, tad ko ten važiuoja, merginoms nebuvo paslaptis. Tiesa, viena iš jų tikėjosi dirbti konsumatore.
44 puslapių kaltinamajame akte surašytas merginų verbavimo modelis. Užsieniečiai susipažindavo su merginomis kavinėse, prie puodelio kavos ir stipresnio gėrimo, siūlydavo užsienyje gerai užsidirbti. Jie apmokėdavo merginoms kelionės išlaidas - nupirkdavo lėktuvo bilietus į Amsterdamą, apdrausdavo, nupirkdavo kosmetikos.
Zuidhormo miestelio viešnamyje lietuvaitės už pusvalandį sekso paslaugų gaudavo apie 50 litų, nors klientai sumokėdavo apie 255 litus. Likusi dalis likdavo viešnamio šeimininkams, merginų verbuotojams. Dėl tokio mažo atlyginimo prostitutės ir pakėlė triukšmą. Šiaip jas vergėmis vargu ar galima ir vadinti - jos turėjo pasus, bet kada galėjo pasiskųsti policijai, tuo labiau kad ši ne kartą tikrino viešnamio darbą. Prostitutės buvo "makyvarų" sumuštos, bet už tai, kad girtaudavo ar prisiragaudavo narkotikų.
Vietoj kambarinės - prostitutė
Šiaulių apygardos teisme nagrinėjama byla, kurioje prieš teismą stojo aštuoni prekyba žmonėmis kaltinti lietuviai. Tačiau ir čia pirmasis posėdis neįvyko, nes susirgo viena iš kaltinamųjų. Bylos nagrinėjimas atidėtas kovo 22 dienai.
Apie šią bylą jau ne kartą rašėme ir "Akistatoje". Tarp teisiamųjų - Šiauliuose gerai žinoma drabužių dizainerė Jolanta Razmienė, jos devyniolikmetis sūnus Arnoldas, tauragiškiai Adrijus Klimecas (33 m.) ir Remigijus Šimutis (27 m.), šiauliečiai Ramunė Gricienė (23 m.) ir Kęstutis Navickas (20 m.), vilniečiai Sigitas Kaminskas (30 m.) ir Robertas Songaila (21 m.).
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad J.Razmienės vadovaujama nusikaltėlių grupė iš Lietuvos išgabeno ir albanų mafijai Didžiojoje Britanijoje pardavė dešimt merginų. Už kiekvieną gyvąją prekę lietuviai iš albanų gaudavo nuo 10 iki 25 tūkstančių litų. Yra žinoma, kad buvo parduota ir daugiau merginų, tačiau jos į policiją nesikreipė.
Byloje, kuri nagrinėjama Vilniuje, merginos daugmaž žinojo, kur ir ko važiuoja, tai Šiaulių atveju buvo kiek kitaip - merginoms buvo sakoma, kad jos vyksta į Angliją dirbti barmenėmis, viešbučių kambarinėmis. O vėliau perduotos į albanų rankas lietuvaitės buvo prievartaujamos, mušamos, parduodamos iš viešnamio į viešnamį. Daugelis merginų kankintojų jau nuteisti. Britanijos teismai jiems buvo negailestingi - albanai "sėdo" net iki 21 metų. 11 metų nuteista kalėti ir lietuvė Vilma Kizlaitė (22 m.), kuri rūpinosi merginų pardavimu Didžiojoje Britanijoje. Įdomu, kaip į šią prekybą pasižiūrės lietuviška Temidė?
Ne visos rankos apkabina su meile
Vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka sakė, kad pernai pradėtos tirti 33 bylos, susijusios su prekyba žmonėmis, prostitucija. Dingusių žmonių šeimų paramos centro duomenimis, kasmet iš Lietuvos išvežama ar savo noru išvažiuoja 1000-1200 merginų ir moterų. Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) duomenimis, kurie gauti apklausus 200 nukentėjusių merginų, daugiau kaip pusę jų į prostitucijos ir prekybos žmonėmis pinkles įtraukė asmenys, kuriuos jos laikė savo draugais. Paramos centras pateikė keletą patarimų, kaip išvengti vergovės.
Pažinčių skelbimai - puiki galimybė nusikaltėliams susikurti pageidaujamą veidą ir savo kalbomis bei dėmesiu užliūliuoti nieko bloga neįtariančias merginas. Svarbu pažymėti, kad į prekybos žmonėmis tinklą papuolama ne tik užsienyje - 2005 metų pirmo pusmečio duomenimis, trečdalis į Dingusių žmonių šeimų paramos centrą besikreipusių nukentėjusių moterų buvo parduotos ir priverstos dirbti prostitutėmis Lietuvoje.
Norinčių susirasti naujų draugų, bendraminčių, mylimąjį ar mylimąją - daug. O ieškant pažinčių skelbimų vargti netenka: radijo stotys ir specialios jų laidos, laikraščiai su spalvotais skelbimais ar ištisomis pažinčių skiltimis, žurnalų suaugusiems, paaugliams ar net vaikams puslapiai, televizijos laidos su atviru turiniu siunčiamomis trumposiomis žinutėmis mobiliuoju telefonu ir, žinoma, internetas.
Bendrovės "Gemius Audience" 2005 metų lapkritį atlikto tyrimo duomenimis, iš dešimties labiausiai lankomų Lietuvos portalų net keturios pozicijos atitenka pažinčių svetainėms. Turint omenyje, kad Lietuvoje šiuo metu skaičiuojama apie 770 tūkst. interneto vartotojų, vyresnių nei 15 metų, galima spėti, jog pažinčių portalams tenka nemaža dalis visų internautų.
Iš tiesų, skelbimų būdu susirasti naujų pažinčių yra labai nesudėtinga - užtenka brūkštelti keletą dėmesį patraukiančių sakinių, pridėti geresnę nuotrauką (nebūtinai savo). Ir nereikia sukaupus visą drąsą užkalbinti nepažįstamojo, baimintis dėl išvaizdos, kalbėsenos - prisistatyti galima bet kaip, kiek tik leidžia fantazija. Paprastai skelbimuose yra išreiškiami tokie lūkesčiai: noras kartu praleisti vakarą, susipažinti trumpalaikiams santykiams, sutikti žmogų ilgalaikei draugystei.
Tikslios statistikos, kiek nukenčia aklai susipažinusių merginų, nėra. Tačiau su trimis vaikinais gerai laiką praleisti ketinančios net ir drąsiausios merginos turėtų susimąstyti ir tinkamai įvertinti situaciją.
Pasak Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorės Onos Gustienės, atrodo, tiek nedaug reikia, kad pavojaus būtų išvengta - didesnio atsargumo, savigarbos, daugiau pasitikėjimo savimi. Tai galbūt ilgesnis, bet patikimas kelias. "Mielieji, puikiai žinome, kad jaunystėje jūra iki kelių, žinome, kad jaunuoliams - optimistams ir svajotojams, matantiems pasaulį tik rožinėmis spalvomis, sunku įsivaizduoti, kad yra piktų, žiaurių, savanaudžių žmonių, kurie išnaudos jūsų patiklumą piktam. Tačiau, net ir neturint labai artimų draugų ar nesutariant su šeimos nariais, būtina surasti kokį nors patikimą žmogų - mokytoją, psichologą, pusbrolį ar pusseserę, kuriuos visada būtų galima informuoti, su kuo, kur ir kaip bendrauji. Jei jau mergina išdrįsta eiti į aklą pasimatymą su mažai pažįstamu žmogumi, ji turi būti pasiruošusi viskam - net pačiam blogiausiam, - pataria O. Gustienė.