• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policijos vadovas ramesnių laikų nelaukia

Dar nepaskelbta galutinė 2002-ųjų nusikaltimų statistika, tačiau remiantis preliminariais skaičiais galima sakyti, kad, lyginant su praėjusiais metais, Lietuvoje įvykdyta beveik 10 procentų nusikaltimų mažiau. Jau keleri metai mažėja tyčinių nužudymų ir pasikėsinimų nužudyti, pernai kiek mažiau į pareigūnus nukentėjusieji kreipėsi dėl vagysčių, 16 procentų mažiau užregistruota nusikaltimų, susijusių su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.

REKLAMA
REKLAMA

Ir vagys stažuojasi

Nežiūrint šių skaičių, šalies policijos pareigūnai nelaukia ramesnių laikų. Prognozuojama, kad ateityje didės tarptautinio nusikalstamumo grėsmė. Kaip rodo praktika, įvairių šalių nusikaltėlių grupuotės integruojasi ir bendrai pelnosi iš automobilių vagysčių, prekybos narkotikais, nelegalaus žmonių gabenimo, padirbtų pinigų platinimo. Štai spalio mėnesį Vilniuje buvo pavogti keli nauji prabangūs visureigiai, kuriuose buvo įmontuota ne tik garsinė signalizacija, imobilizatorius, bet ir palydovinė apsaugos sistema. Iki šiol tokia sistema buvo laikoma neįveikiama, nes automobilio buvimo vietą galima nustatyti iš pulto. Tad ir pavogus automobilį jis kaipmat surandamas. Tačiau šį kartą atsitiko kitaip. Vagys pasidarbavo taip, kad pareigūnai apie automobilių vagystes sužinojo tik iš jų savininkų. Čia neapsieita be tarptautinės vagių bendrijos paramos. Matyt, buvo mesti dideli pinigai ir kažkas sukonstravo prietaisą, blokuojantį palydovinės apsaugos sistemos siunčiamus signalus. Toks maždaug mobiliojo telefono dydžio slopintuvas kainuoja apie 10 000 dolerių. Kol kas su jais dirba tik Vilniaus automobilių vagys. Beje, tai ir natūralu, nes sostinėje daugiausia prabangių automobilių, tad ir vagys sostinėje turi būti kvalifikuotesni. Manoma, kad jie stažavosi Lenkijoje ir dabar nuo 1998 metų Lietuvoje naudojama palydovinė apsaugos sistema tapo įveikiama. Dabar mokslininkai stengiasi išrasti ką nors naujo, bet nesnaudžia ir kita pusė. Vagys irgi tobulėja. Tokiems prietaisams sukurti reikalingi dideli pinigai, todėl būtina ir kooperacija tarp įvairių šalių nusikaltėlių.

REKLAMA

Nedžiuginanti prognozė

Neseniai susitikime su žurnalistais policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius sakė, kad šalies viduje daugės pavienių asmenų atliekamas žaibiškų vagysčių ir iš anksto suplanuotų, gerai organizuotų nusikaltimų, kurie atneša tokį didelį pelną, kad nusikaltėliai po to gali ramiai gyventi 10-15 metų. Tai gali būti inkasatorių užpuolimai, bankų filialų apiplėšimai, įkaitų grobimas siekiant išpirkos.

REKLAMA
REKLAMA

Iš viso policijai pernai pavyko išaiškinti beveik pusę tirtų nusikaltimų (4 procentais daugiau nei užpernai). Kriminalinė policija ir prokuratūra per 11 mėnesių ištyrė 83 procentus tyčinių nužudymų ir pasikėsinimų nužudyti, 83 procentus nusikaltimų, susijusių su narkotikais, beveik 82 procentai išžaginimų ir tik 14 procentų automobilių vagysčių. V. Grigaravičiaus teigimu, po šiais skaičiais slepiasi gana daug rezonansinių nusikaltimų. Demaskavę Panevėžio "Tulpinių" grupuotę, dabar policijos pareigūnai narplioja Sigito Gaidjurgio gaujos nusikaltimus. "Avansu galiu pasakyti, kad šios grupuotės nusikaltimai savo žiaurumu stebins ne mažiau už "tulpinių" padarytus nusikaltimus", - sakė V. Grigaravičius. Anot jo, tiriant šiuos nusikaltimus tikimasi rasti ir seniai nužudytos studentės Binkauskaitės paslėptus palaikus. Tai buvo pirmasis tokio pobūdžio rezonansinis nusikaltimas - mergina pakeleivingu automobiliu važiavo iš Vilniaus į namus Klaipėdoje ir dingo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai neatmeta galimybės, kad daugelį metų netramdomai siautėjusi S. Gaidjurgio gauja turėjo gerų informatorių vietos policijoje.

Varnas pasigaili varno

Policijos pareigūnai labai dažnai skundžiasi lėšų stygiumi, sako, kad kartais net į nusikaltimo vietą važiuoja troleibusu arba nuosavu automobiliu. Tačiau jokie pinigai, skiriami iš valstybės, neduos rezultatų, jeigu pareigūnai patys įsivels į įtartinus ryšius. O tokių pavyzdžių būta ne tik Klaipėdoje, kurią mini generalinis komisaras. Tik ką Panevėžio teismas nuteisė šio miesto vyriausiojo policijos komisariato Tardymo skyriaus viršininko pavaduotoją G. Žirlienę. Šiame komisariate pradingo daugybė tebetiriamų baudžiamųjų bylų ir 200 000 litų, konfiskuotų tiriant šias bylas. Pavaduotoja buvo pripažinta kalta, tačiau nuo realios bausmės už grotų ją išgelbėjo amnestija. Neatsirado ir dingę pinigai. Savininkui juos grąžins valstybė. Beje, prieš G. Žirlienę buvo nuteisti dar trys pareigūnai iš Panevėžio policijos Tardymo skyriaus, tačiau ir jiems, kaip ir jų viršininkei, kalėjimo duonos ragauti neteks - jiems arba pritaikyta amnestija, arba skirta bausmė be laisvės atėmimo. Nejaugi čia galioja taisyklė, kad varnas varnui akies nekerta? "Baisiausia, kad pareigūnai jaučiasi nebaudžiami", - po sūnaus žūties sakė vilnietis Albertas Ulys. Jo sūnus žuvo po to, kai "Mazda 626" girtas vairavęs Policijos departamento Eismo priežiūros tarnybos kelių patrulių rinktinės vyresnysis policininkas D. Narinkevičius nesuvaldė automobilio ir parbloškė G. Ulį, o po to rėžėsi į taksi, kuriame sėdėjo žuvusiojo tėvai ir močiutė. Žmonės matė, kad policininkas prieš nelaimę girtuokliavo bare, o šis įžūliai tvirtino, kad išgėrė tik po avarijos. Klastoti dokumentus pareigūnui padėjo ir medikai.

REKLAMA

Policininkai kartais užsimiršta, save pervertina ir patenka į nemalonias situacijas. Jie turėtų suprasti, kad į pareigūnus, kuriems įstatymai suteikia valdžios atstovo įgaliojimus, žmonės žiūri lyg pro padidinamąjį stiklą.

Nusikaltimai policijos užsakymu?

Dar baisiau, kai pareigūnai dirba išvien su nusikaltėliais. Štai ir V. Grigaravičius pasigyrė, kad teisėsaugininkai demaskavo Panevėžio "Tulpinių" grupuotę, tačiau sklinda gandai, kad "Mažeikių naftos" generalinis direktorius, jo sūnus ir vairuotojas buvo nužudyti su policijos žinia. Apie tai šių metų pirmajame numeryje rašo "Laisvas laikraštis". Anot jo, dar 1995 metais policijos vadovai sudarė slaptą darbo planą, kuriuo buvo numatyta "tulpinius" apginkluoti. "Iki šiol policija nebandė aiškintis, ar "tulpiniai" tebuvo "priedangos firma" aukštų korumpuotų policijos vadovų rankose ir ar kai kurių žmogžudysčių neįvykdė tiesiogiai neįsakius tiems patiems policijos vadovams", - rašoma laikraštyje. Ir toliau: "Pagal turimą neoficialią informaciją, A. Vertelka Kiesų ir vairuotojo galvas perdavė vienam aukštam policijos komisarui, kuris šias galvas nuvežė parodyti nusikaltimo užsakovams. Po šio nusikaltimo šis komisaras buvo paaukštintas pareigose".

REKLAMA

"Šioje istorijoje daug klausimų, tačiau aišku, kad "tulpiniai" tebuvo vykdytojai. Kodėl banditai, norėdami apiplėšti Kiesus, paliko jų 100 000 litų vertės visureigį, o nenuvarė jo į Rusiją? Kodėl A. Sadeckas taip atkakliai Seime prastūminėja įstatymo pataisą, jau dabar vadinamą "Vertelkos" pataisa, pagal kurią A. Vertelka gali tikėtis atleidimo nuo žmogžudystės organizavimo?" - tai "Laisvojo laikraščio" išvada.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima sutikti, galima nesutikti su laikraščio žurnalistais, tačiau beveik 100 procentų galima tikėtis, kad tikrieji naftininkų nužudymo užsakovai nepaaiškės. Bus nuteisti tik nusikaltimo vykdytojai. O tie, kurie bijojo G. Kiesaus, nes jis puikiai žinojo visus pinigų plovimo "Mažeikių naftoje" mechanizmus ir galėjo pakenkti kai kuriems verslininkams, taip ir liks nežinomi, galbūt vėl organizuojantys dar baisesnes žmogžudystes. Beje, jiems nelabai tinka dabartinis generalinis komisaras V. Grigaravičius, daug daręs, kad bent jau žmogžudysčių vykdytojai "tulpiniai" atsidurtų už grotų.

REKLAMA

Kabinetuose be kelnių

V. Grigaravičius lengvo gyvenimo nusikaltėliams nežada ir ateityje. Anot jo, demaskavę Panevėžio ir Klaipėdos grupuotes, policijos pareigūnai "smūgio smaigalį" galės nukreipti į kitus didmiesčius, pavyzdžiui į Kauną, kur taip pat įsitvirtinusios nusikalstamos "šeimos". Slaptas, dažnai net vietos policijai nežinomas tokių grupuočių išaiškinimas trunka ne vienerius metus, bet duoda gerų rezultatų, pabrėžė V. Grigaravičius. Jo teigimu, Panevėžio "tulpinių" veikla slaptomis priemonėmis buvo tiriama maždaug trejus metus.

Kaip sakė policijos vadovas, gerai parengtiems nusikaltimams tirti būtina sudėtinga kriminalistinė technika. Todėl jis džiaugėsi, kad šiemet policijos biudžetas kiek didesnis nei pernai. Aišku, ir šių lėšų nepakanka, bet jos leis įsigyti pasaulinius standartus atitinkančios technikos, užbaigti Mažeikių rajono policijos komisariato statybą ir tęsti Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato statybą, tikisi V. Grigaravičius. Bet ir šiais metais policijos vadovas dar nežada visų policijos pareigūnų aprūpinti naujomis uniformomis - jų planuojama nupirkti tik gatvėse patruliuojantiems policininkams, o tie, kas dirba kabinetuose, dar turės palaukti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų