Genadijus SKRIPKA
Šiandien paėmęs bet kokią prekę iš pramoninių prekių lentynos`, gali nė nežiūrėti, kur ji pagaminta. Beveik visos jos atvežtos iš Kinijos. Neturi reikšmės, kad rašoma "Made in Holand" ar "Made in Italy" - apačioje smulkiomis raidelėmis bus parašyta, kad visa ši olandiška, itališka, angliška ar ispaniška produkcija pagaminta Kinijoje. Net per reklamą rodo, kad mūsų tautinės vėliavėlės siuvamos Kinijoje. Tad dabar Kinijos įtaka pasaulinei ekonomikai tapo lemiama. Tiek lemiama, kad net menkas jos nusičiaudėjimas gali sudrebinti pasaulines rinkas ir kainas. Kinų tiek daug ir jie dirba už tokius mažus pinigus, kad užsienio kompanijos masiškai perkelia į Kiniją savo gamybinius padalinius. Tai pajuto ir Lietuva, kai kelios užsienio firmos uždarė savo filialus ir perkėlė juos į Kiniją.
Ši šalis pasižymi dar ir tuo, kad meistriškai klastoja žymių firmų ženklus. Laikrodžiai, galanterijos gaminiai su madingiausių ir prestižiškiausių firmų logotipais Kinijoje kainuoja keliasdešimt kartų pigiau nei originalai. Apie 80 procentų klastočių pasaulyje pagaminama Kinijoje. Tai tapo didžiuliu galvos skausmu gamintojams Europoje ir JAV, tačiau priešnuodžių kol kas nesurandama.
Beje, kinai veiklūs ne tik savo šalyje. Beveik visose valstybėse jų vis daugėja, nes jie darbštūs ne tik prie staklių, bet ir lovose.