Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Visuomenėje didžiulį rezonansą sukėlė vagystė iš Karinių jūrų pajėgų ginklų sandėlio. Tiktai šios savaitės pradžioje buvo pranešta, jog laikotarpyje nuo sausio 20 dienos 14 valandos iki 21-osios pusės dešimtos ryto neaiškiomis aplinkybėmis dingo dešimt dėžių su koviniais šoviniais (iš viso apie 15 000 vienetų), daug signalinių raketų bei sprogstamųjų paketų. Beje, dviejų dėžių su šaudmenimis nusikaltėliai taip ir nespėjo išgabenti - jos rastos numestos maždaug už 50-ies metrų nuo sandėlio. Aiškintis, kaip vyksta šio nusikaltimo tyrimas, antradienį į uostamiestį atvyko Lietuvos kariuomenės vadas generolas Jonas Kronkaitis. Jis apsilankė Jūrų pajėgose, ginklų arsenale, tačiau tą pačią dieną dar negalėjo įvardinti nei nusikaltimą padariusių asmenų, nei jo aplinkybių. Generolas patikino, jog kariuomenė neatsiriboja nuo visuomenės, jo žodžiais tariant - slėpti šį nusikaltimą būtų kvailystė, ir pažadėjo baigus tyrimą, kurį atlieka karo policija, iškart viešai pateikti jo medžiagą. Tvirtindamas, jog bet kokia detalesnė informacija gali pakenkti tyrimui, smulkesnių nusikaltimo detalių kariuomenės vadas nekomentavo, tačiau vis dėlto pripažino, jog "trūksta šviesos", tai yra blogai apšviesti saugomi objektai (pastatai), saugumo dėlei taip pat reikėtų pašalinti kai kuriuos medžius (šį klausimą pirmiausia reikėtų derinti su gamtos apsauga). J. Kronkaitis patikino, jog kokių nors procedūrinių apsaugos pažeidimų nepastebėjo. Ar po šios vagystės kariuomenei nepritruks šovinių? Generolas sakė, jog taip tikrai neatsitiks.
Šio nusikaltimo aplinkybės gana paslaptingos, todėl pagrįstai keliamos net kelios versijos. Pasigirdo gandai, jog maždaug 200 kilogramų sveriančių šovinių iš ginklų sandėlio niekas niekur neišnešė, vagystė buvo inscenizuota siekiant nuslėpti šovinių išeikvojimo faktą. Lietuvos kariuomenės vadas patikino, jog ši versija nepasitvirtino, esą kaip įrodymas galėtų būti tos dvi šiek tiek tolėliau nuo sandėlio pamestos dėžės, kurių nespėta pavogti. Be to, esą nebuvo galimybės panaudoti tokio šovinių kiekio. Jūrų pajėgų vado K. Macijausko teigimu - praėjusių metų lapkričio 20-ąją visose Jūrų pajėgose buvo atlikta ginklų ir šaudmenų revizija, perkurią jokių trūkumų nenustatyta. Vis dėlto labai keista, kaip prie gerai saugojamo ginklų sandėlio prasibrauti vagys. Tam tikrų įtarimų sukėlė tas faktas, jog apie šią vagystę atitinkamoms tarnyboms buvo pavėluotai pranešta. Jūrų pajėgų vadas K. Macijauskas patikino, jog aptikus vagystės pėdsakus, tą pačią dieną informuota ne tik karo policija, bet ir Klaipėdos prokuratūra. Iki kitos dienos ryto buvo skaičiuojama, kiek ir ko pavogta.
Kol kas vagystės laikotarpiu prie ginklų arsenalo budėję kariai tiktai nušalinti nuo sargybos vykdymo, jokių kitų apribojimų jiems nepaskirta.