• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pragertos smegenys nežino, ką daro

Trys klausimai Panevėžio apygardos vyriausiajam prokurorui JUSTINUI PUPKAI

Per pastaruosius penketą metų Panevėžyje beveik nebegirdėti šūvių, tačiau pačiame mieste ir Panevėžio krašte nestinga nusikaltimų žmogaus gyvybei ir sveikatai - nužudomi ar sužalojami žmonės, tad teismui perduodamos vis naujos ištirtos bylos.

REKLAMA
REKLAMA

Per pirmąjį šių metų pusmetį apygardos prokurorai perdavė apygardos teismui 14 baudžiamųjų bylų dėl nužudymų. Šiose bylose įtarimai dėl nusikalstamų veikų padarymo pateikti 17 asmenų, iš jų - 2 nepilnamečiams.

REKLAMA

Per šį pusmetį Panevėžio apygardos prokuratūros veiklos teritorijoje buvo užregistruoti 23 nužudymai, pernai - 21.

- Atrodytų, kiekvienas supranta, kad žmogaus gyvybė yra neįkainojama vertybė. Tačiau kone kasdien sužinome apie naujus sunkius nusikaltimus, ir beprasmiškas įvairių gyvenimo dramų ir konfliktų aukas. Kodėl vis dažniau vieni žmonės žudo kitus?

REKLAMA
REKLAMA

- Tarp nusikaltimų žmogaus gyvybei dominuoja nužudymai dėl asmeninių ir buitinių konfliktų. Šiemet tik du nužudymai padaryti dėl savanaudiškų paskatų. Nebuvo užregistruotas nė vienas nužudymas, kurį būtų galima susieti su organizuoto nusikalstamumo apraiškomis. Nė viename nusikaltime nebuvo panaudotas šaunamasis ginklas ar sprogmuo. O dar taip neseniai Panevėžio krašte ir mieste buvo visai kitokia, daug sudėtingesnė nusikalstamumo situacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausia nužudymų priežastis - besaikis girtavimas ir dėl jo kylantys buitiniai konfliktai tarp besivaišinančių alkoholiu draugų, kaimynų ar net pačių artimiausių šeimos narių. Maždaug 8 iš 10 nužudymų padaro apsvaigę nuo alkoholio asmenys. Ypač skaudu, kai girtas sūnus nužudo motiną ar tėvą, vyras - žmoną. Šiemet tokie nusikaltimai buvo padaryti 25 asmenų atžvilgiu, nukentėjo 17 vyrų ir 8 moterys. Kol nenušvis žmonių sąmonė ir nesumažės girtavimas, ko gero, neišvengsime beprasmiškų gyvybės atėmimų bei kitų dėl to kylančių skaudžių nelaimių.

REKLAMA

- Kokios laisvės atėmimo bausmės verta žmogaus gyvybė? Ar prokurorai pakankamai griežti žudikams?

- Apygardos prokurorai, palaikantys valstybinį kaltinimą nagrinėjant nužudymų bylas teisme, reikalauja žudikams griežtų bausmių. Per 12 apygardos prokurorinės veiklos metų net vienuolikai asmenų buvo reikalauta skirti laisvės atėmimo bausmes iki gyvos galvos, ir tokie nuosprendžiai buvo paskelbti. Apygardos teismo paskirta vidutinė bausmė už tyčinį nužudymą - 11 metų laisvės atėmimo.

REKLAMA

Baudžiamajame kodekse už nužudymą iki šiol buvo numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 5 iki 15, o už nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis (mažamečio, savo motinos, tėvo ar vaiko, dviejų ir daugiau asmenų, žiauriai kankinant, dėl chuliganiškų ar savanaudiškų paskatų ir kt.) - nuo 5 iki 20 metų, arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Šiemet liepos 21 dieną paskelbtos Baudžiamojo kodekso kai kurių straipsnių, tarp jų ir dėl nužudymo, pataisos suteikia teisę prokurorams reikalauti dar kiek griežtesnių bausmių žudikams. Dabar švelniausia bausmė už nužudymą negalės būti mažesnė kaip 7 metai, o už nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis - ne mažesnė kaip 8 metai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto nors bausmės griežtos, o bylos būna ištiriamos, tyčinių nužudymų įvykdoma gana daug ir nebūtų galima kalbėti apie jų mažėjimo tendenciją. Paanalizavus nusikaltimų žmogaus gyvybei duomenis matyti, kad kasmet Panevėžio apygardoje vidutiniškai nužudoma po 43 žmones.

- Tiems, kurie vadovauja nužudymų tyrimui ir jį kontroliuoja, tenka didžiulė atsakomybė. Kas nulemia sėkmingą rezultatą?

REKLAMA

- Nusikaltimas žmogaus gyvybei - labai sunkus nusikaltimas. Šiose bylose ikiteisminį tyrimą paprastai atlieka didžiausią patirtį turintys policijos pareigūnai, o apygardos prokurorai organizuoja tyrimą ir jam vadovauja.

Nerimą kelia tai, kad pastaruoju metu ne dėl tyrėjų ir prokurorų kaltės ilgai atliekamos stacionarinės teismo psichiatrinės bei kitos ekspertizės, DNR tyrimai. Pvz., vienoje nužudymo byloje dar vasario mėnesį buvo paskirtas DNR tyrimas, tačiau jis iki šiol neatliktas. Nemaža trūkumų pasitaiko ir teismo medicinos specialistų darbe - išvados dėl mirties priežasčių neretai gaunamos pavėluotai, kartais pastebimi ne visi kūno sužalojimai. Tokios ir panašios priežastys kliudo kuo greičiau bylas perduoti teismui.

- Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Vida Bielskytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų