"Pasitaiko silpnų epilepsijos priepuolių, - rašo skaitytojas Jonas P. iš Ukmergės. - Ar leidžiama vairuoti automobilį? Ir dar - kokiomis ligomis sergant automobilį draudžiama vairuoti? Ar yra kokių nors apribojimų?"
Vadovaujamasi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 "Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose" 7 priedu "Vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarka", taigi: 10. Išvada apie tinkamumą vairuoti transporto priemones daroma atsižvelgiant į šios tvarkos IV skyriuje išvardytas medicinines kontraindikacijas. 11. Sudėtingais ir konfliktiniais atvejais apie tinkamumą vairuoti sprendžia įstaigos gydytojų konsultacinė komisija (GKK)".
Su medicininėmis kontraindikacijomis, t. y. ligomis ir kitais sutrikimais, dėl kurių negalima vairuoti transporto priemonių, galite susipažinti minėto įstatymo 7 priedo 3 lentelėje "IV. Ligos ir kiti sutrikimai, dėl kurių negalima vairuoti transporto priemonių (medicininės kontraindikacijos)". Čia dažniausios iš pasitaikančių ligų: 1) akies dangalų lėtinės ligos su regėjimo funkcijos sutrikimu, stabilūs vokų ir jų gleivinės pakitimai, vokų raumenų parezės, trukdantys regėjimui arba ribojantys akies obuolio judesius (jeigu po chirurginio gydymo rezultatai geri - vairuoti leidžiama). 2) lėtinės ašarų maišelio ligos, fistulės, taip pat neišgydomas ašarojimas (jeigu po chirurginio gydymo rezultatai geri - vairuoti leidžiama). 3) žvairumas, regėjimo susilpnėjimas dėl nuolatinio šviesos laužiamųjų skaidrių terpių drumstumo arba akių dugno pakitimų, refrakcijos anomalijų ir kitų organinio pobūdžio priežasčių. 4) abiejų akių linzių skirtumas didesnis kaip 3,0 D, glaukoma. 5) klausos susilpnėjimas (vienos arba abiejų ausų), kai kalba girdima ne didesniu kaip 3 m, šnabždesys - 1 m atstumu, arba abiejų ausų klausos susilpnėjimas, kai kalba girdima mažesniu kaip 2 m atstumu. 6) kraujagyslių ligos: aortos, galvos smegenų, šlaunies, pakinklio, poodyje esančių arterijų aneurizmos, obliteruojamojo endarteriito I-III stadija, Takajasu liga, varikozinis venų išsiplėtimas su trofikos sutrikimu, dramblialigė ir kt. 7) būklė po širdies ir magistralinių operacijų, su implantuotu širdies ritmo stimuliatoriumi. 8) organinės psichozės, šizofrenija, 9) epilepsija su įvairaus pobūdžio paroksizmais nepriklausomai nuo lydinčių psichikos, elgesio, intelekto pakitimų laikoma absoliučia kontraindikacija vairuoti visų kategorijų transporto priemones. 10) kitos ligos ar būklės, kurių nėra šiame sąraše, tačiau dėl kurių gydytojų komisijos sprendimu asmuo negali vairuoti atitinkamos transporto priemonės. Sprendimą priima įstaigos gydytojų konsultacinė komisija, jį būtina argumentuoti.
Apie būtinybę vairuoti su akiniais, kontaktiniais lęšiais, klausos aparatu, protezu, draudimą dirbti vairuotoju (užsiimti transporto ūkine veikla) privaloma įrašyti vairuotojo sveikatos tikrinimo pažymos specialių įrašų skiltyje. Čia įrašomi ir psichologinio tyrimo rezultatai (blogai ir gerai atliktų užduočių santykis), atliekant vairuotojų profesinę atranką (D kategorijos, troleibuso). Kiekvienas atvejis yra labai individualus ir apie gebėjimą vairuoti nusprendžia gydytojų komisija.