Nuo antradienio neteko galios Administracinių teisės pažeidimų kodekso 269 straipsnio 4 dalies nuostata, kad administracine bauda nubaustas vairuotojas praranda pažymėjimą iki to momento, kol sumokės baudą.
Tokią įstatymo normą antradienio nutarimu nubraukė Konstitucinis Teismas (KT). Jis pripažino, kad ši tvarka prieštarauja proporcingumo, taigi ir šalies Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui, praneša ELTA.
KT pabrėžė, kad visa teisės sistema turi būti grindžiama konstituciniu teisinės valstybės principu, kuris numato ir teisinės atsakomybės proporcingumą. Šiam tikslui pasiekti gali būti nustatytos tokios priemonės, kurios būtų pakankamos ir ribotų asmens teises ne daugiau negu būtina.
Pagal ginčytą įstatymo nuostatą vairuotojo pažymėjimas negrąžinamas, kol bus sumokėta paskirta bauda. Vairuotojui yra išduodamas laikinas leidimas vairuoti transporto priemonę. Tačiau šis leidimas kitokios formos negu užsienio valstybėse pripažįstamas teisės vairuoti transporto priemonę pažymėjimas, jis galioja tik laikinai ir paliudija, jog asmuo turi teisę vairuoti transporto priemonę tik Lietuvoje.
KT atkreipė dėmesį į tai, kad aptariamu atveju pažymėjimas negrąžinamas vairuotojui visais atvejais, nepriklausomai nuo padaryto Kelių eismo taisyklių pažeidimo pavojingumo laipsnio ir paskirtos baudos dydžio. Pagal ginčytą įstatymo nuostatą vairuotojo pažymėjimas negrąžinamas net ir tada, kai už eismo taisyklių pažeidimą negali būti atimta teisė vairuoti transporto priemonę ir gali būti paskirta tik bauda.
Pasak KT nutarimo, laikinas pažymėjimo negrąžinimas iš esmės reiškia, jog asmuo užsienyje negali pasinaudoti dokumentu, liudijančiu jo teisę vairuoti transporto priemonę. Tai yra suvaržomas asmens turimos teisės vairuoti transporto priemonę Lietuvoje įgyvendinimas, nes toks leidimas galioja tik laikinai ir turi būti pratęsiamas.